Nuomonės

2020.05.13 11:28

Rimvydas Valatka. Antra kadencija: Masiulio dėžutės su 106 tūkst. bylai – ketveri metai

Rimvydas Valatka 2020.05.13 11:28

Lietuvai gresia dar vienas keistas jubiliejus, nors galima būtų pasakyti ir šiurkščiau. Jūs nepatikėsit, kaip mėgsta skelbti portalų antraštės, bet vakar sukako lygiai ketveri metai, kai Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai po kratų namuose ir kitur išsivedė tuometį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį.

Gegužės 12-oji į šalies politinę istoriją įėjo kaip diena, kai taip banaliai prieš pat Seimo rinkimus nusižudė sveiko proto politika.

Tačiau dėžutės nuo alkoholio su 106 tūkst. eurų byla vis dar tęsiasi ir galo jai nematyti. Nepaisant to, kad parlamentinės partijos lyderis buvo paimtas su STT agentų žymėtais pinigais, o kaltinimas E. Masiuliui skambėjo aiškiai – įtariamas stambaus kyšio paėmimu.

Ar jūs ką nors suprantate, kas vyksta teisme? Kodėl neužteko net ketverių metų išnagrinėti bylai, kuri iš esmės ir taip aiški? Kodėl nebuvo įmanoma išnagrinėti jos pagreitintai per tris mėnesius, tarkim?

Bėgant metams visuomenė, bent ta jos dalis, kuri svajoja apie Lietuvą be korupcijos, tikriausiai turi teisę jei ne į greitesnį teisingumą, tai bent į paaiškinimą, kodėl prireikė taip ilgai tempti gumą? Kodėl leista tyčiotis iš teismo ir net sveiko proto muilinant akis apie paskolą?

Panašu, kad šįmet nebėra net kam to aiškinti. Aukščiausiasis teismas jau greitai bus metai kaip be galvos. Seimas pravertinėja kandidatus į aukštuosius teisėjus didmenomis. O eiliniai teisėjai seniai žino – tyliau nagrinėsi, ilgiau su prezidentų ir seimų palaiminimu važiuosi.

Tai ir važiuojam. Teismelis, nagrinėjantis E. Masiulio pinigų dėžutės bylą, iš šalies atrodo kaip tas arklys, kuris pats kelią žino – kinkuoja koją už kojos vilkdamas.

Keista, kad nei teismų, nei prokurorų paskubėti neragina net ir Liberalų sąjūdis. Juk praėjo ne tik anie rinkimai, bet ir visa Seimo kadencija, ir šiai partijai dar kartą teks eiti į rinkimus su dėžutės nuo alkoholio šešėliu ir visu per ketverius metus joje susikaupusiu dvoku.

Negi liberalai nenori nusimesti šitos kupros? Jei nenori, tai kas jiems trukdo? Kokį vaidmenį čia vaidina tulpių paštas, o gal STT ir prokurorų padarytos klaidos?

Pagaliau už ką mes, mokesčių mokėtojai, skiriame STT ir prokurorams šitiek milijonų, šitokias algas jiems mokam, jei jie net tokios paprastos bylos negali žmoniškai užbaigti?

Klausimai retoriniai. O jei dar prisimintume, kad Darbo partijos ir jos boso Viktoro Uspaskicho juodosios buhalterijos byla truko lygiai dešimt metų, ką tada? Įsakysite džiaugtis, kad E. Masiulis, priešingai nei V. Uspaskichas, bent jau nebesimurdo politikoje?

Žodžiu, artėjame prie dar vieno negarbingo jubiliejaus dar vienoje neįgalioje politinės korupcijos byloje. Bet Seimas nieko nelaukdamas jau dabar gegužės 12-ąją galėtų įtraukti į atmintinų dienų sąrašą. Kaip teisinės valstybės išskydimo ir neįgalumo dieną.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.