Nuomonės

2020.03.31 17:33

Virginijus Savukynas. Reikia galvoti, kas bus po karantino

Virginijus Savukynas 2020.03.31 17:33

Koronaviruso epidemijos baimė, karantino nepatogumai prasiveržė pačiomis įvairiausiomis emocijomis viešoji erdvėje: daug nuomonių, kaip suvaldyti geriau epidemiją, nesusikalbėjimas tarp valdžios atstovų, kritika jiems, nepasitenkinimas karantinu ir tais, kurie nelabai laikosi karantino sąlygų. Aišku, nereikia pamiršti artėjančių Seimo rinkimų ir kai kurių politikų norą pasinaudoti šia situacija, siekiant sau politinės naudos.

Tačiau atmetus aistras, galima pasakyti, kad kol kas su šia krize vyriausybė tvarkosi neblogai, ypač pažvelgus į kitas Vakarų šalis. Deja, nėra nei vienos, kuri pavyzdingai tvarkytųsi. Tokiai krizei nebuvo pasiruošta.

Tačiau ne vien apie problemas norisi kalbėti. Galima džiaugtis, jog didelė visuomenės dalis mobilizavosi ir įvairiais būdais padeda įveikti krizę. Tai ir verslininkų piniginė parama, ir savanorių darbas. O svarbiausia, kad verslininkai siūlo sprendimus. Geriausias pavyzdys – tai labai greitai sukurta apsauginė kaukė medikams. Pasaulyje jų šiandien labai trūksta, tad galimybė jas gaminti šalyje yra didelė paspirtis.

Matant tokias įvairias naudingas iniciatyvas, matant tai, kad valdžia savo klaidas taiso, galima tikėtis, jog Lietuvai pavyks suvaldyti šią epidemiją. Bet šiandien reikia pradėti galvoti ne tik apie virusą. Lietuva dar negyveno tokio karantino sąlygomis. Ir absoliučią daugumą žmonių kankina nerimas dėl ateities neužtikrintumo: kaip bus viskas toliau? Kada ir kaip bus išeinama iš karantino? Akivaizdu, kad negalės vieną dieną staiga grįžti normalus gyvenimas. Juk kas blogiausia gali nutikti, tai kad vėl ši epidemija atgimtų, tai labai neigiamai visus paveiktų. Vadinasi, karantino pabaiga turės vykti palaipsniui. Ir karantino pabaigimo planą reikia jau dabar sugalvoti. Žmonėms būtų pravartu tai žinoti, nes jie tuomet galėtų planuoti savo ateitį. Tai padėtų sumažinti nerimą ir įtampą šalyje. Juk daugelis žmonių patiria ne tik karantino nepatogumus, bet ir yra susirūpinę savo finansine ateitimi. Kada galės dirbti, kada galės kompensuoti praradimus? Žinojimas, kokie bus tolimesni scenarijai žmonės lengviau galėtų pakelti nepatogumus, nes būtų aiškiau dėl ateities.

Svarbu, kad būtų labai gerai išanalizuoti visi veiksmai, kurie buvo padaryti šios krizės metu. Ne tam, kad būtų įvardinti kaltininkai, tačiau tam, kad būtų pasiruošta būsimoms krizėms. Panašu, kad tokių epidemijų bus dar ne viena. Globaliame pasaulyje gali užpulti žymiai pavojingesnis virusas, reikia mokėti apsiginti taip, kad būtų kuo mažiau nuostolių.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.