Nuomonės

2020.11.14 09:00

Mykolas Drunga. Prezidento rinkimus laimėjo Trumpas, teigia dauguma respublikonų

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2020.11.14 09:00

Bet išties Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas nebeperrinktas. Bet to jis nenori pripažinti. Ar čia jį beatodairiškai palaiko ir jo Respublikonų partija? Ir kas bus toliau? Štai žvilgsnis į paskutiniųjų dienų užsienio spaudą.

Dienraščio „New York Times“ apžvalgininkė Natasha Frost rašė lapkričio 12 d., ketvirtadienį, kad „prezidentas D. Trumpas sudaužė pamatinę demokratijos tradiciją vien tik užsimindamas apie galimybę, jog savo postą jis apleis tik per prievartą.

Kai Baltarusijos neteisėtas prezidentas Aliaksandras Lukašenka paskelbė milžinišką, tačiau sunkiai įtikėtiną, pergalę rugpjūčio mėnesį vykusiuose rinkimuose, Jungtinės Amerikos Valstijos ir kitos Vakarų šalys pasmerkė tai, ką pavadino A. Lukašenkos akiplėšišku priešinimuisi rinkėjų norams.

Tačiau po kelių mėnesių Amerikos prezidentas D. Trumpas ir įvairūs jo rėmėjai sekė A. Lukašenkos pėdomis skelbdami, kad JAV rinkimus laimėjo D. Trumpas, nepaisant visų ženklų, jog yra kaip tik priešingai.

Dienraštis „New York Times“ skambino visų valstijų pareigūnams, atstovaujantiems abi partijas, ir nė vienas iš jų nepranešė, kad būtų pastebėjęs svarbesnius su rinkimais susijusius pažeidimus. Tuo būdu jie stipriai atmetė D. Trumpo naratyvą.

Pastarojo veiksmai jį priartina prie tokių antidemokratinių lyderių kaip Zimbabvės Robertas Mugabe, Venesuelos Nicolas Maduras ir Serbijos Slobodanas Miloševičius“, – rašė pagrindiniame Niujorko laikraštyje žurnalistė N. Frost.

Bet nuo savęs pridursiu, kad nuo A. Lukašenkos ir kitų tik ką paminėtųjų D. Trumpas skiriasi bent jau tuo, kad jis prieš savo oponentus nesiėmė nuožmių kruvino smurto veiksmų, o tai ir yra esminis ir labai svarbus skirtumas.

Vis dėlto, tęsė dienraščio „New York Times“ apžvalgininkė, „ekspertai įspėja, jog D. Trumpo laikysena gali „sukurti naują modelį“ panašiai mąstantiems populistams Europoje ir kitur.“

Bet kaip kitą dieną, penktadienį, tame pačiame dienraštyje rašė ta pati žurnalistė N. Frost, „auga nerimas dėl JAV prezidentų pasikeitimų. Kai kurie respublikonai jungiasi prie demokratų susirūpinimo, kad prezidentas D. Trumpas trukdo išrinktajam Joe Bidenui ruoštis pareigų perėmimui.

Keli Senato respublikonai, įskaitant Susaną Collins, reikalavo, kad J. Bidenui būtų duodama bent prieiga prie prezidentui kas rytą įteikiamos bylos, kurioje jis supažindinamas su slapčiausiais žvalgybos duomenimis ir grėsmių nacionaliniam saugumui įvertinimu. Šiuo reikalavimu tie respublikonai pripažino, jog J. Bidenas bus pripažintas laimėjusiu rinkimus.

O demokratų vadovai įspėjo, kad kliūčių J. Bidenui darymas iš prezidento D. Trumpo pusės kenkia valstybės sugebėjimui bendrauti su užsienio šalių vadovais ir planavimui, kaip dorotis su pačiu pavojingiausiu koronaviruso plėtros etapu.

Pasak Vienos dienraščio „Standard“, „jei prezidentas D. Trumpas per ateinančias savaites ir toliau seks pasaką apie rinkimų apgaulę ir jo šalininkai ta pasaka patikės, dar labiau padidės spaudimas respublikonų funkcionieriams, kad jie padėtų užkirsti kelią J. Bideno įžengimui į Baltuosius Rūmus.

O šiam traukiniui pradėjus judėti, aukščiausiems respublikonų partijos vadovams – tokiems kaip Senato vadas Mitchas McConnellas ir senatoriai Lindsey Grahamas ir Tedas Cruzas – tektų tą traukinį stabdyti.

Bet tam, kad išgelbėtų seniausią pasaulyje demokratiją, jiems tereikėtų pasveikinti J. Bideną ir Kamalą Harris su pergale rinkimuose. Tik tiek. Bet to nė vienas jų dar nepadarė“, – rašė Austrijos sostinės laikraštis.

Pasak „New York Times“ redaktorių, „daugelis respublikonų tiki, kad jie savo prezidento įtūžį gali tik pralaukti, kol jis pereis visas savo nusivylimo, savo liūdesio fazes. Bet tai ta pati klaida, kurią respublikonai jau padarė D. Trumpui pirmą kartą įžengus į Baltuosius Rūmus.

Tada jie galvojo, kad jis subręs ir į prezidentavimą įaugs kaip rimtas politikas. Bet to jis nepadarė. Greičiau D. Trumpas savo partijos narių tylėjimą suprato kaip pritarimą jo laikysenai ir veiksmams.

Lygiai tas pats vyksta ir šiandien“, – baigė Niujorko dienraščio redaktoriai savo vedamąjį.

Stokholmo dienraščio „Dagens Nyheter“ nuomone, „tai, kas dabar vyksta Jungtinėse Amerikos Valstijose, ne tik skandalinga, bet į pavojų stato ir demokratiją.

O kaltas čia ne tik D. Trumpas, kuris ir toliau atsisako pripažinti savo pralaimėjimą, bet jį čia palaiko ir respublikonai, teigiantys, kad demokratai ir jų kandidatas J. Bidenas rinkimus kažkokiu groteskišku būdu pavogė, nors tam jie neturi nė mažiausio įrodymo“, – rašė Švedijos sostinės laikraštis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.