Nuomonės

2015.10.29 14:34

Raimonda Agnė Medeišienė. Atšiaurioji Islandija – ypač svetinga moterims

2015.10.29 14:34

Islandija – atšiauri šalis, bet ne moterims – lygybės srityje Islandija yra toli pažengusi valstybė. O faktai apie ją gali užgniaužti kvapą.

Abortai šalyje yra legalūs, bet reguliuojami. Iki 12-tos nėštumo savaitės jie gali įvykti dėl individualių priežasčių, jei jiems pritaria gydytojai ir socialiniai padėjėjai. Po 12-tos savaitės jie įmanomi dėl medicininių priežasčių ir nebegalimi po 16-tos nėštumo savaitės.

Prostitucija yra legalus būdas užsidirbti pinigus. Nelegalus ir baudžiamas yra sąvadavimas. Beje, nelegalūs yra ir striptizo klubai, tačiau dėl feministinio judėjimo, o ne dėl religinių ar kitokių nuostatų.

Nuo 1978 m. šalyje aktyvus judėjimas už gėjų, lesbiečių, transseksualų, biseksualų, translyčių žmonių teises.

Islandijoje vienos lyties asmenys gali sudaryti tiek civilinę, tiek bažnytinę santuoką, jie gali įsivaikinti.

Vienos lyties santykių įteisinimui didelės įtakos turėjo tuometinė ministrė pirmininkė Johanna Sigurdardottir. Kai 2010 m. birželio mėn. 27 d. įstatymu buvo įteisintos tokios santuokos, ji tą pačią dieną vedė savo ilgametę partnerę.

Gėjų festivalis Reikjaviko senamiestyje vyksta jau 16 metų.

Islandai turi ir baisiausią moterį – Grylą, ji – islandiško Kalėdų senelio žmona, kuria gąsdinami neklusnūs vaikai. Legendos byloja, kad Gryla su savo trečiuoju vyru, ne mažiau baisiu nei ji, katinu Leppaludi susilaukė 13 sūnų ir gyvena kalnų urve. Be to, ji labiau už viską mėgsta neklusnių vaikų troškinį. Norėdami įtikti motinai, sūnūs stengiasi aprūpinti ją šiuo delikatesu.

Islandijos moterys daugiausia dirba paslaugų sektoriuje. Reikjavike dirbančių moterų atlygis didesnis, nei besidarbuojančių kaimo vietovėse. Vyrai dirba kiek ilgesnes darbo valandas, dėl to jų alga didesnė.

Pagal Islandijos teisę valstybė privalo reguliuoti lyčių lygybės klausimą visose visuomenės srityse. Kiekvienas ministras turi savo lyčių lygybės atstovą.

Tyrimai rodo, kad įstaigos naudingiau ir efektyviau veikia, kai joms vadovauja ne vien vyrai. Todėl nuo 2013 metų privačių kompanijų tarybose 40 procentų privalo būti moterų.

Viešojo sektoriaus įstaigose tokia tvarka įsigalėjusi nuo 2008 metų.

Šalyje veikia universiteto ir nacionalinės bibliotekos globojamos Geros namų ruošos mokyklos.

Keletas svarbių islandams ir įdomių mums kalendorinių datų:

Spalio 24-oji – Moterų nedarbo diena. Ji skirta moterų svarbai ekonomikoje pažymėti. 1975 metais tą dieną į darbus neišėjo 90 procentų šalies moterų, tuo žingsniu padėdamos priimti sprendimą mokėti vienodą atlygį moterims ir vyrams.

Vasario mėnesio viduryje, sekmadienį, švenčiama Moterų diena. Iš vyrų tikimasi kavos ir pusryčių į lovą, gėlių ir vakarienės restorane.

Motinos diena švenčiama nuo 1934 m. Tą dieną vaikai dovanoja mamoms gėlių. Nors septyniasdešimtaisiais buvo siūloma šią šventę panaikinti kaip archaišką ir regresyvią, modernios moterys džiaugiasi šios dienos minėjimu.

Birželio 19 d. – Moterų teisių diena. Prieš 100 metų (1915 m.) islandės įgijo teisę balsuoti ir būti renkamos į parlamentą.

Islandų moterys įvardinamos kaip nepriklausomos ir turinčios neišsenkamų resursų. Unikalus to pavyzdys – 5,3 kvadratinių kilometrų Grimsley sala Arkties vandenyne, nuo Islandijos nutolusi 40 kilometrų. Tai šiauriausias Islandijos regionas, jame gyvena iki 100 žmonių. Pagrindinė pramonės veikla – žuvininkystė, kuria užsiima vyrai, o moterys tvarko kitką – banką, paštą, verslą, švietimo įstaigas, draudimo bendrovę.

Nors iš mūsų perspektyvos atrodo, kad lyčių lygybės klausimais toje šalyje pažengta neįtikėtina toli, visgi patys islandai teigia, jog daug svarbių iniciatyvų vis dar kelyje.

Reikėtų itin objektyviai vertinti Islandijos moterų statusą visuomenėje. Įstabaus grožio kraštas tuo pat metu yra itin atšiaurus; ten gyvena stiprios, tvirtos, išskirtinę savivertę nuo pat gimimo turinčios moterys.

Apsilankius šioje saloje vasaros mėnesiais, galima ir užsimiršti, kad šviesus laikas šalyje ganėtinai trumpas – po jo seka ilgi tamsos mėnesiai, o dėl gamtos stichijų kalnų vietovėse realu žiemos metu savaitei būti atkirstiems nuo pasaulio. Tą derėtų įvertinti prieš sakant – bepigu jiems ir joms, islandams ir islandėms.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.