Nuomonės

2016.01.30 13:21

M. Drunga. Rusijos vadovams stinga geros valios nors trupučiuką

2016.01.30 13:21

Jau 60 metų Europa, nors ir su skausmais, bet vis dėlto atkakliai žengia laisvės, taikos, gerovės įtvirtinimo link. Tuo tarpu Rusijos vadovybė net ir griuvus Sovietų Sąjungai be vienos kitos išimties visai nesistengia pasirodyti iš geriausios pusės. Kodėl?

Šis klausimas vėl iškilo, Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui apkaltinus Vokietijos policiją, kad ši norinti užtušuoti vienos rusų mergaitės dingimo aplinkybes.

Vokietijos parlamento Žaliųjų frakcijos narė Marieluise Beck tokį S. Lavrovo pareiškimą pavadino mėginimu nukreipti dėmesį nuo  blogėjančios padėties pačioje Rusijoje.

Tai esąs Rusijos pradėto propagandinio karo veiksmas, kuriuo, be to, siekiama destabilizuoti ir Europos Sąjungą. Taip ji teigė pokalbyje su Vokietijos radijo „Deutschlandfunk“ žurnalistu Pėteriu Kapernu.    

„Turime išlaikyti blaivų žvilgsnį. Esmė čia ne tos mergaitės atvejis. Tokie pareiškimai tėra manevrai, kad nukreiptų dėmesį nuo dramatiškai prastėjančios būklės Rusijoje – ne tik vidaus politikos, bet, visų pirma, ekonominės situacijos atžvilgiu“.

O prieš Vakarus nutaikytose kampanijose Rusija bando vaizduoti Vakarus kaip „Sodomą ir Gomorą“ ir propaguoti mintį, jog rusiškoji valdymo forma vis tik pati geriausia, – teigė M. Beck.

Viena vertus, tuo siekiama drąsinti Rusijos liaudį akivaizdoje fakto, jog auksiniai V. Putino valdžios laikai jau praėję. Antra vertus, tokios propagandos antrasis tikslas yra pakirsti Europos Sąjungą, kad ji pradėtų irti ir visai suirtų. Todėl į tokius pareiškimus ir į su jais susijusius kaltinimus vokiečių policijai reikia žiūrėti labai rimtai.

Reikia Vokietijoje reaguoti tokiu būdu, kad kuo daugiau viskas būtų skaidru. „Mes neturime bijoti to, kad viskas kuo aiškiausiai matytųsi, kas mūsų šalyje dedasi“, – sakė Marieluise Beck.

Ji pridūrė, jog daug kur Europoje, taip pat ir Vokietijoje, kuriasi radikalų tinklas, agituojantis prieš Europos Sąjungą. Pvz., „Prancūzijoje ponią Marine Le Pen finansiškai ir politiškai remia Rusija bei jos Dūma.

Žinome, kad visas šis tinklas tankiai mezgamas – nuo Nacionalinio fronto Prancūzijoje iki Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos Anglijoje, Ryto aušros Graikijoje ir Jobbiko Vengrijoje. Jų visų atstovai dalyvavo stebint tarptautiškai nepripažintą, skandalingą vadinamąjį referendumą Kryme“.

O grįžtant prie Vokietijos, kadangi kurį laiką tariamai buvo dingusi Vokietijos rusų mergaitė Berlyne, Maskvos vyriausybė pareikalavo, kad atsakingieji Berlyno pareigūnai pasiaiškintų.

Antradienį, sausio 26-ąją, S. Lavrovas pareiškė, jog informacija tyčia slepiama. Jis pabrėžė, jog Vokietijoje patiriamos migracijos problemos neturėtų vesti į pagundą „tikrovę politkorektiškai užtušuoti“.

Anot Rusijos žiniasklaidos pranešimų, mergaitę „pietietiškai“ atrodantys vyrai pagrobė ir išprievartavo. Tačiau Berlyno policija teigė negavusi jokių ženklų, kad galėjo įvykti pagrobimas ar išprievartavimas.

„Tai propagandos banga“, – sakė Vokietijos tarptautinės radijo ir televizijos stoties „Deutsche Welle“ žurnalistas Andrejus Gurkovas, apibūdindamas tai, kaip Rusijos žiniasklaidos priemonės traktuoja tariamai iš Vokietijos rusų šeimos pagrobtos ir išžagintos 13-metės mergaitės atvejį.

Šita propaganda siekiama kurstyti nuotaikas prieš Europą. Eskaluojamos kalbos apie tariamą pagrobimą ir lytinį skriaudimą, nors policija pakartotinai suabejojo šios istorijos tikrumu, bet Rusijos užsienio reikalų ministras vis tiek pareikalavo be spragų išaiškinti tai, kas atsitiko „mūsų mergaitei Lisai“.   

Šitas atvejis „televizijoje masyviai išpuočiamas su tikslu parodyti, jog Europa, dabar tiesiog užtvindyta pabėgėlių, nebepajėgi garantuoti buvusių ar ir esamų Rusijos piliečių saugumo“.

Pasak A. Gurkovo, nauja Rusijos doktrina tokia:

„Visus, kurie turi rusiškų šaknių, globoja, taip sakant, Maskva. Šiąja tad prasme S. Lavrovas tik reagavo į klausimą, kuris šiuo metu visų medijų Rusijoje labai eskaluojamas“.

O to tikslas, A. Gurkovo nuomone, dvejopas:

„Pirma, įkaitinti priešeuropietiškas nuotaikas ar apskritai Rusijoje kurstyti neigiamas emocijas Europos atžvilgiu. Juodinant Europą stiprinama Vladimiro Putino ir jo vyriausybės pozicija vidaus politikoje.

Antra, svetimšaliams nedraugiškos nuotaikos, kurių Vokietijoje tikrai esama ir kurios stiprėja, yra panaudojamos tam, kad tam tikru būdu būtų spaudžiama Vokietijos valdžia, konkrečiai – kanclerė A. Merkel.

Kremliui, savaime aišku, būtų paranku, jei ponia A. Merkel dabar atsistatydintų“.

Kremliui ypač trukdo jos griežta laikysena sankcijų prieš Rusiją klausimu. Kurstydama nuotaikas prieš Europą ir ypač prieš Vokietijos kanclerę Maskva nori nukreipti dėmesį nuo vidaus politikos problemų.

Jos susijusios su tuo, kad Rusijai, kenčiančiai nuo žemų naftos kainų, reikia pinigų, tačiau dėl sankcijų Kremlius nebeįstengia pasiskolinti reikiamų pinigų iš užsienio, – rašoma Vokietijos radijo „Deutschlandfunk“ svetainėje, kuri taip pat svarsto, kiek Vokietijoje gyvenantys rusai veikiami Rusijos žiniasklaidos, o Rusijos spaudai, radijui ir televizijai dar labai toli nuo laisvos žiniasklaidos. 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.