Nuomonės

2013.02.19 15:22

V. Uspaskichas + R. Paksas = vedybos iš reikalo

Rimvydas Valatka 2013.02.19 15:22

Simboliška, kad tuoj po Valentino dienos,  pakvipus stintomis, kurios, kaip žinome, kvepia agurkais, pasklido žinia apie tai, kad teisiamasis agurkų kunigaikštis V.Uspaskichas jau artimiausiu metu žada vesti nuteistąjį lakūną R. Paksą.  

Simboliška, kad tuoj po Valentino dienos,  pakvipus stintomis, kurios, kaip žinome, kvepia agurkais, pasklido žinia apie tai, kad teisiamasis agurkų kunigaikštis V.Uspaskichas jau artimiausiu metu žada vesti nuteistąjį lakūną R. Paksą.

Abu jaunavedžiai – ne pirmos politinės jaunystės. Ir abu turi po vieną labai svarią priežastį sumesti skudurus ne iš meilės, o iš išskaičiavimo.

Susijungusi su R. Pakso „Tvarka ir teisingumu“, V. Uspaskicho Darbo partija automatiškai išvengs ilgos kaip šimtmečiai juodosios partijos buhalterijos bylos. Ištekėjęs už Darbo partijos, R.Pakso „Tvarka ir teisingumas“ pratęs politinę gyvastį, nes rinkimų į Seimą rezultatai rodo, kad per kitus rinkimus „tvarkdariai“ greičiausiai jau neperžengtų 5 proc. barjero.

Su ilga nosimi liks ne tik Generalinė prokuratūra ir teismas, kurių gebėjimas taip lėtai stumti Darbo  partijos bylą, kaip tik tai įmanoma, jau tapo istoriniu.

Jei „darbiečių“ ir „tvarkdarių“ vedybos įvyks per kelis artimiausius mėnesius, iš dominuojančios premjero A.Butkevičiaus ir socialdemokratų padėties valdančiojoje koalicijoje gali  mažai kas likti.

Po vedybų sutuoktinių V.Uspaskicho ir R.Pakso frakcija išaugtų iki 39 narių, o tai – vienu daugiau nei turi socialdemokratai, kurie pasinaudojo V.Uspaskicho bėdomis teisme ir Prezidentūroje, tad dabar kontroliuoja pusę vykdomosios valdžios postų.

Visai galimas daiktas, kad po jungtuvių A.Butkevičiui ir socialdemokratams jei ir neteks iškart pasispausti, tai šantažo pavojus iš V.Uspaskicho pusės išaugs keleriopai.

Vienintelė A.Butkevičiaus laimė, kad abu jaunavedžiai bent jau kol kas patys yra politiškai neįgalūs. Kaip parodė valdžios formavimas, V.Uspaskichas negali  pretenduoti net į antraeilės ministerijos vadovo kėdę, o R. Paksas net teisės prisiekti neturi, tad geriausiu atveju gali pamojuoti ranka iš lėktuvo, skrendančio Briuselio kryptimi.

Bet tai, žinoma, yra laikina. Jaunavedžiai dės visas pastangas, kad R.Paksas kuo greičiau atgautų tai, ką, būdamas be politinio lankstumo jausmo, per savo rėmėją J.Borisovą prarado prieš devynerius metus – teisę prisiekti. Tai atgavęs R. Paksas ne tik taps jungtinės partijos vadu, bet ir V. Uspaskicho figos lapeliu.

Apskritai reikia pasakyti, jog politikoje bet kurie valingi sprendimai, kai iš paskutiniųjų bandoma ko nors neprileisti prie valdžios, nekreipiant dėmesio į gautų mandatų skaičių, anksčiau ar vėliau sugrįžta bumerangu.

Regis, kad taip gali atsitikti ir šįkart, o juk atrodė, kad prezidentė meistriškai atjungė deguonį ne tik V.Uspaskichui, bet ir jo artimiausiai aplinkai. Kiekviena pergalė veda į pralaimėjimą ir atvirkščiai.

Abu jaunavedžiai jaučiasi ir nepelnytai nukentėję, ir nustumti nuo valdžios dalybų, tad, jei tik Darbo ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos susijungs, revanšo siekis bus simpatiniu rašalu įrašytas naujoje jų vėliavoje.

Tačiau pikantiškiausia partinių vedybų detalė, be abejonės, yra tai, kad prie rūtomis apkaišyto stalo šalia R.Pakso ir V.Uspaskicho kukliai nuleidęs akis sėdės A. Paulauskas.

Tas pats A. Paulauskas, kuris suvaidino vieną svarbiausių vaidmenų R. Pakso apkaltos metu ir kuris ryžtingai parėmė V.Uspaskicho partijos juodosios buhalterijos tyrimą. Po dviejų partijų jungtuvių A.Paulauskas bus tik ne pats žymiausias šių dviejų ponų tarnas.

Galima šaipytis, kad politikoje nėra nei amžinų priešų, nei amžinų daugų, o tik amžini interesai. Tačiau jei kas nors sugalvotų rinkti nelaimingiausią Lietuvos politiką, A. Paulauskas šį titulą turėtų gauti be  konkurencijos.

Kokį titulą „darbiečių“ ir „tvarkdarių“ vestuvių proga reikėtų paskirti Generalinei prokuratūrai, vienas Dievas težino. Tačiau bent jau  torto „Jaunystė“ nuo dėkingo Darbo partijos pirmininko V.Uspaskicho prokuroras S.Verseckas tą dieną turėtų sulaukti.

Bet neužbėkime įvykiams už akių. Palaukime sekmadienio, kai neeiliniuose abiejų partijų prezidiumo ir tarybos posėdžiuose bus paskelbta apie V. Uspaskicho ir R. Pakso užsakus.