Nuomonės

2020.08.14 13:21

Rita Miliūtė. Kas Lukašenkai trukdė uždaryti Cichanouskają

Rita Miliūtė2020.08.14 13:21

Pilietiškai aktyvia save laikanti visuomenės dalis turi naują kaltininkę dėl Lietuvos bėdų. Jeigu ne dėl dabartinių, tai bent būsimų.

Baltarusijos rinkimų nugalėtoja save laikanti Sviatlana Cichanouskaja atvyko į Lietuvą ir gavo į ausį žodžius, kad yra niekam tikusi lyderė ir Lietuvai kenkiančio plano dalis.

Aš nežinau, ar buvo toksai planas. Kaip nežinau, ar galėjo mokytoja ir dviejų vaikų mama būti to plano dalimi, kai Aliaksandras Lukašenka pasodino su juo varžytis panorėjusį jos vyrą. Galėjo būti, netgi pati to nežinodama. A. Lukašenka iš tikro jai leido dalyvauti farse, kad bent kaip nors farsą išeitų vadinti rinkimais ir būtų sveikintojų juos laimėjus. Kaip kad pasveikino iš Kremliaus Putinas.

Jei būtų manęs, kad mokytoja taps pasipriešinimo simboliu, turbūt būtų neleidęs. Formalių priežasčių A. Lukašenka suranda greitai. Kodėl ir jos nepasodino? Bent po to, kai ėmė plisti rinkimų komisijų protokolai, iš kurių matyti, kad ji aplenkė A. Lukašenką ne dešimtimis balsų, bet kartais? Čia reiktų prisiminti, kad, anot A. Lukašenkos, moterys nevaldo. Nes bobų reikalas prie puodų.

Sodinti ją juk reikštų, kad laikai sau beveik lygiu. Gal netgi kokiu pasipriešinimo lyderiu. Geriau tegu atrodo kaip silpna ir iš šalies pabėgusi moterėlė. Kaip sako kai kurie korifėjai ir čia, Lietuvoje.

Ar S. Cichanouskaja yra lyderė? Dar ne. Gal niekada nebus. Nebūtinai dėl to, kad jai kuo nors grasino, prieš išmesdami prie Lietuvos sienos. Bet man ji yra simbolis.

Sodinti ją juk reikštų, kad laikai sau beveik lygiu. Gal netgi kokiu pasipriešinimo lyderiu. Geriau tegu atrodo kaip silpna ir iš šalies pabėgusi moterėlė. Kaip sako kai kurie korifėjai ir čia, Lietuvoje.

Kaip tik dėl to, kad gavusi akivaizdžiai daugiau balsų negu norėjo A. Lukašenka ir jo dėl to pažeminta, parodė Baltarusijos žmonėms, ką daugelis buvo pamiršę – kaip trypiamas jų pačių orumas. Pažeminta ir atvežta į Lietuvą ji tapo pasaulyje garsiu įrodymu, kad su dabartiniu Minsko režimu niekas negali jaustis ramus dėl savo vaikų arba vyro.

Kaip nebegali žmonės Baltarusijoje, šiandien nežinantys, kur yra dar balsavimo dieną sulaikyti artimieji. Jų buvo tūkstančiai. Sumuštų. Uždarytų be vaistų. Be galimybės gauti medikų pagalbą ir susiekti su savo šeimomis. S. Cichanouskaja yra tas žmogus, per kurį Baltarusija nebegyvena pagal A. Lukašenkos planą, nes vargu, ar jis planavo, kad protestuodamos streikuos didžiosios Baltarusijos gamyklos. Ir nematyti to reikia labai norėti.

Visuomenė neturi būti vienodos nuomonės, būtų blogai, jei būtų. Gerai, kai nuomonės gali būti skirtingos, tegu būna nors ir juokingos, jeigu neparemtos jokiu faktu arba jeigu tie faktai nesueina. Bet kai prie vienos nuomonės neprieina ir nė nebando eiti tie, kuriuos pasaulis tapatina su visa šalimi, šalis gerai nebeatrodo.

S. Cichanouskaja yra tas žmogus, per kurį Baltarusija nebegyvena pagal A. Lukašenkos planą, nes vargu, ar jis planavo, kad protestuodamos streikuos didžiosios Baltarusijos gamyklos. Ir nematyti to reikia labai norėti.

Lietuvos prezidentas šią savaitę pasiūlė Baltarusijoje kurti Nacionalinę tarybą ir jai tarsi dėl kažko tartis su rinkimus klastojančiu diktatoriumi. Kadenciją baigusi prezidentė parašė, kad taikių žmonių krauju susitepęs A. Lukašenka neturi vietos savo tautos žemėje.

Tradicijas turinčiose demokratijose valstybių užsienio politika paprastai turi tęstinumą. Protingi politikai savo politikai vykdyti pasitelkia pirmtakus ir siunčia juos į įvairias misijas.

Bet ne Lietuvoje. Dar ne.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi