Nuomonės

2015.11.19 10:40

Raimonda Agnė Medeišienė. Alisa stebuklų šalyje

2015.11.19 10:40

Alisą susitikau Islandijos šiaurėje, miestelyje, kuris vadinasi Oulafsfjorduras. Kai po 3 viešėjimo jos namuose dienų ruošėmės atsisveikinti, ji pasakė: „Jei norėsite mane prisiminti, pagalvokite apie Alisą stebuklų šalyje. Aš čia taip ir jaučiuosi.“

Šios dienos komentaras – apie Alisą stebuklų šalyje.

Ji gimė Hongkonge, ten augo, baigė mokslus, dirbo grafikos dizaino ir medijų stityje, buvo vertinama video redaktorė.

Ji darbšti, jai sekėsi, tačiau gyvenimo pilnatvės nejuto. Kaip pati Alisa įvardino, labiausiai liūdino žinojimas, kaip toliau klostysis jos gyvenimas Honkonge: prie kokių projektų dirbs, kiek uždirbs, kaip planuos atostogas. Būdama 49 metų, ji nutarė keisti gyvenimą, ir sėdo prie žemėlapio tyrinėti vietų, kuriose nėra buvusi ir kurias norėtų pažinti.

Taip Alisa atrado Islandiją ir pradėjo ja domėtis. Prieš 2008 m. Kalėdas ji užsiregistravo šios šalies pažinčių svetainėje ir susipažino su islandu Stigu. Tylusis islandas įkvėpė ją, darboholikę intravertę honkongietę, kalbėti. Po keturių mėnesių kasdienio bendravimo internetu Stigas atvyko į Hongkongą. Po metų jie susituokė, ir Alisa atvyko į Oulafsfjordurą, reto grožio tylų miestelį tarp kalnų.

Alisa galėjo būti namų šeimininkė ir net kantriai bandė ja tapti. Visgi aktyviai gyvenusiam žmogui pakako 4 mėnesių suprasti, kad štai to ji tikrai nenori.

Ne finansinis nepriteklius vertė ją judėti, greičiau noras pramokti kalbos, susipažinti su šalies aktualijomis, kultūra ir įsilieti į visuomenę. Dėl to Akureyri universitete šios istorijos herojė baigė Marinistinės vadybos magistro studijas.

Alisa sako, kad mokslai buvo išskirtinai naudingi dabartnei jos veiklai.

Ji žvejų miestelyje sukūrė patrauklią erdvę – menininkų rezindenciją, kuri funkcionuoja jau ketveri metai ir į kurią atvyksta menininkai iš viso pasaulio.

Kaip marinistinės vadybos studijos gali padėti įgyvendinti menininkų rezidencijos idėją? Gali. Jos padeda suprasti, ko reikia žmonėms, likusiems krante, ir žvejams, ilgesniam ar trumpesniam laikui grįžtantiems į namus.

Šiuo metu stengiamasi pagarbiai elgtis su gamtos ištekliais, todėl žvejybos industrija Islandijoje ne tokia aktyvi.

Ar iškilo Alisai sunkumų?

Taip. Pirmiausia dėl to, kad ji, azijietė atvykėlė, mažame monokultūriškame miestelyje pradėjo neįprastą vietiniams veiklą.

Antra, dabartinis patrauklios, save išsilaikančios rezidencijos formatas atrastas tik patyrimo keliu. Dabar vienu metu čia reziduoja bent 8 menininkai. Muzikantai, fotografai, tapytojai, multimedijos menininkai, teatralai atvyksta 1–3 mėnesiams, maksimalus buvimo laikas – šeši mėnesiai.

Menininkai čia ir atsipalaiduoja, ir koncentruojasi darbui. Jie dirba prie savų projektų, o kai kurie jų bendradarbiauja su vietos vidurine ir muzikos mokyklomis. Anglų kalbą islandams mokėti yra įprasta, tad menininkai veda pamokas, pasakoja apie savo šalis, kultūrą, patirtis, bando suprasti, kas domina vietos gyventojus.

Tik 2 iš iki šiol rezidavusių menininkų neprisitaikė – netiko aplinka. Miestelis įsikūręs tarp kalnų. Kaip ir daugelis panašių miestelių Islandijoje, pasiekiamas kalnus skrodžiančiais tuneliais, kurie gali būti ir trijų, ir septynių kilometrų. Nuostabaus grožio kalnai žiemą užstoja ir taip menką saulės šviesą, o sniego lavinos kartais užverčia įvažiavimus į tunelius.

Nors Stigas dirba Norvegijai priklausančioje naftos platformoje ir išvyksta ištisiems 3 mėnesiams, 54 metų Alisa sako, kad viskas klojasi puikiai.

Ji gyvena aktyvų gyvenimą ir yra laiminga, jog prieš 5 metus sėdo prie žemėlapio ir pakeitė savo užtikrintą bei suplanuotą gyvenimą.

Gražus, bet kiek apmiręs šiaurės Islandijos miestelis Oulafsfjorduras Alisos dėka atgijo dėl į jį atklystančių menininkų iš viso pasaulio.

Kodėl visa tai pasakoju? Todėl, kad istorija įdomi. Todėl, kad į Lietuvą ateina ruduo, o su juo ir kosminis ilgesys, kai tiesiog nepaaiškinamai norisi savęs gailėtis ir liūdėti, o tai nėra sveika. Galbūt Alisos patirtis įkvėps bent vieną klausytoją ryžtis ir pakeisti savo gyvenimo rutiną.

Tuomet Alisos stebuklų šalyje istorija turės tęsinį!

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt