Nuomonės

2015.12.18 15:45

L. Jonušys. Politinis korektiškumas ir mes

2015.12.18 15:45

Atrodo, kad Lietuvos viešojoje erdvėje įsigali nuostata, kad visi turi laikytis politinio korektiškumo, nes kitaip būtų… politiškai nekorektiška, o tai negerai. Politinis korektiškumas daugiausia taikomas kalbai ir žodžiams, o juo visų pirma siekiama, kad nebūtų įžeidinėjami žmonės dėl lyties, rasės, lytinės orientacijos ir t.t. – skatinama tolerancija. Tikslas geras, bet rezultatai kartais išvirsta į absurdiškus apribojimus. 

Atrodo, kad pakantumą kitokiems negu mes galima skatinti ir per tradicinius kultūringumo, mandagumo, padorumo principus, bet politinis korektiškumas susijęs su ištisa ideologine programa, kuria kaip tik ir siekiama atmesti daugelį tradicinių dalykų. Šią programą visų pirma propaguoja naujieji kairieji – seniesiems kairiesiems rūpėjo tam tikrus socialinius idealus perkelti į politinę plotmę. Naujieji kairieji daugiausia yra akademinio pasaulio žmonės, todėl jie labai akcentuoja teoriją, o socialinius idealus perkelia į kalbos plotmę, paskelbę, kad ankstesnė kalba buvo hegemoninis galios diskursas, todėl reikia kurti naujakalbę, šitaip siekiant pakeisti žmonių mąstymą.

Literatūros Nobelio premijos laureatė, anglų rašytoja Doris Lessing teigė, kad „politinis korektiškumas kyla tiesiai iš senojo tipo komunistų partijos“. Ji žinojo, ką kalba, nes jaunystėje buvo komunistų partijos aktyvistė ir darbavosi būtent ideologijos srityje. Mes taip pat turėtumėm žinoti, nes mūsų šalis kelis dešimtmečius gyveno komunistinėje diktatūroje, persmelktoje atitinkamos ideologijos ir leksikono. Frazė „politiškai korektiška“ labai panaši į anų laikų įvertinimą „idėjiškai teisinga“.

Nors dalis politinio korektiškumo principų dabar plačiai įsigalėjo Vakarų visuomenėse, kultūriniu požiūriu tai yra daugiausia kairiųjų intelektualų projektas, prisodrintas daugiakultūriškumo, progresyvizmo, feminizmo idėjų, neretai jų radikalia forma ir su dogmatiška ugnele.

Yra nemažai pavyzdžių, kaip turint geranoriškų ketinimų persistengiama ir prieinama prie kraštutinumų. Siekiant daugiakultūriškumo, Vakaruose imama bijoti viešai demonstruoti krikščionybės simbolius, siekiant įdiegti mintį, kad didelę vertę turi ne tik Vakarų, bet ir kitų kultūrų laimėjimai – prieinama prie kultūrinės saviniekos ir saviplakos. Be to, siekiant lyčių lygybės, išsigalvojama, kad įgimti psichologiniai lyčių skirtumai apskritai neegzistuoja: raginant toleruoti homoseksualus, imta kelti jų interesus virš daugumos interesų

Beje, taip prieinama ir prie postmodernistinės tamsybės, nes tie mokslo duomenys, kurie neatitinka ideologinių nuostatų, atmetami. Linkstama neigti ir socialinę tikrovę, pvz., masinės imigracijos keliamas problemas, kas atsiliepia bjauriu politiniu bumerangu. Siekiant paskatinti pagarbą visiems žmonėms ir jų orumą, prieinama iki to, kad neigiamas išskirtinis talentas, pataikaujama neišmanymui, nuo vaikystės kuriamos šiltnamio sąlygos, bandant apsaugoti nuo nemalonių tikrovės apraiškų.

Lietuvoje jau irgi po truputį išmokstamos absurdiškos naujakalbės ir cenzūravimo pamokos. Kai gatvėse pasirodė gana įdomūs ir originalūs plakatai, kuriuose prieš moterį smurtaujantis vyras buvo pavadintas šunsnukiu ir atitinkamai pavaizduotas, kai kurios neturinčios ko veikti žmogaus teisių organizacijos ėmė skųstis ir Europos Komisijai, kad šitaip įžeidžiami visi vyrai.

Kai kas aiškina, kad iš politinio korektiškumo ypač daug šaipomasi Rusijoje, todėl mes turėtumėme to nedaryti. Tačiau demokratinis pasaulis nuo Rusijos svarbiausiai skiriasi ne politiniu korektiškumu, o laisve ir pliuralizmu. Tad Vakaruose taip pat daug pasisakoma prieš politinio korektiškumo dogmas – ne tik radikaliose arba marginalinėse sferose. Štai prieš kelias dienas pati Angela Merkel aiškiai pareiškė, kad daugiakultūriškumas yra didelė saviapgaulė.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt