Nuomonės

2015.11.19 10:08

Mykolas Drunga. Išpuoliai Paryžiuje: gudrumas po laiko

2015.11.19 10:08

Tokiu pavadinimu praėjusį šeštadienį amerikiečių nevyriausybinis strateginių tyrimų centras „Stratfor“ paskelbė savo analitiko Scotto Stewarto straipsnį apie tai, ką buvo ir ko nebuvo galima numatyti prieš išpuolius Paryžiuje penktadienį, lapkričio 13-ąją.

„Iki tos dienos, – rašė S. Stewartas, – aštuoni už smurto ir teroro naktį Paryžiuje atsakingi užpuolikai tebuvo saujelė radikalių islamistų milžiniškame tokių islamistų Prancūzijoje spiečiuje.

Daugelis tų radikalų nelinkę smurtauti, tačiau maža jų dalis yra ekstremistai, kurie pritaria smurtui tam, kad įgyvendintų savo radikalias idėjas – juos ir vadiname džihadistais.

Bet ir tarp tų džihadistų, pasisakančių už smurtą, yra skirtumų. Vieni teigia, jog kruviną džihadą reikia vykdyti tik gynybiškai, palaikant ir kovojant už musulmonus, kurie engiami ar puolami tokiose šalyse kaip Sirija.

Kitų džihadistų nuomone, užpuolimus reikia vykdyti Vakaruose, pavyzdžiui, Prancūzijoje. Net ir tarp šitaip manančiųjų vieni tik grasina baugindami ir blefuodami, o kiti pasiryžę imtis tikrų teroro veiksmų. Bet iš pastarųjų sklindantis pavojus taip pat skirtingų žalingumo laipsnių.

Prancūzijos pareigūnams, besikapstantiems po kiekvieną galimą užuominą potencialių užpuolėjų pasaulyje tam, kad iš anksto identifikuotų didžiausią riziką keliančius veikėjus, iššūkis milžiniškas ir, žinoma, tas pats galioja ir kitų šalių pareigūnams.

Palyginimui pagalvokime apie ryklį, bandantį išsirinkti kelias žuveles iš didžiulio jų guoto, plaukiančio tarsi vienas daiktas. Ryklys turi neįtikėtiną jutimo gebėjimų repertuarą, kuris itin efektyviai nustato grobį rykliui savo galingų dantų eilėmis suryti.

Tačiau plaukimas guotu suteikia žuvims saugumo, nes rykliui tampa beveik neįmanoma nusitaikyti į pageidaujamą atskirą žuvelę.

Panašioje situacijoje atsidūrę ir Prancūzijos pareigūnai. Jie turi neįtikėtinai gerus žvalgybos sugebėjimus, jutiklius ir labai geras policijos ir kariuomenės pajėgas, dantis. Tačiau šitie žvalgybos ir jėgos ištekliai gana riboti, juos gali nustelbti potencialių džihadistų guoto milžiniška apimtis.

Pirmiausia, reikia labai daug resursų, kad nuolat būtų klausomasi bent vieno taikinio telefono skambučių, tuo labiau, kad jo judesiai būtų kasdien  stebimi 24 valandas per dieną. O jei taikinių labai daug, tai valstybės ištekliai greitai pasiekia savo ribas.

Užtat saugumo tarnybos turi nustatyti kiekvieno potencialaus pavojaus kėlėjo rizikos laipsnį ir selektyviai naudoti sekimo priemones tik pavojingiausiais laikomiems taikiniams.

Tai ypač svarbu tokiose demokratinėse šalyse kaip Prancūzija, kuri valdo įstatymas ir neleidžiama surengti reidų tik tam, kad būtų suimami visi potencialiai pavojingieji ir paskui kalėjime atrenkami tikrieji teroristai.

Bet, kaip rodo patirtis, net ir autoritarinėse šalyse negalima masiniais areštais ar žudymais išspręsti terorizmo problemos. Beatodairiškos priemonės dažniausiai kursto pasipiktinimą ir priešiškas reakcijas, o tai dar labiau padidina radikalizaciją.

Kadangi tikrovė yra būtent tokia, kai kurie užpuolėjai neišvengiamai pro sietą prasmuks, net saugumo tarnyboms dirbant be priekaištų.

Tačiau kai jie smogs, užpuolikai iš karto sulaukia didžiulio pareigūnų dėmesio, jie nuodugniai ištiriami, jų elektroniniai prietaisai išieškomi, detaliai iki mažiausių smulkmenų nustatomos jų buvusios kelionės, asmeniniai kontaktai, ryšiai, priimti ir praleisti skambučiai, susirašinėjimai, viskas apie juos ir jų aplinką iššniukštinėjama.

Šitoje mikroskopinėje apžiūroje tyrėjai, be abejo, ras aiškių įspėjimų ir ženklų, kad užpuolikai turėjo blogų ketinimų dar prieš užpuolimui įvykstant.  

Tikriausiai jie aptiks ir duomenų, kad jei ne visi, tai bent kai kurie iš šių  užpuolėjų buvo patekę į pareigūnų akiratį jau ir anksčiau.“

Nuo savęs pridursime, jog tai nereiškia, kad Prancūzijos pareigūnai dirbo aplaidžiai ar padarė nedovanotinų klaidų – tiesiog užduoties milžiniška apimtis neleido visų klaidų išvengti.

Arba, tęsiant S. Stewarto dėstymą, „prieš išpuolius, pareigūnai turėjo kalną dėlionės gabaliukų be jokio atspirties plotelio ar paveikslėlio. Kai kurie tų  gabaliukų, juos sujungus, būtų galėję nuvesti prie užpuolikų. Tačiau dirbant prie gigantiško įvairiausių gabaliukų kiekio ir juos sudėlioti neturint rėmų ir atramos taškų yra labai sunku.  

Išpuoliams įvykus, Prancūzijos pareigūnai dabar turi ir atspirties taškus, ir bendrą vaizdelį, todėl gilindamiesi į individualias informacijos atplaišas, jie įstengs sudėti jas į kontekstą ir retrospektyviai atrasti rūkstantį šautuvą.

Daug kas kritikuos Prancūzijos vyriausybę dėl tokių akivaizdžių duomenų pražiūrėjimo, bet šitaip teigiantieji išleidžia iš akių pradinį iššūkį, kurį kelia didžiulis guotas įtariamųjų ir milžiniškas su kiekviena žuvele susijęs duomenų kiekis.“

Ir jau lapkričio 16-ąją LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ politologė Margarita Šešelgytė teigė, jog „Prancūzijos pavyzdys byloja, kad buvo padaryta klaidų.“

Girdi, LRT.lt tinklalapio žodžiais, „šios šalies žvalgyba galėjo geriau pasiruošti ir net užkirsti kelią išpuoliams Paryžiuje, mat jau vasarą buvo kalbama apie iš teroristų ruošimo stovyklų Jemene ir Sirijoje grįžtančius rekrūtus.“

Tačiau nuo savęs pridursiu, tokios kalbos esamų policijos išteklių nepadidina.  Net įtempus pajėgas iki maksimumo vis tiek viena kita žuvelė gali pralįsti pro tinklą.

Kaip Scottas Stewartas rašė ankstesniame straipsnyje, „prioritetų tarp nepakankamų resursų nustatymas kartais reiškia, jog priešiški veikėjai, įvertinti kaip keliantys mažesnį pavojų, gali darbuotis policijos nestebimi. Jeigu jiems vis dėlto pavyksta įvykdyti teroro išpuolį, saugumo tarnybos automatiškai kritikuojamos dėl nesugebėjimo šiuos asmenis pastebėti galimų piktadarių jūroje.

Neįmanoma identifikuoti visų užpuolėjų prieš išpuolį ir neįmanoma apsaugoti kiekvieno potencialaus taikinio. Nors ir kaip tobulai saugumo pajėgos dirbtų, kai kurie išpuoliai bus prieš laiką neužčiuopti ir nesustabdyti.“

Spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.