Nuomonės

2020.04.14 10:21

Rita Miliūtė. Apie melą pandemijos metu

Rita Miliūtė2020.04.14 10:21

Vieną balandžio dieną Sveikatos apsaugos ministerijos suvestinėse nebuvo duomenų iš Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijos dėl koronaviruso tyrimų. Visuomenei tebuvo pranešta, kad sugedo aparatūra. 

Tiksliau, taip pranešė ministerija. Klaipėdos meras skelbė, kad tyrimai sustabdyti „eksperto lygmenyje“, kad ir ką tatai bereikštų. Laboratorijos vedėja pateikė dar vieną versiją – niekas nesugedo, reikėjo pasiruošti naujos įrangos naudojimui.

Ir niekas, gerai, – beveik niekas neatkreipė dėmesio, kad tariamas gedimas arba keistai ekspertinis sustabdymas nutiko po to, kai šioje laboratorijoje dvi dienas beveik 10 procentų tyrimų buvo teigiami. Tai yra, kad kas dešimtas tirtas žmogus turėjo koronavirusą. Paleidus naująją aparatūrą, tokių šokinėjimų jau nebebuvo, rezultatai grįžo į įprastus kitų laboratorijų vidurkius. Prielaidos, kad tuos dešimt procentų teigiamų reakcijų nulėmė uostamiesčio specifika, savaime nebeliko.

Tiesiog dvi keistos dienos. Tik kad nebuvo girdėti jokių ekspertinių paaiškinimų dėl tų dviejų specifinių dienų. Ligoninė su meru ir taip turi dėl ko aiškintis. Ir neigti tiek tapatybės prašančių neįvardinti, tiek atvirai šnekančių medikų pasakojimus, kaip Klaipėdos universitetinėje ligoninėje viskas tvarkoje tik popieriuose, kai realybėje jau karantinui prasidėjus personalas valgydavo bendroje valgykloje, pacientus skyriuose buvo galima lankyti, o apsaugos priemonių medikai prašė, matyt, iš neturėjimo ką veikti.

Kolei kalbėjo, Lietuvos medikai sumušė rekordus pagal užsikrėtimą koronavirusu. Užtat valdžia, nespėjusi jiems laiku nupirkti respiratorių, spėjo paskelbti, kad kaukių nešiojimas privalomas visiems.

Kritiką ligoninės vyr. gydytojas, kontroliuojantis ją trisdešimt aštuonerius metus, vadina jeigu ne kerštu, tiesa, nežinia, už ką, tai bent politikavimu.

Politikavimu kritiką vadina ir tyrimą Klaipėdos ligoninėje inicijavęs sveikatos apsaugos ministras. Tik ne ta kritika, kuri Vinsui Janušoniui, o ta, kuri skiriama pačiam ministrui, yra politikavimas. Politikuotojai yra ir tie, kas klausia, ar nėra geresnio būdo vadovauti krizei, negu kepti raštus, kuriais liepiama susitvarkyti ir nė neklausiant kaip.

Pavyzdžiui, uždraudus medikui dirbti antroje darbovietėje ir antrąją paliekant be vieno vienintelio anesteziologo. Kritikus blokuojantis net Facebooke ministras turbūt tikisi, kad kiekvienas atminties vartotojas ištuština ją reguliariai, kad nuo informacijos gausos neužsikimštų. Ir nepamena jau ministerijos pažadų, kad dėl koronaviruso infekcijos bus tikrinami visi medikai. Kad neprisimins, kaip pats kalbėjo, kad apsaugos priemonių ligoninėms yra per akis, ir kai tiktai reikės, tuomet visi, kam reikia, gaus jų.

Kolei kalbėjo, Lietuvos medikai sumušė rekordus pagal užsikrėtimą koronavirusu. Užtat valdžia, nespėjusi jiems laiku nupirkti respiratorių, spėjo paskelbti, kad kaukių nešiojimas privalomas visiems. Kaip kito ministro pareiškimai rištis kaukę ar nėra prasmės, čia gaišti laiko – po laiko – nebeverta.

Nėra neklystančių. Bet būna nemeluojančių. O melas krizėje, tokioje, kaip koronaviruso pandemija, neskatina nei gerbti, nei tikėti. Ir po to, kai pandemija bus jau įveikta.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.