Nuomonės

2020.05.22 09:51

Jurga Tvaskienė. Kas tie politikų interesai? Jerunda.

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė2020.05.22 09:51

Kurį laiką atrodė, kad politikai liovėsi savo turtą ir praturtėjimą dangstyti iš senukų tėvų palovio ištrauktais lobiais. Nes prieš ketverius metus ta kryptimi pasukęs garsus medikas Juozas Pundzius nukentėjo skaudžiai: prarado ir konservatorių partijos bilietą, ir pergalę Seimo rinkimuose.

Taip – prieš ketverius metus, pačiame Seimo rinkimų įkarštyje, konservatoriai vienu kirčiu atsiribojo nuo metus jų partiečiu pabuvusio, bet labai perspektyvaus kandidato Kaune, profesoriaus J. Pundziaus. Partijos priežiūros komiteto vienbalsiu sprendimu su kandidatu buvo atsisveikinta, vos tik į viešumą iškilo informacija apie politiku siekiančio tapti mediko papildytą deklaraciją. Ir joje įrašytus šimtus tūkstančių eurų, kuriuos – didžiąja dalimi grynųjų pinigų pavidalu – profesorius tvirtino paveldėjęs iš tėvo, taip pat garsaus mediko.

Ir tik po metų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pranešė nekelsianti J. Pundziui baudžiamosios bylos dėl neteisėto praturtėjimo. Nes sūnus gal ir galėjo nežinoti, kokie aitvarai sunešė turtus jo tėveliui. O tėvelio nebepaklausi – jis iškeliavęs į aną pasaulį.

Ir ministro Jaroslavo Narkevičiaus mamytė iškeliavusi. Taigi, ir vėl nėra ko paklausti, tiesą sako ministras, tvirtinantis, kad prieš dešimtmetį šeimos namai renovuoti didesniąja dalimi iš tėvų santaupų, ar kažką nutyli. Ir ar istorija apie tėvų ūkį beveik Trakų centre, dar prieš karą valdytas žemes ir sukauptas santaupas – skaidri lyg ašara, ar vis dėlto su atminties skylėmis. Tokiomis pačiomis, kurios leido neprisiminti ir artimo šeimos draugo, krikštadukros tėvo, kurio statybos bendrovė prieš dešimtmetį ir skynė pergales Vilniaus darželių renovavimo konkursuose (jiems numatomas investicijas ten dėliojo J. Narkevičius), ir – sutapk gi šitaip – renovavo J. Narkevičiaus (tėvų) namą.

Ir ministro Jaroslavo Narkevičiaus mamytė iškeliavusi. Taigi, ir vėl nėra ko paklausti, tiesą sako ministras, tvirtinantis, kad prieš dešimtmetį šeimos namai renovuoti didesniąja dalimi iš tėvų santaupų, ar kažką nutyli.

Ankstesniais laikais tokios dilemos sprendimu jau būtų užsiėmusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Na, tarkime, kaip konservatorių eros laikais (nes labai dabar madinga pažiūrėti, o ką gi konservatoriai), prieš dešimtmetį, užsiėmė tuometiniu ūkio ministru Dainiumi Kreiviu. Tada, kai labai bloga žiniasklaida parašė, kad ministras mokymo įstaigų renovacijos projekto už europinius pinigus laimėtoja patvirtino savo mamytės įmonę.

Ar negynė savo ministro andainykštis premjeras Andrius Kubilius? Dar ir kaip gynė – netrūko ir pareiškimų apie provokacijas, ir šūkių „priešai puola“. A. Kubiliaus pavedimu į skandalą įklimpęs D. Kreivys net parengė „pažymą“, atskleidžiančią „ydingą sistemą, kurioje glaudžiai susiję politikai (daryta aiški užuomina į opozicinius socialdemokratus), oligarchai ir kai kurios žiniasklaidos grupės“.

Ir ką? Tą dieną, kai VTEK pasakė, kad D. Kreivys supainiojo interesus, jis pasitraukė iš pareigų. Po metų paskutinį žodį taręs teismas politiko neišteisino.

Kada tai prasidėjo? Gal 2017 metų pavasarį, kai Greta Kildišienė buvo pripažinta supainiojusi interesus, nes nedeklaravusi naudojosi Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ visureigiu?

Bet juk VTEK – primenu, paties Seimo įsteigta ir Seimo tvirtinama – institucija, privalanti užtikrinti, kad valdžios įstaigos ir jose dirbantys asmenys etiškai tarnautų žmonėms, to paties Seimo faktinio vadovo (ne to, kur sėdi pirmininko kėdėje, bet to, kuris visus ir toliau reguliuoja iš Kultūros komiteto) viešu žodžiu yra paskelbta faktiškai už įstatymo ribų. Arba bent tais atvejais, kai VTEK sprendimai nesutampa su faktinio vadovo sprendimais.

Kada tai prasidėjo? Gal 2017 metų pavasarį, kai Greta Kildišienė buvo pripažinta supainiojusi interesus, nes nedeklaravusi naudojosi Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ visureigiu? Ar tada, kai VTEK sprendimu pažeidęs skaidrumo ir viešumo reikalavimus kelis kartus buvo pripažintas pats R. Karbauskis? Po to, kai vis pamiršdavo laiku deklaruoti – tai Ispanijos banke paimtą 770 tūkst. eurų paskolą, tai vaikams padovanotus 7 milijonus, tai dar kokias smulkmenas.

Bent kelis kartus VTEK konstatavo įstatymą pažeidus ir dabartinį vyriausiąjį operacijų vadovą, tai yra, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. Pirmąkart – dar 2018 m. pabaigoje, kai paaiškėjo, kad ministras, nesulaukęs vadinamojo „atšalimo“ nuo buvusios darbovietės termino pabaigos, skyrė daugiau kaip 32 tūkst. eurų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto projektui „Alkoholio vartojimo sąlygojamos žalos Lietuvoje skaičiavimo metodikos parengimas ir žalos įvertinimas 2015 m. ir 2016 m.“

Gal pamiršote ir manote, kad A. Veryga po to kalbėjo apie atsistatydinimą? Ką jūs! Ministras sprendimą apskundė teismui. Ir toliau liko savo poste – po to, kai teismas pasakė, kad VTEK sprendimas teisingas, tai yra, įstatymas tikrai pažeistas.

Jau šių metų pradžioje VTEK ir vėl nusprendė, kad A. Veryga prasižengė, priimdamas keturis įsakymus, susijusius su sutuoktinės darboviete. „Politikavimas“, pasakė ministras ir pažadėjo vėl bylinėtis su etikos sargais.

„J. Narkevičių reikėjo apkaltinti, tai ir išėjo toks paaiškinimas“, – taip prieš kelis mėnesius R. Karbauskis pateisino susisiekimo ministrą, VTEK pripažintą kaltu, mat šveitė kotletus ir dar ten kažką pavaldžių įmonių sąskaita. Situacijos, kai šitas ministras, turėdamas namą Trakuose (maždaug 20 km nuo Seimo), dar butą Vilniuje, kurį jo sutuoktinė nuomoja, pasiprašė ir gavo vietą Seimo viešbutyje – ten, sako, nakvodavo jo dukra, – etikos sargai net nebenagrinėjo.

Situacijos, kai šitas ministras, turėdamas namą Trakuose (maždaug 20 km nuo Seimo), dar butą Vilniuje, kurį jo sutuoktinė nuomoja, pasiprašė ir gavo vietą Seimo viešbutyje – ten, sako, nakvodavo jo dukra, – etikos sargai net nebenagrinėjo.

Ir ką nagrinėti, kai R. Karbauskis apie valstybės instituciją, skirtą mušti per pirštus politikams, kišantiems tuos pirštus prie to, kas valstybėje blogai padėta, viešai sako: mes – valdžia – VTEK rekomendacijų nesilaikysime. Taip jis prakalbo po to, kai etikos sargai praėjusių metų pabaigoje vis dėlto apsiėmė tirti, ar premjero Sauliaus Skvernelio keliukas, prie jo namų gražiai išasfaltuotas pavaldaus ministro J. Narkevičiaus geros valios dėka, nėra grįstas pažeidimais. Ne teisės – etikos ir moralės, nors kas ten tokius žodžius beprisimena.

Tai štai, R. Karbauskis sako – jei sprendimas dėl S. Skvernelio, jo keliuko, o pastarosiomis dienomis galima suprasti, kad ir dėl J. Narkevičiaus ir jo namuko, ir turbūt dėl kitų valdžios žmonių abejotinų sprendimų – bus ne toks, kokio nori jie, „mes į VTEK sprendimą visiškai nereaguosime“.

Tikra tiesa – kas gi tie politikų interesai? Jerunda, pasakos – bet tik tiems, kurie yra valdžia. O vos prieš kelerius metus VTEK nariai naiviai dėstė, kad Seimo nariams taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai. Mat visuomenė iš jų daug tikisi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt