Naujienų srautas

Nuomonės2020.05.04 09:06

Ramūnas Bogdanas. Trys nokdaunai Putinui

Ramūnas Bogdanas 2020.05.04 09:06

Metai Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui prasidėjo aukšta gaida. Sankcijos už nuodėmes Ukrainoje tebeveikė, bet Vakarų lyderiai jau pradėjo kalbėti su juo. Sirijoje pavyko išsaugoti savo globotinį Assadą. Bandymų kelti koją į Afriką irgi niekas neužkardė. 

Pats laikas spręsti problemą 2024 m. Taip politologai vadina klausimą, kas vyks, kai V. Putinui baigsis antra kadencija, kuri yra jau ketvirtoji. Įleidęs į tarpą Dmitrijų Medvedevą, aną sykį padarė sau tarpelį. Kokį ėjimą sugalvos dabar? Ne tas amžius, kad pasitraukęs lauktum dar vieną kadenciją savo eilės grįžti. Ėjo kalbos apie galimą Baltarusijos prijungimą – tada imtų vadovauti naujai sąjunginei valstybei. Bet Aleksandras Lukašenka smarkiai spyriojosi ir į kalbas nesileido.

Tereškovos pataisa

Paprasčiau, negu užimti kaimyninę valstybę, yra pakeisti kelis sakinius konstitucijoje. Sausio viduryje V. Putinas paskelbė idėją padiskutuoti apie naują konstitucijos redakciją. Pagrindinį pasiūlymą – po naujos redakcijos iš naujo skaičiuoti prezidento kadencijas – Dūmoje paskelbė kosmonautė Valentina Tereškova.

Pasakojama, kad Sergejus Koroliovas, raketų kūrėjas ir praktinės kosmonautikos pradininkas, labai skeptiškai žiūrėjo į moteris kosmose, bet partija nusprendė, kad tarybinė moteris turi apskrieti žemę ir nušluostyti nosį kapitalistams. S. Koroliovas specialiai parinko audėją, ne lakūnę, įsodino ją skrydžiui ir griežtai liepė nieko neliesti kosminiame laive. Nutylima, kaip ji elgėsi skrydžio metu, bet po to prie S. Koroliovo daugiau su pasiūlymais skraidinti moteris nei partija, nei vyriausybė nebelindo.

Dabar toji V. Tereškova yra Dūmos deputatė, didelė V. Putino gerbėja. Jai iš tribūnos siūlant: trūkt už vadžių, ir vėl iš pradžių, prezidentas atsitiktinai tuo metu važiavo pro šalį, užsuko į Dūmos posėdį ir kukliai sutiko atsižvelgti, ką dėl kadencijų pasakys konstitucinis teismas. Teismas pasvarstė ir pasakė – galima skaičiuoti nuo nulio.

Per Lenino gimtadienį – į amžiną sostą

Levados centras, atlikęs sociologinius tyrimus, skelbė, kad balsuotojai už pataisas ir prieš jas skirstosi maždaug 50/50. Esant tokiam pasidalinimui, įgudusi Rusijos rinkimų komisija nesunkiai nupaišytų galutinį „teisingą“ rezultatą. Visuotinė liaudies apklausa buvo paskirta per 150-ąsias Lenino gimimo metines balandžio 22 d.

Vainikuoti V. Putino perėjimą į amžiną valdymą turėjo Pergalės paradas Maskvoje gegužės 9 d. Jame Rusijos prezidentą tribūnoje sups pasaulio galingieji, su kuriais jis dėlios pasaulio kortas pagal savo taisykles, paveldėtas iš Stalino su Hitleriu. Žvangindami visokiais ginklais, ruošėsi pražygiuoti 15 000 kareivių, parodydami, ką rusai vadina „atsistojimu nuo kelių“. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas jau dvilinkas raitėsi prieš V. Putiną, rodydamas pavyzdį kitiems.

Pergalę nunešė tiesiog nuo slenksčio. Kaip sakoma, nelaimė po vieną nevaikšto. Kirto trys, viena paskui kitą: karinė, ekonominė ir medicininė.

Vainikuoti V. Putino perėjimą į amžiną valdymą turėjo Pergalės paradas Maskvoje gegužės 9 d. Jame Rusijos prezidentą tribūnoje sups pasaulio galingieji, su kuriais jis dėlios pasaulio kortas pagal savo taisykles, paveldėtas iš Stalino su Hitleriu.

Maži branduoliniai užtaisai

Pirma, vasario mėnesį Pentagonas pradėjo ginkluoti „Trident“ klasės povandeninius laivus naujais mažo galingumo – 8 kilotonų – branduoliniais užtaisais W76-2. Jų sukūrimas buvo JAV atsakas į branduolinį Rusijos šantažą.

Tridentuose yra 20 raketų: 90 kilotonų galingumo W76-1 ir 450 kilotonų galingumo W88. Dabar juose bus po 1-2 daug silpnesnes branduolines galvutes, kurios išvaduoja JAV prezidentą nuo dilemos arba atsakyti siaubinga griaunamąja jėga, arba visai neatsakyti. Šie povandeniniai laivai jau budi Atlanto vandenyse.

Rusija pastaraisiais metais kad kokios vis baugino atominio konflikto galimybe. Dabar jiems pasakė: norėjote pakalbėti apie lokalų branduolinį karą? Mes pasiruošę. Mojavimas branduoliniu ginklu, kurį Rusija perėmė iš sovietų, darosi daug pavojingesnis, nes nuleistas to ginklo panaudojimo slenkstis.

Saudų kerštas

Antra nelaimė buvo apsvaigusio nuo sėkmės V. Putino sumanymas trenkti durimis OPEC‘e ir išeiti iš susitarimo, kad parodytų Saudo Arabijai, kas čia svarbiausias. Saudai labai supyko ir kovo 9 d. mušė žemyn naftos kainas. Nuosmukis tapo grėsmingas Rusijos ekonomikai.

V. Putinas kreipėsi pagalbos tarpininkauti į D. Trumpą, nes Saudo Arabija yra JAV sąjungininkė Vidurio Rytuose, ko nepasakysi apie Rusiją, susidėjusią su didžiausiu saudų priešu Iranu. Nepadėjo net JAV prezidento skambutis į Rijadą.

Susmukusi prezidento laikysena, pavargęs balsas per paskutinius pasirodymus televizijos ekranuose patvirtina, kad, kaip dainavo Virgilijus Noreika, „laiko nesustabdysi, laikas visagalis“.

Princas paveldėtojas Mohammedas bin Salmanas ne juokais įsiutęs ant V. Putino. Saudų pyktį dar pakurstė juos pasiekusi informacija, kad Rusijos specialiosios tarnybos prikišo nagus skleidžiant skandalingas istorijas apie saudų režimą Vakarų žiniasklaidoje.

Arabai į savo nuostolius keršydami nežiūri: jie užpylė pasaulį nupiginta nafta ir kol kas nesiruošia liautis, nors dabar rusai sutinka net dvigubai mažinti savo gavybą, jei tik saudai susimylės.

Senuko saviizoliacija

Trečioji nelaimė buvo koronavirusas. Galbūt V. Putinas jaučiasi esąs istorijos kūrėjas, kuriam per menka imtis epidemijos reikalų. Bet lyderio nusišalinimas reiškia jo neįgalumą. Anksčiau skraidė su garniais, leidosi amforos į jūros dugną, migdė tigrą, pusnuogis jojo kalnų tarpekliais. O kai liaudžiai prireikė užuovėjos nuo koronaviruso, užsidarė bunkeryje ir paliko pačius kapstytis.

Gauja leidžiasi valdoma, kol vieną dieną kažkas nesušnabždės: „Akela nepataikė“. Tada arba vadas įrodo dar nesugriuvęs ir pratęsia savo buvimą, arba jį nurašo.

Susmukusi prezidento laikysena, pavargęs balsas per paskutinius pasirodymus televizijos ekranuose patvirtina, kad, kaip dainavo Virgilijus Noreika, „laiko nesustabdysi, laikas visagalis“. Prasidėjo paskutinė V. Putino viešpatavimo fazė. Ne tokia, kokią jis tikėjosi pradėti per Lenino jubiliejų ir atšvęsti savo Pergalės paradu.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą