Nuomonės

2020.04.01 13:30

Rimvydas Valatka. Kokia analizė, koks planavimas? Padarysim kaip Šveichijoj ir Haušmekijoj

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2020.04.01 13:30

Net ir seržantai žino, kad negalima pulti į mūšį stačia galva – be žvalgybos ir priešo analizės. Tokia tvarka – žvalgyba, duomenų ir padėties analizė, mūšis – galioja bet kuriai žmogaus veiklai, ar tai būtų bulviasodis, ar širdies ir kepenų persodinimo operacija.

Regis, vienintelė išimtis čia yra mūsų Vyriausybė ir Valstybės ekstremalių situacijų centras.

Kam tas planavimas, analizė? Paskelbi, kad esam geriausiai Europoje pasiruošę, ir sėdi sau. Kai prasideda pandemija ir pasirodo, kad neturi net medicininių kaukių, imi mekenti: darysim kaip Italijoj. Kitą dieną jau darom kaip Kinijoj. Trečią – kaip Pietų Korėjoj, o poryt jau kaip Švedijoj.

Bet valstybė valstybei nelygi – skiriasi žmonių mąstymas, tradicijos, ūkio sankloda. Ar lietuviai tokie pat bendraujantys kaip italai? Tokie pat klusnūs kaip kinai? Pagaliau ar mūsų ekonomika gali tiek pat ilgai atlaikyti išjungimą kaip Vokietijos ar Norvegijos?

Ką ten planavimas? Pažiūrėkim, kokią skystą buzą Vyriausybė mums verda vietoj to, kad pateiktų aiškią ir tikslią informaciją.

Štai vakar valdžia paskelbė, kad 27 atvejai – itin sunkūs. Iš kur tiek daug sunkių ligonių atsirado per naktį, jei dar prieš pusdienį ministras su kariškio uniforma ir skrybėle tvirtino, kad tik vienas atvejis – kiek sunkesnis, o pandemijos kreivė jau netgi plokštėja?

Gal taip atsitiko todėl, kad tų žmonių per ilgai negydė, net netestavo pagal tą A. Verygos algoritmą? Atvežė paskutinę akimirką? O gal tikrai per naktį viskas gali apsiversti? Kaip nori, taip ir galvok.

Visko turim pakankamai, diena po dienos triūbija sveikatos ministras. Bet paaiškėja, kad Kauno infekcinėje ligoninėje vienkartinės medikų apsaugos paverstos daugkartinėmis, o Respublikinė Klaipėdos ligoninė vakar apsauginių priemonių beturėjo tik parai.

Jei tikėtume Vyriausybe, tai testus ir reagentus šimtais tūkstančių tik veža , tik veža, bet testų, tenkančių vienam žmogui, skaičiumi vis tiek kažkodėl ir toliau net du kartus atsiliekame nuo Estijos ir Latvijos. O Kėdainių ligoninei išvis skirti tik 5 testai, todėl koronavirusą daktarai spėja iš akies.

Vyriausybė giriasi, kad medikams primes 15 proc. prie algos. Geriau jau būtų patylėję. Už pragarišką darbą daktaras per dieną gaus papildomus 5, o slaugytoja – pustrečio euro. O jei medikai turės izoliuotis, tai išvis be uždarbio liks. Vyriausybės analizės kreivė plokštėja akyse.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras įsakė už 2 milijonus nupirkti 5 000 kompiuterių, o už 7,2 mln. išnuomoti 30 000 kompiuterių. Vaikams, kurių tėvai neturtingi. Kilnu ir gražu?

Tie vaikai 20 metų niekam nerūpėjo, pinigų tam nėra, vis sakydavo valdžia, o dabar, tik šast be jokios analizės, dešimt milijonų. Tiek kompiuterių gal visoj šaly laisvų nėra. Ir, o kas apmokės už sugadintus išnuomotus kompiuterius?

Tik kam tai rūpi. Po metų bus kita valdžia ir kitas ministras. Jei šitas ministras ir atsakys ką nors, tai jo atsakymas greičiausiai bus įprasta murmelė – padarėm taip, kaip darė Šveichijoj ir Haušmekijoj.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.