Nuomonės

2020.05.18 09:46

Ramūnas Bogdanas. Koronaviruso kilmės pėdsakais

Ramūnas Bogdanas, apžvalgininkas, LRT.lt2020.05.18 09:46

Užsikrėtusių COVID-19 ir mirusių skaičius planetoje persirito per 300 000. Iš paskos ateina ekonominė epidemija, kuri irgi rinksis savo derlių. Tyrimai atliekami ir dėl vieno žmogaus žūties, tad neabejotinai ir pasaulis sieks sužinoti tiesą, kaip prasidėjo epidemija.

Išsiaiškinimas svarbus ir dėl teisingumo, ir dėl informacijos, kokios klaidos padarytos, kad vėl nebūtų pakartotos. Paties viruso atsiradimo aplinkybės yra svarbios mokslininkams, bandantiems sukurti vakciną nuo jo.

Stiprėjantys reikalavimai

Tiesmukai kaltinimus Kinijai kol kas išsako tik JAV prezidentas ir valstybės sekretorius. Bet gegužės viduryje prie Vašingtono prisijungė Kanados premjeras Justinas Trudeau teigdamas, kad pasaulis turės klausimų „konkrečiai“ Kinijai dėl epidemijos pradžios.

Po to jau Australijos premjeras Scottas Morrisonas pareikalavo viruso kilmės tyrimų, nors anksčiau oficiali Kanberos pozicija buvo pritarti viruso kilmei iš Uhano turgaus. Pekinas premjerui atsakė, uždrausdamas mėsos importą iš keturių Australijos skerdyklų, tiekiančių 35 proc. australiškos jautienos.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen irgi prakalbo apie viruso kilmės tyrimą, kuriame turėtų dalyvauti ir Kinija. Pekinas atsakė, kad jokių tyrimų pas save neleis, kol nebus pasiekta „galutinė pergalė“ prieš virusą. Kitaip tariant, „galbūt kada nors, galbūt niekada“, nes neaišku, pagal kokius kriterijus pergalė taps galutinė.

Indijos sąjungos ministras Nitinas Gadkari gegužės 14 d. tiesiai pareiškė, kad virusas yra ne natūralus, o dirbtinis. Kad jį galima susintetinti, praktiškai įrodė šveicarų mokslininkai, kurie vasario mėnesį per vieną savaitę sugebėjo sukurti sintetinį SARS-CoVid-2.

Šikšnosparnis+pangolinas=COVID-19?

Gegužės 12 d. grupė mokslininkų paskelbė tyrimą, atliktą su dirbtinio intelekto (AI) pagalba. Jam pateikė 334 genomų sekas iš įvairių šalių. AI padarė išvadą, kad didžiausią panašumą žmonių virusas turi su pasagnosinių šikšnosparnių virusu, o kiek mažesnį – su pangolinų, arba gigantinių skujuočių, virusu.

Žurnalas „Nature“ gegužės 7 d. jau buvo paskelbęs straipsnį apie viruso šaltinį Malaizijos pangolinus. Tai toks retas į Raudonąją knygą įtrauktas gyvūnas, kad jo nėra nė viename Kinijos zoologijos sode. Juos įveža tik kontrabanda kaip neva labai sveikatingą maistą, ir labai nedaug. 2019 m. kovą Guandonge muitinė aptiko nelegalų pangoliną. Šis nugaišo, ir jį tirti perdavė į Uhano virusologijos institutą (UVI).

Vasario mėnesį nutekėjo informacija, kad visi pirmieji viruso pavyzdžiai Kinijoje yra sunaikinti. Balandžio viduryje šią informaciją pakartojo JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Būdas sujungti dvi genų sekas be rando atrastas 2002 m. JAV. Rašoma, kad dabar jam atlikti nereikia ypatingų kvalifikacijų.

Nesaugi laboratorija

UVI tiriami koronavirusai iš pasagnosinių šikšnosparnių, kuriuos darbuotojai gaudo urvuose Pietų Kinijoje. Instituto laboratorija yra 4, aukščiausio, saugumo laipsnio. JAV yra skyrusi jos veiklai 3 mln. dolerių. Paskelbti 2018 m. rašyti JAV ambasados pranešimai į Valstybės departamentą, kad laboratorijoje trūksta saugumo ir vadybos įgūdžių. Diplomatai ragino atkreipti Kinijos valdžios dėmesį į blogą padėtį.

Mobiliojo ryšio duomenys iš Uhano rodo, kad spalio 6 d. UVI nutrūko visų prietaisų veikla, ir tik spalio 25 d. užfiksuotas pirmas vėl atsiradęs prietaisas. Dar daugiau: nuo spalio 14 iki 19 dienos rajone aplink UVI dingo bet koks eismas. Uždaryti gatves keliuose kvartaluose 11 mln. gyventojų turinčiame mieste reikia tikrai svarios priežasties. O gruodžio 30 d. kažkas cenzūravo UVI kompiuterinių duomenų bazę apie tyrimus su koronavirusais.

Vasario mėnesį nutekėjo informacija, kad visi pirmieji viruso pavyzdžiai Kinijoje yra sunaikinti. Balandžio viduryje šią informaciją pakartojo JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo. Ilgai tylėjusi, Kinija gegužės 15 patvirtino, kad tikrai dar sausio 3 d. įsakė sunaikinti pavyzdžius, kaip išsireikšta, „nesertifikuotose“ laboratorijose dėl saugumo. Kodėl dėl saugumo jų neperdavė tirti Uhano laboratorijai, pranešime nesakoma.

Turgus be šikšnosparnių

O kaip dėl turgaus? Beje, jis yra už 30 km nuo UVI. Karantinas Uhane pradėtas įvedinėti būtent nuo rajono, kur yra UVI, o turgus į karantino zoną pateko vėliau.

Taip, tame turguje buvo ir gyvačių, ir lapių, ir žiurkių, ir dar kitos egzotikos, bet ne koronaviruso nešiotojų pasagnosinių šikšnosparnių ir pangolinų. Internete platintas vaizdo įrašas su šikšnosparniais neva Uhano turguje pasirodė filmuotas Indonezijoje.

Kinams išnagrinėjus pirmuosius 41 susirgimų atvejį, paaiškėjo, kad 13 iš jų neturėjo jokio kontakto su turgumi. Pirmasis šiandien oficialus ligonis irgi nesilankė turguje.

Kinijos ambasada Indijoje yra pranešusi, kad Uhano turguje šikšnosparniais neprekiaujama. Abejotina, ar ten kada nors buvo patekęs itin retas nelegalus pangolinas. Kinams išnagrinėjus pirmuosius 41 susirgimų atvejį, paaiškėjo, kad 13 iš jų neturėjo jokio kontakto su turgumi. Pirmasis šiandien oficialus ligonis irgi nesilankė turguje. Pirmieji ligoniai iš turguje dirbusiųjų buvo prekiautojas žuvimi ir sausų vaisių pardavėjas – abudu ne iš laukinių gyvūnų skyriaus.

Nuo sausio 1 d. iki 12 d. turguje nuo įvairių paviršių buvo paimti 585 mėginiai, ir 33-uose rastas virusas. Bet neaptiktas nė vienas gyvūnas ar skerdiena su koronavirusu! Prieš įleisdami į turgaus teritoriją tris PSO ekspertus, kinai taip ją dezinfekavo, kad virusologams ten nebuvo kas veikti.

Pastangos užčiaupti „dvokiančias burnas“

Prieš informaciją, keliančią nepatogius Kinijai klausimus, kovojama. „Facebooke“ faktų apie koronavirusą tikrintoja kažkokiu būdu nuo vasario įdarbinta virusologė iš Singapūro Danielle E. Anderson, kuri uoliai trynė viską, kas metė įtarimų šešėlį ant Uhano virusologijos instituto. Buvęs JAV Nacionalinio saugumo centro direktorius generolas Robertas Spaldingas yra paskelbęs, kad ši moteris dvejus pastaruosius metus nuolat dirbo UVI laboratorijoje.

D. E. Anderson atliko tyrimus ir bandymus kartu su laboratorijos vedėja Shi Zhengli, kuri vadinama moterimi-šikšnosparniu, nes nuo 2004 gaudo šikšnosparnius Pietų Kinijos urvuose ir tyrinėja jų nešiojamus virusus.

D. E. Anderson atliko tyrimus ir bandymus kartu su laboratorijos vedėja Shi Zhengli, kuri vadinama moterimi-šikšnosparniu, nes nuo 2004 gaudo šikšnosparnius Pietų Kinijos urvuose ir tyrinėja jų nešiojamus virusus. Vedėjos žodžiais, susirgusių žmonių viruso pavyzdžiai neatitiko virusų, kuriuos jos komanda buvo surinkusi šikšnosparnių urvuose Junanyje. Patikrinti šito teiginio nebegalime – viskas sunaikinta.

Vasarį, kai ėmė kilti klausimų dėl laboratorijos, ji padarė audringą pranešimą: „Aš, Ši Džengli, prisiekiu savo gyvybe, kad tai neturi nieko bendro su mūsų laboratorija. Patariu visiems, kas tiki ir skleidžia gandus iš kenksmingos žiniasklaidos, kaip ir tiems, kurie tiki nepatikima vadinamąja akademine Indijos mokslininkų analize, užčiaupti savo dvokiančias burnas.“

Visai nepanašu į atsakymą, kurio galima tikėtis iš mokslininkės. Jokių argumentų, tik priesaika. Jokių įrodymų, tik panieka. O pavyzdžiai sunaikinti. Dėl kieno saugumo raginama bylą užbaigti – Kinijos ar likusio pasaulio?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.