Nuomonės

2020.10.17 09:00

Mykolas Drunga. Atriedėjo antroji banga

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2020.10.17 09:00

„Užsikrėtimas koronavirusu šią savaitę Europoje pasiekė rekordą, viršydamas net Jungtinių Amerikos Valstijų atvejų kiekį vienam gyventojui. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovaujantis pareigūnas ketvirtadienį įspėjo, kad mirčių norma Europoje ateinančią žiemą gali penkis kartus pralenkti balandžio mėnesio piką, jeigu žmonės aplaidžiai žiūrės į kaukių dėvėjimą ir atstumų laikymąsi.“

Taip pranešė dienraštis „Boston Globe“, o Šanchajaus dienraštis „Jiefang Ribao“ rašė, kad „Europos šalių vadovai žinojo, jog jiems teks dorotis su antrąja banga. Tik juos apstulbino jos apimtis. Ir tai ne tik Ispanijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje, kur koronavirusas stipriai siautėjo jau pavasarį, bet ir Vokietijoje.

Pastaroji šalis pandemiją ligi šiol gerai buvo išgyvenusi. Vis dėlto ir ten naujai infekuotųjų skaičius rūpestį keliančių būdu šauna į viršų. Ar suvaldys Europa pandemiją?

Žemynas atsidūrė prie didelės kryžkelės. Tam, kad būtų geriau kovojama su viruso išplitimu, būtų reikėję imtis griežtesnių priemonių. Tačiau realybėje jų nebūtų galima įgyvendinti, nes to neleistų ekonominė padėtis ir vis daugiau piliečių tam nepritartų.

Taigi Europoje dabar klausimas tas, ar jos politikai pavyks išlaikyti pusiausvyrą ir ar piliečiai, nepaisant savo pavargimo nuo koronaviruso, tą politiką palaikys“, – teigė Kinijos uostamiesčio laikraštis.

Amsterdamo dienraštis „Volkskrant“ aiškino, kad „didelis skirtumas nuo padėties kovo mėnesį yra tas, kad dabar daugeliui piliečių trūksta perspektyvos.

Pavasarį esmė buvo ta, kad reikėjo trumpam laikui sukąsti dantis ir tada džiaugtis būsima vasara, per kurią vėl viskas pasidarys įmanoma. Dabar, kai mes taip greitai vėl atsidūrėme nepavydėtinoje būklėje, iškilo klausimas, kaip ilgai dar visa tai iškęsime.

Tai bus didžiausias iššūkis Vyriausybei“, – darė išvadą Nyderlandų laikraštis.

Pasak Varšuvos dienraščio „Rzeczpospolita“, „deja, per pavasario karantiną laimėtas laikas Lenkijoje buvo didele dalimi iššvaistytas. Situacija sveikatos apsaugos srityje iš esmės nepagerėjo. Ją dabar reikia paramstyti ne tik pinigais, bet ir personalu.

Antra, reikia uždrausti visus užsiėmimus, per kuriuos virusas dažniausiai išplinta, – tai didelės vestuvės ir panašūs susirinkimai. Trečia, reikia nustatyti, kuriuos ūkio sektorius reikia bet kokia kaina išsaugoti. Ir ketvirta, reikia priversti visus piliečius, įskaitant vadovaujančius politikus, įgyvendinti su koronavirusu susijusias higienos rekomendacijas.

Juk jeigu mes ir antrąją karantiną nenaudingai prašvilpsime, tada išties prisišauksime tragediją“, – rašė Lenkijos sostinės dienraštis.

Norvegijos sostinės dienraštis „Verdens Gang“ teigė, jog „daugelis šalių įsiveda griežtesnius apribojimus. Šalia pagrindinių taisyklių daugeliu atvejų pasirodė būtina riboti skaičių žmonių, kuriems leidžiama susitikti visų pirma uždarose patalpose.

Galų gale tai reiškia ištisų įmonių, iš dalies ir išėjimų iš jų ir į jas uždarymą. Tą ilgai priėmėme, kadangi nedaug apie šį virusą težinojome ir pasitikėjome įstaigomis. Bet dabar stovime kryžkelėje. Terapijos yra geresnės, ir mirties atvejai smunka.

Dauguma protrūkių vietiniai ir tokie koronaviruso sumenkintojai kaip Donaldas Trumpas pavojų minimalizuoja. Bet žmonių išsisėmimas ir dingstantis pasitikėjimas įstaigomis gali tikrai tapti grėsmingi“, – rašė Oslo laikraštis.

Nauji apribojimai reikalingi tam, kad būtų užkirstas kelias smarkiam antrosios bangos išplėtimui, – pažymėjo Briuselio dienraštis „Standaard“ ir tęsė: „Bet tuo bus radikaliai ribojama ir mūsų laisvė judėti. Įmonės patiria didžiulį spaudimą ir nenori antro karantino. Tai suprantama: ūkis jau išgyveno sunkų laiką.

Lengvam pagyvėjimui vasarą vėl gresia nuščiūti, ir nauji ribojimai gali daugelį įmonių nuvaryti prie prarajos briaunos. Lieka labai mažai žaidimo erdvės.

O vis dėlto: mes privalome sukaupti jėgas ir padėtį vėl suvaldyti anksčiau nei pandemija mums smogs iš visų savo jėgų“, – įspėjo Belgijos sostinės dienraštis.

„Nyderlanduose kavinės ir restoranai turi vėl mažiausiai keturias savaites užsidaryti, – kitame numeryje pranešė Amsterdamo laikraštis „Volkskrant“ ir pridūrė. – Pagal verslininkų duomenis įmonių uždarymas jiems kas savaitę kainuoja pusę milijardo eurų.

Dabar atsirūgsta tai, kad sąlygos finansų pagalbai gauti buvo nustatytos vasarą. Tada antroji banga atrodė tik kaip košmariškas sapnas. Viešbučių ir restoranų verslas nori su Vyriausybe kalbėti apie „žiemos įmigį“, į kurį šis sektorius dabar stumiamas.

Ji, Vyriausybė, turėtų kompensuoti iš to kylančius nuostolius. Juk priverstinio kavinių ir restoranų uždarymo negalima laikyti normalia verslo rizika“, – rašė Nyderlandų dienraštis.

Prancūzijoje Paryžiui ir daugeliui kitų didmiesčių paskelbtas draudimas naktį žmonėms išeiti. Kaip rašė Paryžiaus dienraštis „Figaro“, „užuolaida nusileido. Prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė kolektyvinio liūdesio pradžią. Šitas prakeiktas virusas į tolimą nuotolį nustumia laimingas dienas.

Tačiau per ilgus rudens vakarus galėsime prisiminti daugelį nesėkmių – nieko gero neatnešusias privalomas kaukes, nenaudingus testus visiems, koronaviruso aplikacijas, kurių pavadinimų nė ministras pirmininkas nežino, intensyvios priežiūros palatas, kur vėl kažko trūksta, ir seseles bei slaugytojas, kurios atsisakė savo darbo vietų ir kurių negalėjome naujai pasamdyti“, – teigė Paryžiaus laikraštis.

Anot Berlyno dienraščio „Tageszeitung“, „Vokietija planetoje ne vienintelė šalis – ir daugelyje pasaulio regionų šią žiemą pandemija vėl taps nekontroliuojama. Vien Europoje skaičiai jau kelia kraštutinį nerimą, ir daugelis kraštų kalba apie naują karantiną.“

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.