Nuomonės

2020.09.13 08:19

Garsusis aktorius Laurence Harvey: šlovė Holivude ir meilė kinui, gimusi Joniškyje

Žydų kultūros paveldo kelio asociacija, LRT.lt2020.09.13 08:19

Žydai dažnai užsiėmė inovacijomis paremtomis veiklomis. Pavyzdžiui, XIX a. dauguma fotografų Rytų Europoje buvo žydai. Neretai jie tapo ir pirmųjų kino teatrų steigėjais.

Tokios veiklos ėmėsi ir Jokūbas Fišeris, pastate dab. Šiaulių senojoje gatvėje, tarpukariu turėjęs kino teatrą „Lyra“.

Plakate reklamuojamas filmas „Room at the top“ („Viršutinis kambarys“, rež. Džekas Kleitonas) buvo pastatytas 1959 m. ir čia buvęs kino teatras jo tikrai nerodė ir sovietmečiu net negalėjo jo parodyti žiūrovams. Tačiau pagrindinį vaidmenį šiame filme sukūręs ir už jį Oskarui nominuotas bei BAFTA apdovanojimą gavęs aktorius Lorensas Harvėjus (Laurence Harvey; tikrasis vardas – Laruška Mošė Skikne) gimė Joniškyje 1928 m. Gali būti, kad vaikystę Joniškyje praleidęs garsusis aktorius būtent čia pamėgo kiną.

Harvėjaus šeima 1934 m. išvyko į Pietų Afrikos Respubliką, o po Antrojo pasaulinio karo – į Didžiąją Britaniją. Ten Harvėjus pradėjo savo teatro ir kino karjerą. Nusifilmavęs pirmajame savo filme („House of Darkness“, liet. „Tamsos namas“, 1948 m., rež. Osvaldas Mičelas) tuo metu žinomas kaip Larry Skikne, aktorius iš Joniškio filmo prodiuserių buvo paragintas pasikeisti savo vardą ir galiausiai tapo Laurence Harvey.

Netrukus jis išvyko tęsti karjeros į Holivudą. Ten suvaidino daugiau kaip pusšimtyje filmų ir tapo vienu garsiausių to metų aktorių. Vaidino kartu su aukščiausio lygio kino žvaigždėmis: Elizabete Teilor („BUtterfield 8“, liet. „288“, 1960 m., rež. Danielius Manas ir „Night Watch“, liet. „Naktinė sargyba“, 1973 m. rež. Brianas G. Hutton), su Džonu Veinu garsiąjame versterne „The Alamo“ (liet. „Alamas“, 1960 m., rež. John Wayne), Frenku Sinatra – „The Manchurian Candidate“ (liet. „Mandžiūrijos kandidatas“, 1962 m., rež. Džonas Frakenheimeris), keliuose Orsono Velso filmuose.

Harvėjus mirė nuo skrandžio vėžio 1973 m., būdamas vos 45-erių. Nors save laikė britu, jis dažnai pabrėždavo, kad yra iš Lietuvos.

1960 m. jis dalyvavo televizijos žaidime, kuriame keturi žaidėjai užrištomis akimis jo klausinėjo „taip ir ne“ klausimų apie gyvenimą ir veiklą, taip mėgindami atspėti, su kokiu garsiu žmogumi bendrauja.

Žaidėjams spėjimą labai apsunkino tai, kad Harvėjus neigė esąs iš Didžiosios Britanijos ar JAV. Kai galiausiai paaiškėjo, kad tai Harvėjus, jis kelis kartus pakartojo, kad gimė Lietuvoje.

--

Žydų kultūros paveldo kelio asociacija

Tekstai publikuojami bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu ir Žydų kultūros paveldo kelio asociacija. Jie skirti paminėti 2020-uosius metus, kurie Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Daugiau istorijų apie Lietuvos žydų istoriją, kultūrą ir paveldą galima rasti programėlėje Discover Jewish Lithuania.

Populiariausi