Nuomonės

2015.11.27 11:57

Ramūnas Bogdanas. Šįkart rusai prisiprašė

2015.11.27 11:57

Rusai bombarduoja turkus. Tiesa, tik kiaušiniais ir akmenimis į Turkijos ambasados Maskvoje langus. Taip išreiškiamas pyktis dėl numušto rusų bombonešio prie Sirijos-Turkijos sienos. Protestuojantys maskviečiai nejaučia jokio pykčio tiems, kas tą lėktuvą ten nusiuntė.

Rusai bombarduoja turkus. Tiesa, tik kiaušiniais ir akmenimis į Turkijos ambasados Maskvoje langus. Taip išreiškiamas pyktis dėl numušto rusų bombonešio prie Sirijos-Turkijos sienos. Protestuojantys maskviečiai nejaučia jokio pykčio tiems, kas tą lėktuvą ten nusiuntė.

Pykstančiųjų smegenys neįsisąmonina, jog ne Turkija atkeliavo prie bombonešio, o bombonešis prie Turkijos.

Negana to, kad jis buvo nekviestas, buvo daug kartų reikalauta, kad rusų lėktuvai nustotų pažeidinėti Turkijos oro erdvę. Rusai žadėjo, bet toliau darė savo. O smarkiai gavę per nosį, užsiliepsnojo pykčiu. Matyt, jie tikėjosi, jog viskas žodžiais ir baigsis, kaip baigiasi jų provokaciniai pasiskraidymai Baltijos jūros regione. Bet Artimuosiuose Rytuose kitaip nei šiaurėje, ir šįkart rusai prisiprašė.

Dabar bandoma ieškoti visokių pasiteisinimų. Vienas iš kelių dar paskaitomų Rusijos laikraščių „Novaja gazeta“, kuriame dirbo nužudytoji Ana Politkovskaja ir kurio negali tiesiog vadinti „Kremliaus ruporu“, pateikė, atseit, profesionalų paaiškinimą, kodėl nuolat reikėjo pažeidinėti Turkijos sieną. Esą vyraujantys vėjai lemia, jog į rusų oro bazę Latakijoje dažnai tenka leistis iš šiaurinės pusės, o iki Turkijos sienos iškyšulio, kur buvo paskutinis pažeidimas, tėra 46 km, todėl lėktuvai gali pradėti glisadą, tik kabindami Turkijos teritoriją. Skamba įtikinamai, kol nepakalbi su karo lakūnu.

Glisada yra lėktuvo leidimosi trajektorija, arba tūptinė. Konstruktorių biurams dar prieš projektuojant lėktuvus yra pateikiamos reikalingos charakteristikos, ir jose glisada neviršija 7 km. Antraip būtų per daug sudėtinga eksploatuoti oro uostus.

Tarybiniais laikais Baltarusijoje, Postavų miestelyje, buvo nedidelis aerodromas. Į jį lėktuvai leisdavosi užskrisdami į glisadą nuo Lietuvos pusės.  Atkūrus nepriklausomybę ir nustačius valstybinę sieną, aerodromas atsidūrė už 4 kilometrų nuo sienos, ir kiekvienas besileidžiantis ten lėktuvas turėtų kirsti Lietuvos oro erdvę. Lietuvai tai buvo nepriimtina. Baltarusiams teko perdaryti aerodromą į heliodromą, skirtą tik sraigtasparniams.

Kitokia istorija yra su Palangos oro uostu, kuris yra vos keletas kilometrų į pietus nuo sienos su Latvija. Jei į jį tenka leistis iš šiaurės pusės, lėktuvas turi užskristi į glisadą per Latvijos oro erdvę. Broliukai latviai dėl to neprieštaravo, ir Palangos oro uostas dėka jų sutikimo veikia iki šiol.

Taigi, tarptautinė tvarka tokia: arba susitari ir skraidai, arba ne. Rusai galvoja savaip: man reikia, ir aš skraidau. Nuo pat rusų karo lėktuvų pasirodymo Sirijoje pradžios jie pažeidinėdavo Turkijos sieną, o ši siųsdavo protestus. Paskutinį kartą Turkijos užsienio reikalų ministras dėl rusų aviacijos elgesio skambino kolegai į Rusiją lapkričio 21 d. vakarą.

Tačiau kelių dienų, lapkričio 24 d. rytą, prie Turkijos sienos vėl artėjo du rusų bombonešiai „Su-24“. Jų perimti pasuko turkų naikintuvai „F-16“. Turkija vėliau pranešė, jog per 5 minutes jie dešimt kartų perspėjo bombonešius, tačiau pakluso tik vienas iš jų. Kaip ėmė teigti išgelbėtas rusų šturmanas, su jais nebuvo jokio kontakto, šauta be įspėjimo. Tada turkai paviešino įrašą, kuriame aiškiai girdisi naikintuvo piloto balsas: „Kalba Turkijos oro pajėgų sargyba. Jūs artėjate prie Turkijos oro erdvės. Skubiai keiskite savo kryptį į pietus.“

Nepaklusęs bombonešis buvo numuštas.

Kai Basharas al-Assadas panaudojo cheminį ginklą prieš Damasko priemiesčio gyventojus, Barackas Obama tik pakalbėjo apie peržengtą raudoną liniją. Turkija kelis kartus buvo įspėjusi rusus, kas jai yra raudona linija. Matyt, šie galvojo, kad irgi baigsis kalbomis. Bet prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas yra tikresnis mačo už Vladimirą Putiną, kuris tik stengiasi atrodyti tikras vyras.

Nežiūrėdami, kad prekybos apyvarta su Rusija yra 35 mlrd. eurų, turkai įvykdė savo įspėjimą. Ir Rusija toliau klimpsta į jai visiškai nereikalingą karą. Jau nebe prieš B. al-Assado priešininkus, o prieš plačią koaliciją, kuri jungia Vakarus su galingiausiomis sunitų valstybėmis. Tik prieš šios koalicijos oro pajėgas gali būti nukreiptos raketos žemė–oras, kurias dabar rusai gabena į Siriją. Juk nei ISIS, nei sukilėliai aviacijos neturi. Prasideda naujas priešpriešos etapas. Naujasis rusų Afganistanas tęsiasi.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt