Naujienų srautas

Nuomonės2020.04.06 15:53

Jurga Tvaskienė. Ir tada bus Seimo rinkimai: kovos po koronos uždanga

Jurga Tvaskienė 2020.04.06 15:53

„Ačiū, jus esate mūsų didvyris!“ – ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovui – sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai piešiniais dėkoja katalikiškų globos namų vaikučiai. „Ypač dėkoju Aurelijui Verygai“, – skelbia valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis. Ar per epidemijos vargus nepamiršote, kad po šešių mėnesių reiks traukti prie balsadėžių?

Aurelijus Veryga – su šaunia skrybėle ir šaunia šypsena – ramina: priemonių netrūksta, rezervus atsinaujinome dar tada, kai nebuvo nė kalbos apie ekstremalias situacijas, ir testus nusipirkome dar tada, kai Europoje jokio plitimo nebuvo, ir už tai mes jų dabar turime.

Aurelijus Veryga, su šaulio uniforma, spaudos konferencijoje raportuoja apie atgabentą apsaugos priemonių siuntą.

Aurelijus Veryga, šalia pasistatęs šaulį lenktynininką Benediktą Vanagą, duoda ataskaitą apie kovą visais frontais. Publika ploja. Publika kyla prieš bet ką, kam kyla klausimų. Publika siunčia vieninteliam matomam ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovui padėkas ir linkėjimus.

Koronaviruso grėsmė išties perbraižo politinių aktualijų žemėlapį. Prieš tris savaites – vos prieš tris savaites! – apžvalgininkus audrinęs klausimas, kas ves šiuo metu valdančios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą rudens rinkimuose (Saulius Skvernelis: „Dėl sąrašo? Ne. Dar ne. Ne, čia gal nori matyt įsivaizduojamą sprendimą“), viešumoje dabar tampa trečiaplanis. Pačioje partijoje – tikrai ne, tik figūrų išsidėstymas akivaizdžiai keičiasi.

Ramūnas Karbauskis, prieš tas tris savaites sakęs, kad jau žino S. Skvernelio atsakymą („Aš visą laiką džiaugiuosi mūsų bendradarbiavimu“), dabar tvirtina, kad, jei sprendimai partijoje ir bus/yra, jų neviešins. „Neskelbsime būtent dėl to, kad nematome reikalo apie tai šnekėti“, – mesteli.

Bet reikalas dėliojasi akivaizdžiai ne S. Skvernelio naudai. Partijos žmonės šnibždasi, kad jau kyla klausimas, ar dabartinis premjeras rinkimams gautų vietą bent „valstiečių“ sąrašo penketuke.

Bet reikalas dėliojasi akivaizdžiai ne S. Skvernelio naudai. Partijos žmonės šnibždasi, kad jau kyla klausimas, ar dabartinis premjeras rinkimams gautų vietą bent „valstiečių“ sąrašo penketuke. Nes jame pozicijos – naujam R. Karbauskio favoritui. Su skrybėle, su šaulio uniforma, su gerosiomis naujienomis, skelbiamomis kiekvieną dieną visais dėmesį patraukiančiais kanalais.

„Valstiečių“ pajėgos po daugelio komunikacinių nesėkmių dabar pergrupuotos. R. Karbauskis transliuoja iš Naisių apie triušių salą, parskridusius gandrus ir švietėjiškus projektus. Jo profilis „Facebooke“ – ištisinis pozityvas: nelikę nei epizodų apie labai blogą Roką Masiulį, nei politinių batalijų. Tik saulė ir gėlės.

Pirmame ekranų plane – A. Veryga. Gerą ministro įvaizdį aptarnauja būrys partiečių. „Koronavirusas keičia mūsų autoritetus, herojus ir net... kankinius“, – ko ne naujos kampanijos šūkis?

Tik premjeras S. Skvernelis – tarsi nuošaly toje karo šventėje. Ir tarsi pradeda tai suprasti, nors kovo pradžioje dar lengva ranka paaukojo savo patarėją Skirmantą Malinauską. Nes A. Veryga pasakė, kad poreikis, jog Vyriausybė koordinuotų informacijos sklaidą, jau yra praėjęs – šis komunikacinis uždavinys bus Sveikatos apsaugos ministerijos darbas. Ir S. Skvernelis dingo iš pagrindinių žinių.

Dabar premjeras menkstančias pozicijas bando atsikovoti darbo grupėmis. A. Veryga – Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas su aptarnaujančiomis Sveikatos apsaugos ministerijos struktūromis? Tai S. Skvernelis – KKK (krizės koordinavimo komiteto) vadas. Šis komitetas, įkurtas kovo 25 d. ir iš esmės atkartojantis Vyriausybės struktūrą, turėtų derinti visus su koronaviruso valdymu iškylančius klausimus.

Ką, mažai? Ir S. Skvernelio iniciatyva gimsta dar keturios darbo grupės. Kovo 26 d. premjero potvarkiu sudaroma grupė pasiūlymams dėl COVID-19 ligos valdymo svarstyti ir teikti (vadinamoji medikų darbo grupė, kuriai vadovauja S. Skvernelio patarėjas sveikatos apsaugos klausimais Jonas Kairys). Nuo kovo 22 d. veikia finansų viceministro Dariaus Sadecko valdoma darbo grupė klausimams, susijusiems su sklandžiu mokėjimų užtikrinimu valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu, koordinuoti ir spręsti.

Dabar premjeras menkstančias pozicijas bando atsikovoti darbo grupėmis.

Tą pačią dieną prie grupės, sprendžiančios aprūpinimo materialiais ištekliais klausimus valstybės lygio ekstremaliosios situacijos metu, vairo stoja Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. O priemones verslui gelbėti prižiūri premjero patarėjo Luko Savicko vedama darbo grupė.

Ar daug girdėjote apie jų veiklą?

Maža to: aiškėja, kad premjeras S. Skvernelis, remiantis šiuo metu galiojančiais įstatymais, tiesiog negali būti skiriamas ekstremalių valstybei operacijų vadovu – na, nenumato teisės aktai premjerui tokios galimybės. Tik ministrui numato. Suteikti galias S. Skverneliui perimti vadovavimą operacijoms pabandyta per jo „tėvoniją“ – Vidaus reikalų ministeriją. Jai vadovaujanti „lenkų“ atstovė Rita Tamašunienė Seimui pristatė atitinkamą įstatymo pakeitimo projektą.

O tada įvyko tikrai subtili „operacija“. Projektas, galėjęs atverti kelius S. Skverneliui susigrąžinti žodį, veidą (pagrindinėse tribūnose) ir gal net rinkimines pozicijas, po pateikimo nukeliavo į premjero ilgus metus globoto Kalvarijos policininko Dainiaus Gaižausko vadovaujamą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Ir ten tyliai ramiai buvo sujungtas su kitu projektu, siūlančiu įtvirtinti galimybę reguliuoti kainas krizių metu.

Ar kas nors atkreipė į tai dėmesį? Gal ir atkreipė, tik viešai neprasižiojo. O Seimo opozicija nuskalijo paskui numestą kąsnį, posėdyje gindama prekybos ir pasirinkimo laisvę. Siūlymas reguliuoti kainas buvo atmestas – su visomis (galbūt buvusiomis) S. Skvernelio viltimis.

Ir tada nuskamba R. Karbauskio kreipimasis į politikus: nustokite galvoti apie rinkimus, apsidairykite aplinkui. Ai, tiesa, nustoti „valstiečių“ lyderis paragino tik opoziciją ir jos lyderį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą