Nuomonės

2020.08.07 09:37

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Šalin rankas nuo didvyrių?

Ramunė Sotvarė-Šemetienė 2020.08.07 09:37

Šiandien yra ta diena, kai sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga turėtų atleisti vieną iš savo bendražygių. Viceministrė Lina Jaruševičiėnė traukiasi sulaukusi oficialaus Finansinių nusikaltimų ir tyrimų tarnybos dėmesio dėl greitųjų testų pirkimo per karantiną. Antrajai bangai nė neprasidėjus, virusas nusitaikė į su juo kovojančių politikų galvas.

Viceministrė yra antroji ryškesnė COVID–19 politinė auka. Pirmoji tokia buvo premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Tiesa, pastarasis išėjo daugiau dėl nesutarimų dalijantis įtaką ir viešumą. Ministro dešinioji ranka klimpsta rimčiau – įtariama viršijusi įgaliojimus ir padariusi valstybei finansinės žalos.

Kai kalbama apie milijoninius pirkimus, darytus beveik panikoje, be konkursų, neskelbiamų derybų būdu, nesunku spėti – tokių istorijų bus dar ne viena.

Lyg užbėgdamas už akių, šiuo klausimu pasisakė valdančiosios koalicijos lyderis Ramūnas Karbauskis. Šio politiko tekstai visada yra įdomūs, šis – ne išimtis.

Duodamas interviu „Žinių radijui“, R. Karbauskis palygino specialiųjų tarnybų veiksmus su gaisru, kai kaimynas sėdi už lango, stebi, kaip dega gretimas namas, o po to, kai gaisras užgesintas, pasiima kibirus ir sako, kad „jūs neteisingai gesinote“.

Šalin rankas nuo didvyrių – maždaug taip vienu sakiniu galima pertekti pagrindinę mintį. Stipru. Vyriausybinis būrelis neliečiamųjų? Sąrašą galima plėsti pagal politinį skonį.

„Tie žmonės, kurie tuo momentu nepriiminėjo sprendimų, jie tiesiog sėdėjo apkasuose ir nieko nedarė, šiandien pradeda šnekėti, kad kažkas buvo daroma ne taip“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Po tokių pareiškimų, kitas logiškas žingsnis būtų siūlymas išformuoti specialiąsias tarnybas. Mat šios, pagal savo veiklos pobūdį, visada sėdi apkasuose ir ateina tik mūšiui pasibaigus.

Savotiški žvalgai, kurių surinkta informacija galima pasinaudoti įvairiai. Valdančiosios daugumos vadovas siunčia juos toli į užnugarį. O gal kviečia perimti ekstremalios situacijos operacijų štabo funkcijas?

Šalin rankas nuo didvyrių – maždaug taip vienu sakiniu galima pertekti pagrindinę mintį. Stipru. Vyriausybinis būrelis neliečiamųjų? Sąrašą galima plėsti pagal politinį skonį.

Kovo mėnuo, kai paaiškėjo, kad valstybė su visa medicinos sistema yra nuoga basa, neturi nei testų, nei apsaugos priemonių, buvo baisus visiems. Sprendimų priėmėjams – dvigubai, nes svilo padai.

Faktas, kad buvo dirbama neskaičiuojant valandų, griebiamasi šiaudo. Galėjo būti užkibta ant aferistų meškerės ar pridaryta klaidų.

Toji ekstremali padėtis su ekstremaliais pirkimais perskrodė lyg magnetinis rezonansas, atvaizduojantis neskaidrius darinius ir patologinius pokyčius. Tuomet atrodė, kad visi, lyg užsikrėtę solidarumo virusu romantikai, pasirengę atiduoti paskutines kelnes. Paaiškėjo, kad nei įvairovė, nei tikintys tik paklausos ir pasiūlos dėsniu, niekur neišnyko.

Dabar, sako, sandėliai jau pilni, bet ore tebetvyro klausimas. Kas krizės metu labiau apgailėtina – galbūt kažko pripainiojusi ir net žalos biudžetui padariusi, bet į savo sąskaitą nė cento negavusi viceministrė ar visuomenininku prisistatantis plataus profilio biznierius, kuris viską padarė teisingai ir visiškai teisėtai į savo sąskaitą gavo trečdalį milijono?

Sunku pasakyti, ar su finansiniais nusikaltimais ir korupcija kovojančios tarnybos jau turi smegenų, pajėgių adekvačiai narplioti tokias moralinėmis dilemomis apsunkintas kritinių situacijų bylas.

Bet net jeigu ir neturi, jų klaidžiojimai mažiau pavojingi, nei vyriausybinis neliečiamųjų būrelis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi