Naujienų srautas

Nuomonės2020.04.02 11:48

Ramūnas Terleckas. Bausti gal nereikia, būtina analizuoti

Ramūnas Terleckas 2020.04.02 11:48

Balandžio 1-osios rytas nustebino snaigėmis ir prezidento sprendimu susišvelninti karantinavimosi sąlygas. Vos prašvitus Gitanas Nausėda aplankė Ekstremaliųjų situacijų operacijų štabe Sveikatos apsaugos ministerijoje. 

Panašu, kad prezidentūra nusprendė parodyti nenusišalinusi nuo valstybėje vykstančių procesų. Sveikintinas žingsnis, nes daliai visuomenės netvarioje informacinėje erdvėje itin svarbu tikėti, kad kažkas jais rūpinasi, kad nesame palikti tik Aurelijaus Verygos ir policijos priežiūrai.

„Improvizuotoje“ spaudos konferencijoje prezidentas fiasko pavadino Seime antradienio vakarą įstrigusį sprendimą mokėti užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbantiems medikams didesnius atlyginimus. Pasak jo, nepriimtas sprendimas įtvirtino visuomenės sąmonėje požiūrį, jog parlamentu pasitikėti negalima.

Gitanas Nausėda pridūrė, kad jam visiškai nesvarbu, kairė ar dešinė kalta, jog susitarimas nepasiektas.

Kiek teko stebėti Seimo posėdį, susikirto du požiūriai. Ar priedus mokėti visiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, ar tik daliai ir selektyviai. Mano galva, padidintos rizikos zonoje atsiduria ir gydytojai, ir rezidentai, ir slaugytojas bei jų pavaduotojos: visi nusipelno daugiau dėmesio ir didesnio atlygio už savo darbą.

Jei pandemiją vadiname karu, tai ir Seimo posėdžius derėtų paskelbti ypatingais, kuriuos nuolatiniu dalyvavimu pagerbti bei drausminti galėtų prezidentas. Nepaprastiems laikams reikia nepaprastų sprendimų.

Peržvelgus antradienio Seimo posėdį ir komitetų susirinkimus, akivaizdu, kad valstybės institucijų smagračiai nesisuka taip darniai kaip norėtume.

Neraginu ieškoti asmeninės atsakomybės, bet iš klaidų mokytis reikėtų. Kas jas fiksuos ir analizuos? Galbūt būtent čia prasmingos veiklos matytų prezidentūra?

Klausimų yra. Kodėl Lietuva neprisijungė prie pirmosios ES iniciatyvos bendrai pirkti medicinines priemones kovai su koronavirusu? Kodėl buvo perkami netinkami reagentai, kodėl meluota, kad visko pakanka, nors visose ligoninėse trūko elementarių apsaugos priemonių?

Paskutinės naujienos iš Vyriausybės bajorų gūžtų irgi verčia antakius kilnoti. Antai tik kovo 24-ąją specialioje Vyriausybės darbo grupėje buvo nutarta, kad medicinos priemonių paiešką per diplomatines atstovybes perima Užsienio reikalų ministerija. Suprantamas, logiškas sprendimas, bet jau kovo 27 d. Sveikatos apsaugos ministerija kolegas pasiuntė šunims šėko pjauti ir informavo, kad plaučių ventiliacinės įrangos paieška stabdoma, kol nebus atlikta tokios įrangos inventorizacija. Tenka giliai įkvėpti ir suskaičiuoti iki dešimties – Sveikatos apsaugos ministerija nežino, kiek Lietuvoje yra plaučių ventiliacijos aparatų?

Tikrai žino, bet neketina informacijos ir pinigų judėjimo kanalų paleisti iš savo rankų. Kodėl to nenori matyti premjeras, tėra retorinis klausimas. Juk jis nepastebėjo, kaip žvyras asfaltu pakeliui namo virsta.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą