Nuomonės

2020.11.21 12:32

Mykolas Drunga. Trumpas, Afganistanas ir Bidenas

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2020.11.21 12:32

Daug dėmesio pasaulio spaudoje sulaukė prieš pat Donaldo Trumpo prezidentavimo pabaigą paskelbtas nutarimas mažinti Afganistane tarnaujančių JAV karių skaičių.

Anot rytų Vokietijos dienraščio „Märkische Oderzeitung“, „tuo jis nori įvydyti seną savo rinkimų kampanijos pažadą ir didelę dalį Amerikos kareivių grąžinti namo. Tai, kad jam ligi šiol nežiūrint visų pareiškimų nepavyko to padaryti, yra lyg dyglys jo
savigarboje.

Bet nūnai tarptautinio įsikišimo į Afganistaną, net ir esant geriausiems norams, nepavadinsi dideliu pasisekimu. Tačiau jį dabar skubotai pabaigti reikštų pražūtingus padarinius ne tik Afganistanui, bet ir pasaulinei kovai su terorizmu bei NATO
partneriams įskaičiuojant Vokietiją“, – rašė Frankfurto prie Oderio laikraštis.


O Berlyno dienraštis „Tagesspiegel“ teigė, jog „kurti faktus – to D. Trumpas nori savo baimę keliančiame atsisveikinimo siautulyje. Sunkiai ir nenoriai pareigas paliekantis Jungtinių Valstijų prezidentas dabar siekia taip sumažinti karinį amerikiečių
dalyvavimą Afganistane, – būtent perpus, kad kitąmet jiems teliktų visiškai pasitraukti.

Juk 2500 karių nesulaikys jokio Talibano ir jokio vietos vadeivos nuo naujo galios siekimo. Taip pat nė vieno neužblokuos. Pažeistos šalies vyriausybės reikia gailėtis.

„Bet gailesčio verta ir NATO. Jos generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pagrįstai apimtas nerimo, kad Afganistanas staiga paliktas vienui vienas“, – rašė Vokietijos sostinės laikraštis.

O Miunchene leidžiamo nacionalinio dienraščio „Süddeutsche“ nuomone,

„JAV prezidentas Donaldas Trumpas nori sugriauti trapią Afganistano struktūrą, pirma neužbaigęs tokio žingsnio apsvarstymo proceso arba politiškai nesusitaręs dėl dalinių išvedimo kaip sąlygos jų sumažinimui dabar.

Juk taikos procesas su talibais įstrigęs. Jeigu Jungtinės Amerikos Valstijos vis tiek pasitrauks, Talibanas už savo destruktyvią laikyseną jausis apdovanotas ir bus patvirtinta sena afganistaniečių išmintis, jog nors svetimieji valdo laikrodį, jie,
afganistaniečiai, kontroliuoja patį laiką“, – teigė Pietų Vokietijos laikraštis.

„Kol nebus taikos sutarties su talibais ir kartu nebus pozityvios perspektyvos Afganistano žmonėms, – rašė dienraštis „Neue Osnabrücker“, – tol nevalia apvilti Kabulo vyriausybės ir jos palikti Dievo valiai“.

„Juk Vakarai ten prisiėmė atsakomybę, ir iš to kylančius įsipareigojimus reikia vykdyti. Bet JAV prezidentui D. Trumpui tai nė motais. Jam svarbiau išrinktam savo įpėdiniui iškrėsti šunybę ir Joe Bideną pastatyti į nedėkingą padėtį, kai šiam gali prireikti
vėl sustiprinti amerikiečių pajėgas Afganistane ir taip užsitraukti dalies amerikiečių nemalonę. Trumpas daro viską, kad Bidenui perleistų užnuodytą palikimą“, – teigė Osnabriuko laikraštis.

Pasak dienraščio „Los Angeles Times“, „noras mažinti JAV karių Afganistane skaičių yra suprantamas, tačiau šį nutarimą reikėjo palikti naujajam prezidentui Bidenui. Tai sunkiai sveriantis nutarimas, kurį priimti reikia tik gerai jį apgalvojus.

„Negalima leisti susidaryti įspūdžiui, kad už jo slypi tik vidaus politikos išskaičiavimas. Tačiau kaip tik toks įtarimas kyla D. Trumpo atveju, kuris savo politinius interesus dažnai supainioja su Jungtinių Amerikos Valstijų interesais.

Atrodo, kad D. Trumpui svarbu galėti pasakyti, jog jis grąžino dalinius namo, kad surinktų pliusų, jeigu 2024 m. vėl nutartų stoti į kovą dėl JAV prezidentūros“, – rašė Los Andželo laikraštis.

Panašiai atsiliepė ir Šanchajaus dienraštis „Jiefang Ribao“: „D. Trumpas skubiai išpildo rinkiminius pažadus ir užsienio bei gynybos politikoje kuria naujus faktus tam, kad apsunkintų politinio kurso keitimą, kai Jungtinių Valstijų valdymą perims Joe
Bidenas.

Galimas dalykas, kad Trumpas bando sustiprinti savo šalininkų ištikimybę, kai atnaujins savo kandidatūrą į Amerikos prezidentus po ketverių metų“, – prognozavo Kinijos laikraštis.

Tokijo dienraštis „Nihon Keizai Shimbun“ rašė, kad „Trumpui svarbiau ištesėti savo rinkiminius pažadus negu užtikrinti šalies saugumą“.

„Užuot per pereinamąjį laikotarpį dalijęsis Pentagono slaptųjų tarnybų informacija su būsimo prezidento komanda, Trumpas mieliau pasvarsto apie Irano užpuolimą.

Nuo tokio pragaištingo žingsnio jį kol kas atkalbėjo tik viceprezidentas M. Pence‘as ir valstybės sekretorius M. Pompeo“, – teigė Japonijos sostinės laikraštis.

Vienos dienraštis „Standard“ Trumpo nutarimą mažinti karių skaičių Afganistane pavadino „dovana Talibanui“ ir smūgiu Bidenui: „dar pareigas einantis JAV prezidentas tyko, kaip savo įpėdiniui palikti šukes. Jis Bideną pastato prieš užbaigtus procesus.

Tvarkingo pareigų perdavimo nebus. Dalinių padėties Afganistane pokyčiai yra lemiami ir tai šaliai gali turėti sunkių pasekmių.“

D. Trumpo įsakymas atitraukti JAV dalinius iš Afganistano kelia rūpesčio ir Pietų Korėjai, kurioje dislokuoti daugelis amerikiečių karių. Seulo dienraštis „Korea Herald“ įsitikinęs, kad „Joe Bidenas vertina Korėjos ir Amerikos sąjungą. Jis tikrai neištrauks
JAV dalinių iš Korėjos, o tai nacionaliniam Korėjos saugumui turi lemiamos reikšmės.

Bidenui amerikiečių kariai tikrai nėra samdiniai, o taikdariai, kurie saugo demokratiją. Dėl to jis ir nepareikalaus astronominių sumų už JAV dalinių dislokavimą“, – rašė Pietų Korėjos laikraštis.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi