Nuomonės

2020.08.15 15:46

Mykolas Drunga. Demokratų tandemas

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2020.08.15 15:46

Jungtinėse Amerikos Valstijose į prezidentūrą veržiamasi dviese – politinių partijų nominuoti kandidatai į prezidentus patys pasirenka žmones, kuriems siūlo būti jų rinkimų kovos partneriais, tai yra prašo jų kandidatuoti į viceprezidentus.  

Nors visuotiniai abiejų partijų suvažiavimai, kurie tiems siūlymams turi pritarti, vyks atskirai tik per ateinančias dvi savaites, jau dabar visi ženklai rodo, kad respublikonų pusėje kausis tie patys – prezidentas Donaldas Trumpas ir viceprezidentas Mike‘as Pence‘as, o demokratų pusėje rungsis kandidatas į prezidentus Joe Bidenas ir tik prieš kelias dienas paskelbta jo kandidatė į viceprezidentes Kamala Harris.

K. Harris siūlymą mielai priėmė, nors per priešrinkiminius demokratų debatus ji buvo J. Bideną smarkiai užsipuolusi. Tačiau, kaip turbūt teisingai pastebėjo Budapešto dienraštis „Nepszava“, K. Harris „aiškiai nepriklauso jokiam iš demokratų partijos ideologinių sparnų.

Greičiau per savo trumpą ir nesėkmingą kandidatavimą priešrinkiminėje kampanijoje dėl nominacijos į prezidentus ji ne tik pasireiškė kaip efektyvi debatuotoja, bet ir J. Bideną aštriai atakavo.

„Drauge ji daugeliu svarbių klausimų liko nekonkreti ir savo poziciją ryškino tik pagal reikalą. Šis jos lankstumas, tąsyk vertintas neigiamai, dabar pasirodo buvęs pozityvus jos bruožas, nes tai palengvino bendradarbiavimą su J. Bidenu“, – pabrėžė Vengrijos sostinės laikraštis.

Austrijos sostinės dienraštis „Standard“ smulkiau paaiškino, kuo K. Harris pirminių rinkimų kovoje J. Bideną kaltino. Ogi tuo, kad jis aštuntąjį ano šimtmečio dešimtmetį kaip jaunas senatorius palaikė tuos, kurie pasisakė už rasių atskyrimą viešosiose mokyklose.

„Kas manė, kad K. Harris išpuolis prieš J. Bideną neleis jam siūlyti jos į viceprezidentes, nesuprato jo sugebėjimo išklausyti ir priimti kritiką.

Tuo jis ir skiriasi nuo Donaldo Trumpo, kuris vieną po kito atleido kompetentingus ministrus, kai tik šie išdrįsdavo jam paprieštarauti.

Tačiau gal tai ir yra naujos žinios dalis: į Baltuosius Rūmus įsikraustyti ketina ne kerštingas silpnadvasis, bet suverenus politikas, kuriam galima patikėti valstybės vairą neramiuose vandenyse“, – rašė Vienos laikraštis.

Anot Stambulo dienraščio „Hurriyet“, „J. Bidenas pateikė tokią savo kandidatę į viceprezidentes, kuri D. Trumpui parūpins bemiegių naktų. Kas indės motinos ir jamaikiečio tėvo dukros atveju ypač krenta į akis, yra tai, kad ji nėra visiškai juoda, bet nėra ji ir visiškai balta, bet drauge ji yra ir ispaniškos, ir azijietiškos kilmės. Jos tėvas yra krikščionis, o motina induistė. Visi šie požymiai svarbūs“, – rašė Turkijos laikraštis.

Dienraščio „San Francisco Chronicle“ žodžiais, „K. Harris asnmenyje Joe Bidenas pasirinko moterį, kuri visą savo karjerą paskyrė tam, kad griautų užtvaras, ir kuri nuostabiu kietumu atmušdavo visus įžeidinėjimus tų, kurie ją per mažai įvertino“.

Pasak Tokijo dienraščio „Mainichi Shimbun“, „Joe Bidenas, ko gero, rinkosi ją todėl, kad jis labai vertina įvairovę, kuri yra tikrasis Jungtinių Amerikos Valstijų variklis. Demokratai nori atgaivinti tai, ką prezidento D. Trumpo politika smarkiai pažeidė“.

Magdeburgo dienraštis „Volksstimme“ pabrėžė, kad „D. Trumpui darosi riesta. Su Kamala Harris prie šono Joe Bidenui daugėja šansų mobilizuoti pakankamą kiekį liberalių, jaunesnių ir įvairių kultūrų amerikiečių“.

„Kamalos Harris privalumai yra jos lytis, jos amžius, jos odos spalva ir jos etninė kilmė, – pritarė Varšuvos dienraštis „Rzeczpospolita“ ir tęsė, – demokratai tikisi, kad Joe Bidenas per jos kandidatūrą laimės ne tik afroamerikiečių rinkėjus, bet pritrauks ir jaunesnius, išsilavinusius žmones, ypač moteris.

Energingos, tamsios odos spalvos moters, kovojančios už rasinį teisingumą, išrinkimas būtų amerikiečių politikoje šviežias vėjas, ypač kontrastuojantis su konservatyviuoju D. Trumpo ir M. Pence‘o duetu, kuris priešiškas atvykėliams ir, be to, nepagarbus moterų atžvilgiu“, – teigė Lenkijos sostinės laikraštis.

Šanchajaus dienraščio „Jiefang Ribao“ požiūriu, „klausimas yra tas, kiek galų gale rinkėjų bus gana nepatenkinti Donaldu Trumpu, kad perbėgtų pas demokratus“.

Gal vieną adekvačiausių reakcijų į Kamalą Harris išsakė Londono kairiųjų dienraštis „Guardian“:

„Ji elgiasi ir skamba prezidentiškai, nes tokia ir yra. Demokratams K. Harris yra B. Obamos vizijos grįžimas į Jungtines Amerikos Valstijas. Tai įvairialypiškumas, įkvėptas socialinio teisingumo.

J. Bidenas viceprezidentu rinkosi ne antrą Bideną, bet antrą Obamą – asmenybę, kuri reprezentuoja imigrantų šalies ateitį ir giliai įsišaknijusi nesiliaujančiose pastangose Amerikoje šalinti neteisingumą“, – pabrėžė vienas Didžiosios Britanijos sostinės laikraščių.

Daugelis žiniasklaidos kanalų akcentavo faktą, kad, mirus arba nenorint ar negalint toliau vykdyti prezidento pareigų, jo postą automatiškai perimtų viceprezidentas.

Kaip rašo Briuselio dienraštis „Standaard“, „Joe Bidenui šiemet sukanka 78-eri. Todėl amerikiečiams viceprezidento poste reikia asmenybės, kuri patikimai galėtų šalies vadovo postą perimti tuoj pat.

Be to, mažai tikėtina, kad J. Bidenas iki savo 86-ųjų gyvenimo metų norėtų likti prezidentu. Tad Kamalai Harris čia gali atsiverti kelias tapti pirmąja Jungtinių Amerikos Valstijų prezidente“, – rašė Belgijos flamandų laikraštis.