Nuomonės

2020.04.20 08:23

Ramūnas Bogdanas. Virusinė PSO draugystė su Kinija

Ramūnas Bogdanas 2020.04.20 08:23

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas neslepia ambicijų didinti savo šalies įtaką visame pasaulyje. Prieš porą metų jis pažadėjo, kad Kinija „aktyviai veiks reformuojant globalią valdymo sistemą“. Galima sakyti, natūralus didelės šalies noras būti svarbia priimant sprendimus. 

Jau gerokai prieš šį prezidentą pradėta veikti vairiose srityse, naudojami įvairūs būdai. Pagrindinis tikslas – nauda Vidurio karalystei, kaip hanų kalba vadinama Kinija. Likęs pasaulis, kaip periferija, yra tik priemonė jos gerovei ir galiai.

Įspėjantis skambutis – norvegės kritika

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) irgi neliko be Kinijos dėmesio. Kai kilo 2002-2003 m. SARS epidemija, PSO vadovavo buvusi Norvegijos premjerė Gru Harlem Brundtland. Ji negailėjo kritikos Kinijai už vėlyvą ligos pripažinimą, už slepiamą informaciją, už faktų gražinimą. Ir tai vyko, kai komunistų partija skelbė pastačiusi Kiniją į pasaulio galingųjų gretas, kai liaudis svaigo iš laimės, jog 2008 Olimpinės žaidynės vyks Pekine.

Per kitus rinkimus 2006 m. PSO generaline direktore tapo kinė iš Honkongo Margaret Chan, nežiūrint jos kontraversiško kaip visuomenės sveikatos pareigūnės elgesio per 1997 m. paukščių gripo ir 2003 m. SARS epidemijas.

Southamptono universitete Jungtinėje Karalystėje atlikta mokslinė studija parodė, kad ligos plitimą Uhane buvo galima sumažinti 67 kartais, jei būtų iškart imtasi tokių priemonių kaip keliavimo draudimas, testavimas, izoliavimas.

2017 m. ją pakeitė iš Eritrėjos kilęs Tedrosas Adhanomas Ghebreyesus. Dėl šios kandidatūros laimėjimo itin smarkiai stengėsi Kinija. Finaliniame ture gavęs 50 iš 54 Afrikos balsų, jis įveikė Jungtinės Karalystės kandidatą. Nors vadinamas daktaru Tedrosu, iš tikrųjų jis ne gydytojas, o mikrobiologas, tyrinėjęs maliariją. Pabrėžiami jo nuopelnai gerinant visuomenės sveikatą Etiopijoje.

Generalinis direktorius su kūju ir fakelu

Tedrosas yra kilęs iš tigrajų genties, kuri dabar valdo Etiopiją, nuvertusi marksistinį diktatorių Mengistą 1991 m. Dr. Tedros iki darbo PSO priklausė šalies elitui, įėjo į Tigrajų liaudies išlaisvinimo fronto politinį biurą. Fronto herbas yra sukryžiuoti kūjis ir fakelas, visai kaip sovietinis kūjis ir pjautuvas. Po sovietų žlugimo jie nebemini marksizmo-leninizmo, bet fronto ideologija apibrėžiama kaip radikaliai kairioji.

Tedrosas buvo Etiopijos sveikatos apsaugos ministras 2005-2012 m., o 2012 -16 m. – užsienio reikalų ministras. Per jo buvimą valdžioje režimas yra nužudęs šimtus valdžia nepatenkintų žmonių, tūkstančius suėmęs. Laisva spauda šalyje persekiojama.

Etiopijai Kinija yra svarbiausia prekybos partnerė. Kinai prieš keletą metų, suteikę 345 mln JAV dolerių paskolą, pastatė naują tarptautinį Adis Abebos oro uostą. Jis tapo piltuvėliu skrydžiams tarp Kinijos ir Afrikos, kur dirba virš milijono kinų.

PSO kaip Kinijos papūga

Nuo pat Naujųjų metų Tedrosas faktiškai tik kartojo, ką sakė Kinija apie koronavirusą ir nesiliovė gyręs jos žingsnius suvaldant epidemiją. Sausio 14 d. PSO patvirtino Kinijos išvadą, kad nėra įrodymų apie viruso plitimą nuo žmogaus žmogui.

Bet ilgai slapstyti informacijos Kinija negalėjo ir sausio 23 d. pripažino, kad virusas vis tik perduodamas. Kitą dieną tą patį patvirtino PSO generalinis direktorius. Dabar jis teisinasi tuo, kad PSO pati duomenų nerenka, o gauna juos iš valstybių narių.

Surengti pirmą PSO specialistų misiją į Kiniją truko net 1,5 mėnesio. Atkreiptinas dėmesys, kad Uhano Sveikatos komitetas dar sausio 14 d. puse lūpų pripažino, kad „riboto perdavimo galimybė iš žmogaus žmogui negali būti atmesta“. O Taivanas siuntė įspėjimą dėl žmogaus perduodamo viruso dar gruodžio 31 d., bet PSO į jį nekreipė dėmesio ir net nepasidalino šia informacija su šalimis narėmis, nes PSO atvirai remia Kinijos poziciją, kad Taivanas yra jos dalis, todėl negali veikti savarankiškai.

Kada atskiros valstybės ėmė uždarinėti oro susisiekimą su Kinija, Tedrosas vasario 3 d., kai virusas jau buvo registruotas 23 šalyse, ragino skrydžių nenutraukti ir vadovautis įrodymais. Kinijoje jau buvo 17 000 atvejų ir 361 mirtis.

Tą pačią liniją varė ir kinų diplomatai. Kinijos ambasadorius Izraelyje net palygino draudimus keliauti su draudimais žydams išvykti iš Vokietijos nacių valdymo laikais. Teko atsiprašyti.

JAV nutraukė skraidymą vasario 2 d., turėdama 9 susirgimus. Bet Etiopijos avialinijos ir toliau rengia skrydžius kiekvieną dieną. Kritikams pasiaiškina, jog vadovaujasi PSO rekomendacijomis. Per Adis Abebą, kur kasdien atvyksta apie 1500 keleivių iš Kinijos, virusas jungiamaisiais skrydžiais visą šį laiką galėjo plisti po pasaulį, ypač po Afriką.

Pragaištingas viruso slėpimas

Tedroso liaupsinama Kinija neatrodo taip atsakingai besielgianti, kaip norėtų save pateikti.

Honkongo laikraštis „South China Morning Post“ kovo viduryje paskelbė, jog redakcija matė Kinijos vyriausybės dokumentus, pagal kuriuos pirmas naujo viruso atvejis nustatytas 55 metų pacientui Hubėjaus provincijoje dar pernai lapkričio 17 d., ir nuo tada fiksuoti 1-5 atvejai kasdien. Ši informacija nebuvo paneigta.

Gydytojams buvo uždrausta kalbėti apie naują virusą, ir jis tyliai plito po pasaulį. Šiemet sausio 25 d. prasidėjo kinų nauji metai, kuriuos giminės stengiasi sutikti kartu. Vyko masinis judėjimas. Pasak „New York Times“, nuo gruodžio 31d. iki Uhano uždarymo sausio 22 d. iš miesto, tapusio viruso židiniu, išvyko 7 mln. žmonių.

Southamptono universitete Jungtinėje Karalystėje atlikta mokslinė studija parodė, kad ligos plitimą Uhane buvo galima sumažinti 67 kartais, jei būtų iškart imtasi tokių priemonių kaip keliavimo draudimas, testavimas, izoliavimas. Įvedus šias priemones trimis savaitėmis anksčiau, būtų 95 proc. mažiau atvejų, o jei bent savaite anksčiau – susirgimų būtų 66 proc. mažiau.

Tedrosas arba naiviai pasitikėjo kinų tiekiama informacija, ir tai yra daugybę gyvybių kainavęs pasitikėjimas autokratine valstybe, turinčia blogą skaidrumo reputaciją; arba jis kartojo kinų žodžius iš lojalumo savo globėjams Pekine, kas irgi yra neleistina, užimant tokį postą.

Trys savaitės anksčiau – tai sausio pradžia. Kinijos valdžia nesiėmė priemonių, nors žinojo apie virusą nuo lapkričio vidurio.

Pelnyta kritika

Kinijai rūpi, kas vadovauja PSO, bet jos biudžetu ji per daug nesirūpina. Didžiausias donoras yra JAV, skiriančios virš 10 kartų daugiau lėšų už Kiniją. Antri pagal dydį yra Billo ir Melindos Gatesų fondas, treti – irgi amerikiečių fondas, o ketvirti – Norvegija.

Nesunku suprasti, kodėl Donaldas Trumpas aštriai kritikuoja PSO generalinį direktorių ir stabdo finansavimą. Iš vienos pusės, jis turi pagrįstų klausimų dėl prokiniško Tedroso elgesio, iš kitos pusės, pridengia savo paties neseną aroganciją dėl viruso plitimo JAV.

Kad D. Trumpo kritika ne be pagrindo, patvirtina Australijos vyriausybės sekmadienį išsakytas abejojimas Kinijos skaidrumu ir kvietimas atlikti nepriklausomą tarptautinį tyrimą apie viruso išplitimą.

Tedrosas arba naiviai pasitikėjo kinų tiekiama informacija, ir tai yra daugybę gyvybių kainavęs pasitikėjimas autokratine valstybe, turinčia blogą skaidrumo reputaciją; arba jis kartojo kinų žodžius iš lojalumo savo globėjams Pekine, kas irgi yra neleistina, užimant tokį postą.

Nori suprasti Kiniją – studijuok jos istoriją

Bet kam Kinijai reikėjo slėpti naują plintantį virusą? Juk išlįs yla iš maišo.

Atsakymo galima paieškoti sename kinų traktate „36 stratagemos“, kur dėstomi elgesio su priešu būdai. Šeštame jo skyriuje aprašomi šeši veiksmai, tinkami prieš stipresnį priešą. Kinija yra silpnesnė prieš kolektyvinius demokratinius Vakarus, silpnesnė ir už JAV, ir už ES. Kaip laimėti tokiu atveju?

32 stratagema „Tuščias miestas“ sako: „Jei pas tave tuščia – sukurk dar didesnę tuštumą. Tegul iš tavo sunkumų pas priešą atsiranda dar didesnių sunkumų.“

Kada viruso atveju sustoja Kinija, likęs pasaulis nukenčia netiesiogiai ir mažiau. Kada sustoja visi – smukimas yra bendras, ir santykis tarp Kinijos smunkančios gerovės lygio ir kitų išlieka toks pats. Kinija negali atsilikti, užsibrėžusi tikslą tapti svarbiausia valstybe pasaulyje.

Papildymui pacituosiu dar vieną, 35 stratagemą „Grandinės“: „Jei priešo kariauna per didelė ir nėra galimybių atvirai prieš ją stoti, reikia priversti jį pačiam save surišti ir taip pražudyti savo jėgas“.

Neabejoju, kad Vakarų pasaulyje yra ne vienas politikas ar patarėjas, žinantis traktatą apie stratagemas ir svarstantis, kiek juo vadovaujasi valdanti Kinijos komunistų partija.