Nuomonės

2012.06.19 11:36

Geri vadovai moko pasitikėjimo ir aiškumo

Rytis Juozapavičius2012.06.19 11:36

Šiomis dienomis verslo bendruomenė aptaria „Verslo žinių“ organizuotų 2012-ųjų Vadovo rinkimų rezultatus. Žvelgiant į kai kuriuos rinkimų finalininkus daugėja vilties, kad verslo organizacijos gali padėti Lietuvai tapti laimingesnei. Dviem būdais.

Šiomis dienomis verslo bendruomenė aptaria „Verslo žinių“ organizuotų 2012-ųjų Vadovo rinkimų rezultatus. Žvelgiant į kai kuriuos rinkimų finalininkus daugėja vilties, kad verslo organizacijos gali padėti Lietuvai tapti laimingesnei. Dviem būdais.

Pirma, gali padėti išmokti sukurti daugiau pasitikėjimo. Antra, padėti susitelkti į pamatuojamą problemų sprendimą. Nes ko nematuoji, to negali tobulinti.

Ko gero, stebitės, – kaip čia verslas gali išmokyti pasitikėjimo? Juk 84 procentai Lietuvos gyventojų mano, kad verslas yra nesąžiningas. Net savo vaikų matematikos vadovėlyje galime rasti tokią uždavinio sąlygą: „Verslininkas pirko aštuonias tonas cukraus po du litus už kilogramą. Padidinęs cukraus drėgnumą dešimčia procentų jis pardavė cukrų po du litus už kilogramą. Kiek litų pelno turėjo verslininkas?“

Vadovėlio autoriai, matyt, nusivylė verslu. Tačiau kaip tik šiuo metu daug lietuviško kapitalo įmonių su apgaule grįstu verslo modeliu ir išgyvena sunkius laikus. Pavyzdžiui, lietuviški bulvariniai laikraščiai.

Tuo metu sėkmingas verslas ima suprasti, kad daugiau ir saugiau galima pasiekti ne manipuliuojant žmonėmis, bet juos išlaisvinant. Tai patvirtina Raimundas Petrauskas, „Schmitz Cargobull Baltic“ vadovas, vienas 2012-ųjų Vadovo rinkimų finalininkų. Vokiškas priekabas surenkančio fabriko Panevėžyje direktorius sunkmečiu suvokė, kad jo gamyklą uždarys, jei nepasieks puikių rezultatų. Anot pono Petrausko, jis atvirai papasakojo savo žmonėms apie kritišką padėtį. Pasiūlė tapti savo likimo šeimininkais. Visi įsitraukė į gamybos paprastinimą ir tobulinimą. Ir tie panevėžiečiai patys sugalvojo, kaip vokiškos priekabos surinkimo laiką sutrumpinti nuo dviejų valandų iki pusvalandžio neprarandant kokybės. Nustebo net vokiečiai. „Schmitz Cargobull Baltic“ istorija liudija, kad su pasitikėjimo kultūra gali laimėti daugiau.

Antras dalykas, kuo privatus sektorius gali pasitarnauti Lietuvai, – padėti susitelkti į pamatuojamą problemų sprendimą. Efektyvūs vadovai nuolat klausia savo komandų „Kaip mums sekasi?“ turėdami galvoje suvestines ir duomenis.

Lietuvos viešojo sektoriaus lyderiai tos meilės skaičiams galėtų pasimokyti ne tik iš verslo, bet ir iš Bogotos meru tarnavusio Kolumbijos lietuvio Antano Mockaus. Jis apie mero tarnystės naudą kalba skaičiais. Ponas Mockus vadovavo Bogotai visuomenės atstovams sutartinai stebint maždaug 180 rodiklių, atspindinčių, kaip keičiasi miestelėnų gerovė. Net Vikipedija pristato mero Mockaus tarnystės padarinius: žmogžudysčių sumažėjo 70 procentų, tragiškų pasekmių autoįvykių sumažėjo perpus, vandens suvartojimas sumažėjo 40 nuošimčių ir taip toliau. Jei vadovas negali pasakyti, kaip pamatuojamai sprendė įmonės ar bendruomenės problemas – gal jis jų ir nesprendė?

Tad apibendrinant: pirma, laiminčiose organizacijose lietuviai išmoksta kurti pasitikėjimu grįstus santykius, nes tai didina veiklos greitį ir mažina kaštus. Antra, jie supranta, kad kelią iki tikslo reikia matuoti ir rodyti švieslentėje. Kaip krepšinio varžybų švieslentėje, kai per sekundę gali pasakyti, ar laimime. Juk šiandien labiausiai to ir reikia – pasitikėjimo ir aiškumo.

Komentaras skaitytas per Lietuvos radiją.