Nuomonės

2020.04.17 12:59

Andrius Bielskis. Žodžių džiazas „choleros“ metu

Andrius Bielskis, Mykolo Romerio universiteto politinės filosofijos profesorius ir Kauno technologijos universiteto filosofijos profesorius2020.04.17 12:59

Įsibėgėjanti ekonominė krizė, prarandami darbai, vienatvė, izoliacija, dienų monotoniškumas, nerimas, skirtumo tarp švenčių ir darbo dienos nebuvimas, zyziantys vaikai ir būtinybė atlikti dar ir mokytojų funkciją – tai tik keli žodžiai, nusakantys mūsų būtį „choleros laikais“. 

Kaip tvarkomės su karantinu ir kylančia ekonomine krize, žinoma, iš dalies priklauso nuo to, kokių profesijų atstovai esame ir kokius darbus dirbame. Tačiau tai priklauso ir nuo mūsų klasinės padėties. Pastarojo požiūrio – t. y. per klasės, lyties ir rasės prizmę – labiausiai ir trūksta viešosiose diskusijose. Ir tai sakydamas turiu omeny ne tik Lietuvą.

Teiginiai, kad pandemija gali tapti pretekstu apriboti demokratines laisves, kad valstybės tapo policinėmis, dronais ir kitais būdais kontroliuojančios mūsų veiksmus, yra perdėti. Tai, žinoma, nereiškia, kad tokios baimės negali tapti realybe ateityje.

Girdime aršią įvairių vyriausybių kritiką iš kairiojo liberalizmo perspektyvos. Reakcijos į pandemiją gali ir turi būti kritikuojamos, ypač tuomet, kai už mūsų pilietinių laisvių suvaržymo bandoma paslėpti siekį, pavyzdžiui, apriboti abortų prieinamumą.

Tačiau teiginiai, kad pandemija gali tapti pretekstu apriboti demokratines laisves, kad valstybės tapo policinėmis, dronais ir kitais būdais kontroliuojančios mūsų veiksmus, yra perdėti.

Tai, žinoma, nereiškia, kad tokios baimės negali tapti realybe ateityje. Kad ši distopija yra įmanoma, byloja tokių Europos šalių kaip Vengrija pavyzdys. Joje pandemijos sukeltos nepaprastosios padėties įvedimas jau dabar tampa akstinu dar labiau apkarpyti žmonių laisves ir ateityje.

Pilietinių laisvių suvaržymai, tikėkimės, yra laikini. Tai akivaizdu ir iš to, kad dalis valstybių vengė įvesti griežtą socialinę izoliaciją. Jos pasirinko piliečių sveikatą aukoti ant (neoliberalios) ekonomikos aukuro (taip, manau, reikėtų interpretuoti Britanijos ir JAV nenorą anksčiau įvesti karantiną).

„Silpniausieji“ yra mūsų visuomenės centre: senjorai, slaugės ir slaugai, pardavėjai, vairuotojai, ir kiti „fronto linijoje“ esantys. Štai kodėl labai svarbu ne tik kalbėti apie solidarumą (kaip tai neleistinai daro prekybos centrai), o iš tikrųjų įvertinti (galbūt pirmą kartą), kad be dalies šių žmonių taip nuvertinto darbo nebūtų nei visuomenės, nei mūsų individualios gerovės.

Iš esmės ši ekonominė krizė yra sukelta vyriausybių draudimų laisvai veikti. Draudimų, kurie yra būtini. Idealaus tipo neoliberali valstybė, tarnaujanti rinkai ir neigianti visuomenės egzistavimą (kaip darė Margaret Thatcher), turėtų iš vis nieko nedaryti šios pandemijos akivaizdoje. Juk dabartinis draudimų režimas yra valstybės kišimasis į individų laisves, kuris nesiderina su laissez-faire principu. Pagal šią logiką, sergančiųjų gydimasis yra pačių sergančiųjų reikalas. Jei negali susimokėti už privatų gydymą ar testavimą – tuo blogiau tau. Laisva rinka visagalė, ji nulems, kokios įmonės išsilaikys, o kokios ne, kas gyvens, o kas mirs. Valstybė čia ne prie ko, ji į ekonomiką ir į individų gyvenimus turi nesikišti.

Akivaizdu, kad toks kraštutinis neoliberalistinis individualizmas yra visiškai ydingas. Mes esame, kaip teigė Aristotelis, zoon politikon, politiniai gyvūnai, visuomenė egzistuoja. Tad ši pandemija byloja, kad be solidarumo, be gerai veikiančios universalios sveikatos apsaugos, kuri yra prieinama visiems be išimties, nepriklausomai nuo jų piniginių storio, neįmanoma apsaugoti žmones nuo mirčių.

Ji taip pat byloja, kad „silpniausieji“ yra mūsų visuomenės centre: senjorai, slaugės ir slaugai, pardavėjai, vairuotojai, ir kiti „fronto linijoje“ esantys. Štai kodėl labai svarbu ne tik kalbėti apie solidarumą (kaip tai neleistinai daro prekybos centrai), o iš tikrųjų įvertinti (galbūt pirmą kartą), kad be dalies šių žmonių taip nuvertinto darbo nebūtų nei visuomenės, nei mūsų individualios gerovės.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.