Nuomonės

2020.11.26 11:12

Jurga Tvaskienė. Kol Karbauskis trankė durimis, Skvernelio Vyriausybė ir ministerijos nesnaudė

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė, LRT.lt2020.11.26 11:12

Viskas stoja į savo vėžes. Ramūnas Karbauskis pažadėjo – ir pasitraukė iš mūšio lauko, nors sako, kad laimėjo. Ingrida Šimonytė patvirtinta premjere, nors oponentams į pagalbą ėjo net korona. O tuo metu, kol Seime vyksta mūšiai, protarpiais paatostogaujančio Sauliaus Skvernelio Vyriausybė tyliai ramiai baigia tvarkytis reikalus.

Ir net nekalbu apie skandalingą Vyriausybės pirkimą, prasuktą ne tiesiogiai, bet per pavaldų Statistikos departamentą, įsigyjant duomenų valdymo platformą iš technologijų milžinės „Palantir“. Tai visiška žanro klasika: iš pradžių galinga bendrovė pasiūlo Vyriausybei savo produktu pasinaudoti veltui, ta, dėkinga, kanceliarijoje pridarbina „Palantir“ žmonių, nes, kaip aiškėja, tokių specialistų, krizės metu galinčių nedelsiant pradėti dirbti su dovanota sistema, buvo priimtas ne vienas. O tada, dar nesibaigus „nemokamam“ laikotarpiui, prašom – Vyriausybės pavedimu Statistikos departamentas organizuoja konkursą, kurio finale lieka vienintelis dalyvis.

Ir taip Vyriausybė net ne sau, bet ateities kartoms įsigijo produktą, už kurį milijonais turėsime atsiskaityti ateinančius 15 metų. Tas daugybę metų apimantis periodas fiksuotas ne pirkimo sutartyje, o tylutėliai įkirstas į nueinančios Vyriausybės karūna turėjusio tapti Ateities ekonomikos DNR plano popierius. Naujosios valdžios užuominos apie galimybę planą peržiūrėti jau kelia beveik isterišką buvusiųjų reakciją.

Statistikos departamentas, dabar tapęs atsakingas už jo rankomis prasuktą Vyriausybės pirkimą, iš tiesų jį turėjo organizuoti ne vienas. Toks pat įpareigojimas buvo duotas „socbebro“ (nelimpa tas žodis, bet jie patys šitaip apie save) Rimanto Sinkevičiaus baigiamai vairuoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai. Ši dabar reikaliukų su „Palantir“ kratosi. Bet vis tiek jų turi – tik su kitais.

Viešai prieinama informacija rodo, kad spalio 30-ąją Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasirašė strateginių prekių licencijavimo elektroninės sistemos STRATLES sukūrimo ir vystymo sutartį už daugiau kaip 80 tūkst. eurų. Pirkimas paskelbtas vos mėnesiu anksčiau ir įvykdytas pagreitintu būdu, nes: a) siaučia koronavirusas; b) nesant modernių skaitmeninių sprendimų, licencijavimo procedūrų trukmė dar labiau ilgėja, dėl to neigiamas ekonomines pasekmes patiria verslas, ir taip toliau, ir panašiai.

Tokias grėsmes ministerija įžvelgia prieš pat jos vadams paliekant postus. Todėl skubiai nuperka sistemą iš vienintelio konkurso dalyvio, užsienio bendrovės, kuri ką nors padaryti turi lygiai du mėnesius (dabar jau vieną). Po to ateis nauja vadovybė.

O štai Vyriausybės kanceliarija, supratusi, kad jau – viskas, lapkričio pradžioje neskelbiamų derybų būdu apklausė Lietuvos monetų kalyklą ir po dviejų dienų už 12 tūkst. užsisakė 200 sidabrinių medalių.

Kanceliarija sako, kad medaliai įsigyti kaip XVII Vyriausybės atminimo dovana iš reprezentacinėms išlaidoms skirtų lėšų. Ir bus įteikti tos pačios kanceliarijos, atskaitingų įstaigų, savivaldos ir kitiems žmonėms. Dėkojant už bendradarbiavimą ir svarų indėlį įgyvendinant Vyriausybės programą bei svarbius projektus. Gal ir greitųjų testų pirkimo organizatorių indėlis bus prisimintas, bet ką čia gali žinoti. Gal pakaks vieno vardinio pistoleto Aurelijui Verygai.

Ir dar anksčiau, rugsėjį, kai dabar jau nueinanti Vyriausybė galėjo svajoti, kad – galbūt – rinkėjų valia bus tokia, kaip norisi, Vyriausybės kanceliarija sudarė individualaus anglų kalbos mokymo sutartį už daugiau kaip 5 tūkst. eurų. Dviem mėnesiams.

Ne, sako kanceliarija, sutartis ne nauja, o tik pratęsta. Sudaryta ji praėjusiais metais, tik dėl ekstremalios situacijos ir karantino mokymai neįvyko. Iš tiesų analogiška sutartis buvo pasirašyta 2019-ųjų rugsėjį. Kai, primenu, jokios ekstremalios situacijos ir jokio karantino niekas nesapnavo. Iš jos dokumentų matyti, kad apmokyti ketinta tris asmenis, kiekvienam skiriant po 80 akademinių valandų.

Iš Vyriausybės kanceliarijos gavome atsakymą, kad informaciją jie pateikė tokia apimtimi, kokia būtina. Ką jau sugeba nueinančio premjero komanda, tai saugoti informaciją apie reikalingus žmones.

Kalbų mokosi ne tik Vyriausybės galvos ar ten klerkai. Ir Ritos Tamašunienės valdoma Vidaus reikalų ministerija vasaros pabaigoje užsisakė individualius anglų kalbos kursus už 21 tūkst. eurų iš europinės paramos. Paslauga, kuria turėtų pasinaudoti 16 dalyvių, galioja iki ateinančių metų pradžios. Mokomasi dalykinės anglų kalbos darbui su europinėmis programomis, bet, akcentuojama, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas kalbėjimo įgūdžiams lavinti.

O kadenciją baigiančio, nepaisant ten prezidento ir kitų nuomonės, Jaroslavo Narkevičiaus Susisiekimo ministerija prieš porą savaičių už 3,4 tūkst. įsigijo emocijų valdymo ir komandinio sutelktumo mokymus. Paslaugos turėjo būti suteiktos lapkričio 19 ir 20 dienomis, tačiau sutartyje numatyta, kad dėl COVID jos galėtų būti nukeltos. Sutartinėje vietoje, ne toliau kaip 100 km nuo Vilniaus, ministerijos specialistai turi semtis žinių, kaip emocinis intelektas lemia veiklos sėkmę, suvokti emocijų priežastis ir jų valdymą, ir panašiai.

Viskas? Ne viskas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija spalio pabaigoje įsigijo iki metų galo galiosiančią beveik 10 tūkst. eurų vertės vaizdo ir garso klipo sukūrimo ir pagaminimo paslaugą. Mokys piliečius, ką daryti, kad vaikai nekristų pro langus. Pagrindinė rekomendacija, kurią turėtų perteikti klipo kūrėjai, – kambariuose, kur vaikai žaidžia, langus laikyti uždarytus. Tai numatyta pirkimo dokumentuose.

Ta pati ministerija prieš mėnesį įsigijo ir vieno savaitraščio paslaugą. Už 22 tūkst. eurų jo žmonės turėtų sukurti straipsnių ciklą apie gerai visuomenėje ar bendruomenėse žinomus senjorus, aktyvius, bendraujančius su jaunimu ir perduodančius savo patirtį. Šeši senjorai, būtinai suderinti su ministerija, įkvėps vyresnius žmones aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime ir gerins amžiaus grupės įvaizdį.

Ar būtini šie pirkimai? Gal ir būtini. Negali valstybės gyvenimas sustoti, keičiantis valdžioms. Iš kitos pusės, rinkimams iššvaisčius pasiskolintus milijonus, ar labai taupysi tūkstančius? Kai jau vis tiek reikia išeiti.

Populiariausi