Nuomonės

2015.12.16 08:46

R. Valatka. Elektros jungtys su Lenkija ir Švedija – kaip dešimt divizijų

2015.12.16 08:46

Pirmadienį Lietuva žengė plačiausią žingsnį energetinės nepriklausomybės keliu – Valdovų rūmuose paskelbta apie elektros jungčių su Lenkija ir Švedija pabaigtuves. Neįmanoma tiksliai pasakyti tikrąją 550 mln. eurų kainavusio „NordBalt“ kabelio per Baltijos jūrą ir 370 mln. eurų kainavusios elektros linijos su Lenkija „LitPol Link“ vertę.

Tačiau neperdėsime teigdami, kad jų vertė pranoksta dešimt gerai parengtų karinių divizijų vertę. Šios elektros linijos Lietuvai pagaliau leido išsiveržti iš Putino Rusijos elektros apsupties žiedo.

Nėra žinoma, kodėl šiam archisvarbiam valstybės įvykiui pažymėti pasirinkta būtent gruodžio 14-oji, bet tai, kad elektros jungčių tiesimo pabaiga iškilmingai pažymėta gruodžio 14-ąją, yra labai simboliška.

Mažai kas žino, kad gruodžio 14-oji mūsų istorijoje yra viena juodžiausių dienų. Prieš 220 metų, 1795-aisiais, Rusijos imperatorė Jekaterina II paskelbė įsaką dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos (LDK) aneksijos ir jos žemių padalijimo į Vilniaus ir Slonimo gubernijas.

Dabar LDK trečiojo padalijimo gėda nuplauta. Lietuvos valstybės pažeminimo diena tapo vienos svarbiausių mūsų pergalių liudytoja.

Bet elektros jungčių su Švedija ir Lenkija nauda yra ne tik geopolitinė. Jų ekonominę naudą greit turėtų pajusti ir visi elektros vartotojai. Mat Skandinavijoje elektra yra kur kas pigesnė negu ta, kurią Lietuva gamina pati ar buvo priversta pirkti iš Rusijos.

Pridėjus tai, kad pernai Klaipėdoje ėmė veikti suskystintų gamtinių dujų terminalas, kuris Kremliaus klikai išmušė iš nagų dujas kaip politinio spaudimo mums įnagį, galime apibendrinti, kad vos per metus Lietuva, stiprindama nacionalinį saugumą, nuveikė daugiau nei per ketvirtį amžiaus iki tol.

Liko paskutinis darbas – sinchronizuoti savo elektros tiekimo sistemą su Vakarais. Nors šis projektas sutartinai vadinamas sudėtingu ir brangiu, bet, palyginti su elektros jungčių kaina, tai preliminariai kainuos net 120 mln. eurų pigiau už „LitPol Link“ ir „NordBalt“.

Tačiau pagrįstai džiaugdamiesi elektros jungčių pabaigtuvėmis neturime teisės apeiti klausimo – kodėl elektros jungtys su Vakarais nutiestos tik dabar?

Apie elektros jungtį su Lenkija imta kalbėti 1997 metais, todėl jos pabaigtuvės galėjo įvykti ir XX a. pabaigoje, ir pirmaisiais XXI a. metais. Kas sutrukdė energetiniu saugumu pasirūpinti anuomet?

Tie, kurie sakys, kad didžiausia kliūtis tam buvo tampriai su Rusija susijęs mūsų energetikų klanas, bus teisūs. Tiesa ir tai, kad Rusija darė veiksmingą įtaką mūsų politikams, kad tik Lietuva nesugalvotų nukirpti bambagyslės, siejančios ją su Rusija.

Tai svarbūs faktoriai, bet, regis, yra ir rimtesnis tokio uždelsimo paaiškinimas. Tai – pernelyg ilgai vyravęs iliuzinis ne tik mūsų politikos bei verslo elito, bet ir tautos mąstymas, kad Sovietų imperijos teisių perėmėja Rusija jau yra taiki, demokratinė valstybė, su kuria reikia ir draugauti, ir labai naudingai prekiauti.

Būtent šis iliuzinis mąstymas kaustė net menkiausius valstybės judesius bandant tiesti elektros tiltą į Lenkiją. Prireikė Putino karo su Ukraina, Krymo okupacijos, Donecko ir Luhansko užgrobimo, kad išsivaduotume iš kenksmingų lietuvio sveikatai iliuzijų.

Vaizdžiai kalbant, iš kvailų rusiškų iliuzijų mus išvadavo pats Kremliaus valdovas. Kaip tokiais atvejais sakoma, nėra to blogo, kas neišeitų į gera.

Baltijos dugnu nutiestas kabelis į Švediją ir elektros linija, sujungusi Lietuvą ir Lenkiją, turėtų tapti ne tik energetinio saugumo, bet ir realistinio politinio mąstymo garantu. Jis ateityje saugos Lietuvą nuo pagundos vėl eiti obuoliauti su Rusija. Net tada, jei Angela Merkel ar Francois Hollande‘as vėl, kaip tas vilkas iš pasakos, patarti Kremliaus lapės, gundys drauge įmerkti europines uodegas į eketę užšalusioje Rusijos pelkėje.

Nutiesę elektros jungtis su Vakarais, dabar jau ramiai ir dalykiškai galime pasakyti: Lietuva gali visiškai apsieiti be Rusijos. Praėjus 220 metų po carienės Jekaterinos II įsako dėl LDK nužudymo, nėra ir negali būti malonesnės žinios už šitą.