Nuomonės

2015.12.02 08:04

Rimvydas Valatka. S. Skvernelio melodrama baigėsi, lygiašonis nemeilės trikampis liko

2015.12.02 08:04

Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio atsistatydinimo melodrama baigėsi. Ministras liko poste, nors ir prezidentė, ir Seimo pirmininkė labiau už saldainius ar ploniausias pėdkelnes po kalėdine eglute troško rasti S. Skvernelio skalpą. Liko ir politinės nemeilės lygiašonis trikampis – Grybauskaitė-Graužinienė-Skvernelis. 

Tačiau iniciatyva jau – Skvernelio rankose. Vargšė Loreta Graužinienė – ji, priešingai nei prezidentė, net nesugebėjo tylomis nuryti piliulės ir ėmė malti apie tai, kad nebedraugaus su Skverneliu.

Formaliai vertinant, Skvernelis nugalėjo sausai 2:0. Bet po kitos nuomonių apklausos rezultatas gali tapti ir triuškinamu. Skvernelio reitingai ir iki šiol augo kaip pašėlę, o tai ir erzina prezidentę. Dabar, kai ministras dukart iš eilės nukovė pačią Dalią Grybauskaitę, dar vienas jo reitingų šuolis garantuotas.

Išlošė ir premjeras Algirdas Butkevičius. Niekas į tai dar neįsikirto, bet tai įvykis: Butkevičius per trejus metus premjero kėdėje priėmė pirmą ryžtingą sprendimą. Jis nenunešė ministro atsistatydinimo pareiškimo prezidentei, kaip darydavo iki šiol.

Atrodo, nebijoti ilgai visus šokdinusios Grybauskaitės tampa žiemos sezono mada. Ir ką? Gyvas ir Skvernelis, ir Butkevičius. Nuo jų galvos nė plaukas nenukrito. Atmetę humorą, lydintį Graužinienės kalbėjimą, ir asmeniškumus, kurių nemeilės trikampyje buvo į valias, prieisime prie išvados, kad Lietuva, šešerius metus gravitavusi į Prezidentinę Respubliką, sukasi 180 laipsnių kampu. Atgal į parlamentinę.

Prezidentė pralaimėjo dvikovą Skverneliui dėl pasieniečių nušauto kontrabandininko. Pralošė ir partiją Seimui dėl generalinio prokuroro. Beje, ir čia rezultatas 2:0 ne prezidentės naudai.

Seimo persvara gali ir dar išaugti. Mat prezidentė, užuot bandžiusi tartis su Seimu dėl rimto kandidato į prokurorus, ėmėsi senos taktikos gąsdinti politikus tariamais kompromatais. Ir atsitrenkė į uolą. Labai greitai paaiškėjo, kad prezidentė remiasi tik turgaus lygio plepalais, kurių pagrįsti nėra kaip.

Kaip bus, jei apšmeižtieji Seimo nariai, kurie jau kreipėsi į prokuratūrą, viską išvilks į teismo šviesą? Prezidentė per savo kareivį prokuratūroje Darių Raulušaitį ėmė procesą stabdyti, bet yla vis tiek išlįs iš maišo. Ir tada rezultatas šiame mače gali tapti 0:3.

Kodėl braška prezidentės vienvaldystė?

Priežasčių keletas. Medį galima lenkti, bet ateina momentas, kai jis lenkiamas arba lūžta, arba išsprūsta iš rankų ir žiebia į kitą pusę. Prezidentė taip įprato prie lengvų lenkimo pergalių, kad pamiršo, jog Lietuva nėra Rusija ar Baltarusija.

Demokratinėje valstybėje, kad ir kokie politikai būtų bailiai ar netgi prisidirbę, visada atsiras tokių, kurie kinkų nedrebina ir nėra prisidirbę.

Prezidentė buvo ypač neapdairi leisdama sau vėl užsipulti Seimo liberalą, buvusį FNTT vadą Vitalijų Gailių. Jei Grybauskaitė turėtų patarėjų, jie generalinio prokuroro skyrimo istorijoje būtų įtikinę šalies vadovę, jog kaltinti nešvariais žaidimais vienu metu teismuose savo gerą vardą jau apgynusį generolą Gailių, buvusį Panevėžio STT vadovą Povilą Urbšį ir Rolando Pakso apkaltos herojų Julių Sabatauską yra per didelė bravūra net Reitingų karalienei.

Prezidentė yra deklaravusi, kad jai nereikia patarėjų. Šešerius metus jai išties užteko pritarėjų. Tiek prezidentūroje, tiek Seimo konservatorių frakcijoje, tiek visuomenėje jų netrūko. Bet Skvernelio atsistatydinimo melodrama rodo, kad tautos dauguma buvo ne prezidentės, o ministro Skvernelio pusėje.

Tai – rimtas perspėjimas prezidentei. Ypač simptomiška tai, kad šįkart pašūkavimu „Blogas Skvernelis, labai blogas“ prezidentė nebeįtikino net konservatorių. Agnė Bilotaitė, Algirdas Saudargas, dar keli gynė ir gyrė ministrą. Jei prezidentė nebeįtikina net konservatorių, ką ji gali įtikinti?

Skvernelio melodrama ir fiasko su generalinio prokuroro skyrimu yra signalas, rodantis, kad su gąsdinimo degalais prezidentės automobilis gęsta. Vaizdžiai kalbant, Grybauskaitė turėtų išvaikyti pritarėjus ir skubiai dairytis rimtų patarėjų. Be patarėjų prezidentė rinksis vieną kankorėžį po kito.

Iki kadencijos pabaigos – pusketvirtų metų, o tikras politinis žaidimas, regis, tik prasideda.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.