Naujienų srautas

Nuomonės2015.12.30 09:50

R. Valatka. Diena prieš pasaulio pabaigą

2015.12.30 09:50

Kas mums nutiks 2016 metais? – štai kur klausimas. Įvedę tokį klausimą į „Google“ paieškos sistemą ir atmetę pirmiausia iššokantį horoskopą, kaip per silpną variantą apokaliptikams, randame žiaurią Vangos pranašystę: „Karas baigtas. Europa – be žmonių. Valstybių vadovai neteko savo titulų, nėra ką valgyti ir kam įsakinėti. Praeis dešimtmetis, kol Europoje atsiras gyventojų.“

Taip artėjančius Naujuosius išpranašavo ir Lietuvoje populiari bulgarė Vanga. Negi? – paklaus persigandęs miesčionis, dieną pradedantis Palmiros horoskopu. Kaip jį nuraminti? Užtenka užmesti akį į tos pačios Vangos pranašystes, skirtas jau prabėgusiems metams. 

Mat Vanga išpranašavo, kad 2016-aisiais pasibaigęs Trečiasis pasaulinis karas kilo dar 2010 metais. Iš pradžių buvo įprastas, po to virto branduoliniu, vėliau musulmonai prieš Europą griebėsi cheminio ginklo, o 2011 metais visas Šiaurės pusrutulis jau turėjo būti užkrėstas radioaktyviomis nuosėdomis. Išgyvenusieji sirgo baisiomis odos ligomis, po ko dar pernai Europoje, taigi ir Lietuvoje, gyvybės nebeturėjo likti nė kvapo. 

Vaizdžiai kalbant, Vanga susimovė. Tiksliau, turbūt reikėtų sakyti, kad bulgarų pranašė su pas ją plūstančiais kvailiais elgėsi, kaip jai šaudavo į galvą – kaip ta Pelėda iš „Pūkuotuko“, ji paistė visokius niekus.

Kodėl žmonės tiki pranašystėmis, horoskopais, būrėjomis?

Žmonės yra silpni.  Žmonės dažniausiai nenori būti čia ir dabar. Vieni užsidaro tolimos praeities svajose. Pavyzdžiui, kaip tie lietuviai, kurie purkštauja apie krikščionybę ir postringauja apie didingą pagonių baltų civilizaciją. Kiti, priešingai,  savo svajas, o drauge ir baimes, bando nukelti į ateitį.

Todėl praeities faktai nuolat falsifikuojami, o troškimas numatyti ateitį turi beveik tokią pat paklausą, kaip nuolaidų akcijos „Maximoje“ . O kai yra paklausa, ar gali nebūti pasiūlos?

Ypač didelę paklausą turi pasaulio pabaigos pranašystės. Kas tik neskelbė pasaulio galo? Vanga, Nostradamas, Sabos karalienė Mikalda, gyvenusi dar 578 metais prieš Kristų. Gerokai prieš Nostradamą gyvenęs Romos popiežius Inokentijus III tvirtino, kad pasaulio pabaiga ateis 1284 metais, nes šie metai kaip tik bus 666-ieji nuo islamo atsiradimo.

Utopistas T. Kampanela pranašavo, kad pasaulio pabaiga įvyks 1603 metais, kai Žemė susidurs su Saule. Pasaulio pabaigą pranašavo net visuotinės traukos dėsnio ir klasikinės mechanikos tėvas I. Newtonas, skelbęs – ačiū jam nors už tai – kad pasaulio pabaiga ateis tik 2060 metais. 

Prieš kiekvienus Naujuosius lengvatikiai šiurpinami šių ir kitų pranašų piešiamais Apokalipsės vaizdais. Kaip turėtume žiūrėti į savo ateitį? Kaip pasitikti 2016-uosius?

Turbūt geriausiai taip, kaip mokame. Pasidžiaugti, kad mes, lietuviai, nepaisant visų pranašysčių ir visų okupantų bei emigracijų, vis dar esame čia. Kad beisibaigiantys metai Lietuvai buvo tikrai sėkmingi. Už tai, kad galime džiaugtis gražia miesto egle ir maistu bei gėrimais ant šventinio stalo. O dėl ateities – teatleis mums nostradamai ir vangos – ji ir nepranašaujama ateis.

Bus pabėgėlių? Žinoma, bus. Bus skurdo ir vargo, bus karų? Taip. O kada jų žmonijos istorijoje nebuvo – pabėgėlių, skurdo, karų? Buvo ir bus. „Nėra tokio nusikaltimo, kurio žmogus nesugebėtų padaryti“, –  tai žodžiai iš Vilniuje gimusio ir gyvenusio rašytojo Jozefo Mackiewicziaus romano „Nereikia garsiai kalbėti“, kurio veiksmas vyksta Vilniuje.

Neguodžia tokia galimybė? Bet apie tai ir pakalbėsime tada, kai tai bus. O visa kita bus kaip visada, ir bus taip, kokie esame patys, nes kaip dabarties nebūna be praeities, taip ir su ateitimi. Ją lemia ne pranašautojai, o mūsų pačių kvailystės ir niekšybės bei, žinoma, geri darbai. Kartais nulemia niekšybės, kartais geri darbai, o kartais būna kaip nors kitaip, gal ir pagal kokį aritmetinį niekšybių ir dorybių vidurkį.

„Kvailasis daugiažodžiauja! / Niekas nežino, ką ateitis atneš, / ar gali bent vienas kitam pasakyti, kas po jo įvyks?“, – skelbia Mokytojo (Koheleto) knyga. Negali. Užtat kiekvienas gali pasidžiaugti šia diena. Su artėjančiais Naujaisiais metais, mieli LRT RADIJO klausytojai.

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą