Nuomonės

2016.01.18 10:08

V. Dumbliauskas. Lūkesčiai dėl vyriausybės

2016.01.18 10:08

Šį politinį sezoną prezidentė Dalia Grybauskaitė net kelis kartus viešai pasakė, kad iš dabartinės vyriausybės daug nesitiki. Girdint tokius vertinimus, kyla keli klausimai.

Pirmasis – kokių visuomenės lūkesčių ši vyriausybė nepateisino ir kokių lūkesčių ji jau nepateisins? Kiek galima spręsti iš pasisakymų viešojoje erdvėje, bene didžiausias reiškiamas priekaištas Algirdo Butkevičiaus vadovaujamai vyriausybei yra tas, kad ji tik tęsia Tėvynės sąjungos pradėtus gerus darbus, tačiau pati nesiima naujų iniciatyvų.

Taip manančiųjų norisi paklausti – negi atėjusios į valdžią mūsų politinės partijos turėtų nutraukti savo politinių konkurentų pradėtus darbus vien dėlto, kad tai konkurentų darbai? Turėtume tik džiaugtis, kad dėl rinkėjų balsų tarpusavyje konkuruojantis mūsų politinis elitas sugeba sutarti dėl tautai ir valstybei svarbių dalykų.

Tegu politikai aistringai kritikuoja vieni kitus, tegu net prasivardžiuoja, kovodami dėl mūsų balsų rinkimuose, tokia jau jų dalia, tačiau atėję į valdžią turi stengtis bendruosius, nacionalinius interesus kelti aukščiau už partinius. Ne visada jiems tas pavyksta, tačiau tam ir yra reguliarūs rinkimai, kad galėtume netinkamus politikus pakeisti kitais.

Prakalbus apie politinių konkurentų pradėtų darbų tęsimą, reikėtų pasitikslinti, kas gi tuos darbus iš tikrųjų pradėjo. Visi žinome internetinės paieškos sistemą „Google“, kurios pagalba mes net ir ligas sau nusistatome, nereikia nė pas gydytoją eiti. Tai štai, dėdė „Google“ mums sako, kad pernai užbaigta elektros jungtis su Lenkija pradėta rengti 2003 m., o taip pat pernai baigta elektros jungtis su Švedija pradėta 2004 m. Ar reikia priminti, kad tuo metu dirbo A. Brazausko vadovaujama vyriausybė?

Kokių dar lūkesčių nepateisino A. Butkevičiaus vadovaujama vyriausybė? Ar ji sužlugdė suskystintų dujų terminalo statybą? Terminalas sėkmingai veikia ir apsaugo mus nuo „Gazpromo“ monopolio. Taip, kyla abejonių dėl jo dydžio, tačiau šias abejones reikia reikšti ne šiai, o prieš tai dirbusiai vyriausybei. Ar dabartinė vyriausybė sužlugdė euro įvedimą? Galime diskutuoti dar daug metų, ar reikėjo atsisakyti savos valiutos, tačiau techniškai žiūrint, euras įvestas be priekaištų.

Įgavo pagreitį daugiabučių namų renovacija. Beveik per dešimtmetį iki 2013 m. šalyje buvo renovuota apie 500 daugiabučių, tuo metu per trejus šios vyriausybės darbo metus renovuota virš 800 daugiabučių.

Dabartinė vyriausybė nuosekliai didina atlyginimus ir pensijas, tačiau šiame darbe yra ir keistų dalykų. Nuo liepos 1 d. žemiausios grandies policijos pareigūnai į rankas gaus 600 eurų. Nesu prieš, kad policininkai tiek uždirbtų, tačiau po šio algos pakėlimo jaunas, tik policijos mokyklą baigęs policininkas uždirbs gerokai daugiau už jauną universiteto dėstytoją, turintį daktaro mokslinį laipsnį. Kažkas negerai Lietuvos karalystėje, jei intelektualus darbas yra taip nuvertinamas.

Antrasis klausimas, kuris kyla, girdint prezidentę, kad iš dabartinės Vyriausybės ji daug nesitikinti, yra toks: kokios kitos vyriausybės galima tikėtis po artėjančių Seimo rinkimų, kai visos sociologinės apklausos rodo, jog daugiausia mandatų vėl laimės socialdemokratai, kas reiškia, kad pirmuoju ministru vėl bus A. Butkevičius, o svarbiausių ministrų postus vėl užims jo bendrapartiečiai? Vienintelė intriga yra tik ta, su kuo socialdemokratai sudarys valdančiąją koaliciją. Tos pačios apklausos rodo, kad liberalai turėtų laimėti mandatų gerokai daugiau nei turi dabar, todėl esminis klausimas, ar socialdemokratai bandys kurti koaliciją su dabartiniais partneriais, ar kviesis liberalus.

Politikoje neįmanoma būti politiškai jokiu – nei kairiuoju, nei dešiniuoju. Nors mūsų Konstitucija įpareigoja prezidentą būti formaliai nepartiniu, prezidentė D. Grybauskaitė niekada labai neslėpė, kad ji simpatizuoja dešinei politikos stovyklai. Todėl šis jos kalbėjimas apie dabartinę vyriausybę gali reikšti jos norą tiesiog paraginti socialdemokratus eiti į koaliciją su liberalais.  

Komentaras skambėjo LRT RADIJO eteryje.