Nuomonės

2020.04.28 15:52

Virginijus Savukynas. Mus pražudys ne virusas, bet biurokratai

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2020.04.28 15:52

COVID-19 epidemija atskleidė tai, kas ir taip buvo žinoma: mūsų biurokratų nerangumą ir akivaizdų realybės ignoravimą.

Visiems aišku, kad karantinas atneš didelius nuostolius visai ekonomikai. Tai reiškia nuostolius ne tik verslininkams, bet ir dirbantiesiems, o kartu ir mažesnį šalies biudžetą. Ką daryti? Politikams atsakymas yra aiškus – reikia skatinti ekonomiką. Tačiau kai prie šio proceso prisiliečia biurokratai, prasideda problemos.

Nori gauti vienkartinę 257 eurų išmoką, nes darbai sustojo? Reiks nueiti kryžiaus kelius, užpildyti įvairiausias formas, susitikti pokalbiui, kuris, kaip teigė vienas asmuo, panorėjęs pasinaudoti šia parama, jam buvo paskirtas gegužės pabaigoje. Įvertinus, kiek laiko ir pastangų reikia įdėti dėl tų pinigų, tampa aišku, kad jie tampa labai brangūs. Kaip pasakytų ekonomistai, alternatyvūs kaštai yra didesni už siūlomą sumą.

Biurokratai rėkia, kad jie nespėja, daug darbo. Aišku, kad to darbo yra daug, nes sukurtos niekam nereikalingos taisyklės, draudimai. Panaikinkite jas, ir darbo bematant sumažės.

Verslui gauti paramą irgi yra kone neįmanoma misija. „Invegos“ sąlygos tokios painios ir sudėtingos, kad dažnam verslininkui nusvyra rankos. Biurokratai rėkia, kad jie nespėja, daug darbo. Aišku, kad to darbo yra daug, nes sukurtos niekam nereikalingos taisyklės, draudimai. Panaikinkite jas, ir darbo bematant sumažės.

Vis didėjant spaudimui dėl tokio nerangumo iškyla kitas pavojus. Biurokratai, norėdami parodyti, kad pinigai pasiekia verslą, jau dabar linkę paremti didžiuosius verslus. Kodėl? Todėl kad jiems taip paprasčiau, galima vienu kartu panaudoti žymiai daugiau pinigų, o štai su smulkiaisiais verslininkais bus daugiau vargo. Kam vargo reikia biurokratui? Tačiau tokiu atveju po šios krizės smulkusis verslas dar labiau sumenks, o didieji verslai dar labiau dominuos. Tada verksime, kad pas mus yra didelės kainos ir mažai konkurencijos.

Kol buvo normalios sąlygos, biurokratai nejučiomis visą Lietuvą apraizgė biurokratinių suvaržymų tinklu. Ir jo mastas išryškėjo tik ištikus krizei. Tiesa pasakius, biurokratų neveikimą netgi saugo įstatymai.

Dabar daug kalbama apie gerovės Lietuvą, tačiau turėdami tokį biurokratinį mentalitetą, jos tikrai nesukursime. Reikia įvardinti tiesiai – būtent biurokratinis mąstymas ir yra Lietuvos progreso didžiausias stabdys.

Kol buvo normalios sąlygos, biurokratai nejučiomis visą Lietuvą apraizgė biurokratinių suvaržymų tinklu. Ir jo mastas išryškėjo tik ištikus krizei. Tiesa pasakius, biurokratų neveikimą netgi saugo įstatymai. Netikite? Štai pacituosiu, kaip Baudžiamajame kodekse apibrėžiama prekyba poveikiu. Pasirodo, kad biurokratų paveikimas, kad „šie teisėtai ar neteisėtai veiktų ar neveiktų vykdydami įgaliojimus“ yra nusikaltimas. Viskas suprantama, kai kalbama apie neteisėtus veiksmus. Tačiau kodėl kriminalizuojami teisėti veiksmai? Ir kodėl pilietis, reikalaujantis, kad biurokratas atliktų jam priklausantį darbą, gali būti apkaltintas prekyba poveikiu? Kol yra toks įstatymas, biurokratai gali nieko nebijoti ir nieko nedaryti, nes bet kada gali kreiptis į STT dėl jiems daromo poveikio.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi