Nuomonės

2020.05.13 19:00

Jurga Tvaskienė. Aplinkos ministras ir Seimo lankininkai

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė2020.05.13 19:00

Visuomenininkai, opozicija ir, regis, net dalis valdančiųjų „valstiečių“, staiga tapusių karštais gyvosios gamtos mylėtojais, kyla prieš lankininkų globėju tapusį aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką. Tik, regis, ir šioje situacijoje viskas susiklostys įprastu būdu – ministras nekaltas, aplinka kalta.

Premjeras Saulius Skvernelis, eiliniu įrašu feisbuke pareiškęs eilinį nepritarimą (prieš mėnesį – antrakarčiams vienkartiniams chalatams ir juos reguliavusio Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus sprendimams, dabar – medžioklei lankais), ir vėl greičiausiai tegaus pagrūmoti pirštu.

Nes, kaip ir Kauno atveju, kai ligoninės vadovą, kurio pavaldiniams teko į koronaviruso frontą žygiuoti su antrą kartą naudojamomis apsaugos priemonėmis, patikrino – patikrino, ir nieko smerktino nerado, taip panašiai klostosi ir aplinkos ministro situacija. Premjeras savaitgalį pranešė, kad K. Mažeikos parašas ant įsakymo, leidžiančio medžioklę lankais, jam atrodo nepriimtinas (nors „gal aš kažko nežinau ar nesuprantu“, rašė premjeras), o jau šią savaitę apie ministro atsakomybę jis nenori kalbėti.

Štai apie jo komandos atsakomybę – galima suprasti, pakalbėtų. Apie tų, kurie, Vyriausybės vadovo žodžiais, „tokius sprendimus formavo“. Bet tai vėl gi ministro reikalas – ar nori turėti politinę komandą, kuri „daro tokias klaidas“.

Ministras K. Mažeika, stebint jo pastarųjų dienų pasisakymus, lyg norėtų, lyg ir nenorėtų. Ir kažkodėl susidaro įspūdis, kad tas noras-nenoras labiausiai priklausys nuo to, kiek skaudžiai visa situacija jam gali atsirūgti. Bet pagalvėlę minkštesniam kryčiui tarsi ruošiasi – jei iš pradžių piktinosi visais profanais, nesuprantančiais medžioklės esmės ir prasmės, dabar jau po truputį rodo pirštu į savo viceministrę, paties įsakymu paskirtą vadovauti paties sudarytai Medžioklės tvarkymo konsultacinei tarybai. Į Rasą Vaitkevičiūtę – tą, kur vos paskirta į postą gavo barti nuo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos už neskubėjimą deklaruoti santykių su medžiotojais.

Bet pagalvėlę minkštesniam kryčiui tarsi ruošiasi – jei iš pradžių piktinosi visais profanais, nesuprantančiais medžioklės esmės ir prasmės, dabar jau po truputį rodo pirštu į savo viceministrę, paties įsakymu paskirtą vadovauti paties sudarytai Medžioklės tvarkymo konsultacinei tarybai.

Ministras jau garsiai svarsto, ar lemtingą idėją įtraukti į jo įsakymą galimybę po kelerių metų įteisinti medžioklę su lankais viceministrė jam pateikė kaip Medžioklės tvarkymo konsultacinės tarybos pirmininkė (taigi, galima suprasti, savo iniciatyva), ar suderinusi su taryba. Nes R. Vaitkevičiūtė sako, kad suderinusi. O kai kurie tarybos nariai – tie, iš mažumos, nepriklausantys nei gausiai taryboje atstovaujamiems medžiokliams, nei taip pat gausiai deleguotiems Aplinkos ministerijos žmonėms, – tvirtina, kad derinimas gal ir vyko, bet tik su dalimi delegatų. Su tais, kuriuos galima būtų pavadinti suinteresuota medžioklėmis puse. Ir – dalyvaujant pačiam ministrui.

Tam pačiam ministrui, kuris lygiai prieš dvejus metus, kai dar buvo ne ministras, bet Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, paskatino peticijos su 46 tūkstančiais (!) piliečių parašų gimimą. Tokiu būdu piliečiai reiškė nepritarimą K. Mažeikos pasiūlytiems Medžioklės įstatymo pakeitimams, kuriuose – žinoma – teikta idėja įteisinti medžioklę su lankais.

Beveik identiškas projektas, kokį Seime prieš kelerius metus registravo K. Mažeika, buvo teiktas ir anksčiau. Prieš penkerius metus jį įregistravo socialdemokratas (dabar oficialiai socbebras, einantis žemės ūkio ministro pareigas) Andrius Palionis.

Tada projektas nepraėjo, o po „valstiečių“ pergalės jo ėmėsi K. Mažeika. Kartu su tuo pačiu A. Palioniu, ir dar su gražiu būreliu parlamentarų. „Žaliaisiais“ kolegomis Jonu Jaručiu, Viktoru Rinkevičiumi ir dabartiniu Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Dainiumi Gaižausku (tiesa, šis parašą po kelių savaičių atsiėmė). Ar tai viskas? Žinoma, ne. Iniciatyvą medžioti lankais parėmė ir krikdemiškojo sparno konservatorius Paulius Saudargas (Seimo informacinėje sistemoje nurodoma, kad jo parašas taip pat atšauktas) bei liberalas Simonas Gentvilas.

Taip, tas pats S. Gentvilas, kuris lankų įteisinimą medžioklėje šiandien skelbia „korida miškuose“ ir prieš gyvūnus nukreiptu principu. Tuo metu projekto teikėjai lankus vadino „tyliuoju medžioklės įrankiu“ ir tvirtino, kad tylus šūvis kaip lanko yra privalumas medžioklėje, ypatingai prie gyvenamųjų teritorijų.

O tuo pačiu metu Seimo Aplinkos apsaugos komitetas svarstė ir kitą, taip pat ne vienus metus per politikų kabinetus keliaujantį projektą, palaimintą paties S. Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės, – naująjį Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą. Jame buvo daug įvairių aistras kėlusių dalykų, o tarp jų – ir siūlymas iš šio teisės akto reguliavimo sferos išbraukti ir sportui, ir medžioklėms skirtus lankus. Argumentuota, kad taip bus lengviau organizuoti lankininkų sporto varžybas, nors Seimo Teisės departamentas dėstė išvadas, kad lankai gali kelti net didesnį pavojų už šaunamąjį ginklą.

Šio įstatymo pataisas parengė Vidaus reikalų ministerija. O konkrečiau – Viešosios policijos valdybos Licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čiupala. Tas pats, kuris su keliolika kitų atstovų dabar darbuojasi ministro K. Mažeikos įsakymu sudarytoje ir rekomendacijas dėl medžioklių teikiančioje koordinacinėje taryboje.

Iniciatyvą medžioti lankais parėmė ir krikdemiškojo sparno konservatorius Paulius Saudargas (Seimo informacinėje sistemoje nurodoma, kad jo parašas taip pat atšauktas) bei liberalas Simonas Gentvilas.

Tai štai šis projektas sulaukė pritarimo, ir lanko, kaip ginklo, reglamentavimas tapo didžiai miglotas. Toks miglotas, kad, kaip aiškina K. Mažeika, jei dabar sutiksi miške žmogų su lanku, net nežinosi, kaip jį nubausti.

O parlamentaro K. Mažeikos rengtos pataisos dėl lankų naudojimo medžioklėje Seimo Aplinkos apsaugos komitete bendrai sutarus nebuvo patvirtintos. Su pastaba: siūlytina palikti šiuos įstatymo įgyvendinimo klausimus (draudžiamus ir leidžiamus medžioklėje naudoti įrankius) reglamentuoti aplinkos ministro tvirtinamose Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse. Ministru tapęs K. Mažeika tai ir padarė.

Tad ko verti šiomis dienomis Seime „valstiečių“ Agnės Širinskienės, ir Arvydo Nekrošiaus, ir paskui Virginijos Vingrienės registruojami projektai, kuriais ne tik žadama atsisakyti visokių ten lankų, bet ir apriboti ministro galias savo įsakymais tvirtinti taisykles dėl leidžiamų naudoti medžioklės įrankių? Ką reiškia „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimas, kad ši partija ir jos frakcija Seime neigiamai vertina tokias – medžioklės su lankais – iniciatyvas, ir kol „valstiečiai“ bus valdančiojoje daugumoje, „medžioklė lanku tikrai nebus įteisinta“?

Prieš dvejus metus, kai K. Mažeikos ir kitų „valstiečių“ iniciatyvos dėl lankų Seime skynėsi kelią, jas stabdantį projektą registravo tik vienas Seimo narys. Socialdemokratas Linas Balsys.