Nuomonės

2015.10.29 14:40

Vytautas Keršanskas. M. Saakašvilio kova su korupcija Odesoje kaip pilotinis naujosios Ukrainos projektas

2015.10.29 14:40

Šių metų pavasarį Ukrainos prezidentas Petro Porošenka nustebino Vakarus ir supykdė Maskvą Odesos apskrities gubernatoriumi paskirdamas Michailą Saakašvilį. Kremlius netruko šio paskyrimo pavadinti „eiline provokacija prieš Rusija“, mat buvęs Gruzijos prezidentas yra vienas didžiausių Vladimiro Putino priešų.

Ukrainos Rytuose galiausiai įsigaliojus paliauboms, karo frontas iš apkasų persikėlė į visą Ukrainą. Pagrindinis Rusijos tikslas – supriešinti piliečius su dabartine valdžia parodant, kad laukti Maidano revoliucijos idealai paskendo įsisenėjusioje politinėje sistemoje ir korupcijos liūne. Pokyčių ukrainiečiai laukia čia ir dabar, tad, matydami, kad esminės reformos juda gana lėtai, piliečiai vis labiau radikalizuojasi.

Tai suprasdamas, M. Saakašvilis nuo pat paskyrimo pradėjo aktyvią kovą su korupcija viename labiausiai jos persmelktų šalies regionų. Jo vizija paprasta – sutvarkius Odesą, ji gali tapti raidos modeliu ir visai porevoliucinei Ukrainai.

Nuo pat nepriklausomybės atkūrimo pagrindine Ukrainos žaizda tapo iš sovietmečio paveldėta korupciniais ryšiais grįsta politinė sistema. Ankstyvuoju nepriklausomybės laikotarpiu susiformavę oligarchai tapo pagrindiniais žaidėjais šalies politikoje, praktiškai pasidalinę ir kontroliuojantys viską – nuo valstybinių resursų ir viešųjų gėrybių iki žiniasklaidos, teisėsaugos institucijų ir politinių partijų. Ekonomikos ir prekybos ministro Aivaro Abramovičiaus teigimu, Ukrainoje nėra nei vienos valstybinės firmos, iš kurios nesipelnytų ją uzurpavęs vienas ar kitas oligarchų klanas. „Transparency International“ korupcijos indekse Ukraina 2014 m. užėmė vos 142-ąją vietą iš 175-ių tiriamų valstybių.

Naujasis Odesos gubernatorius pirmiausia ėmėsi viešųjų ryšių akcijų ir susikūrė su egzistuojančia sistema nesusaistyto bei atviro visuomenei politiko įvaizdį. Važinėdamas viešuoju transportu, aptarinėjo vietos problemas su gyventojais, netikėtai pasirodydamas prokurorų posėdžiuose, viešai apkaltindavo juos korupcija, kartu su gyventojais emocingai grasino oligarchams savomis rankomis nugriauti tvoras, užkertančias kelią patekti į viešuosius Odesos paplūdimius.

Šie veiksmai davė vaisių ir rugpjūtį Socialinės komunikacijos instituto Odesoje atlikta apklausa parodė, kad gubernatoriumi pasitiki 57 proc. gyventojų, o net 27 proc. pakeitė nuomonę į gerą, kai M. Saakašvilis pradėjo eiti savo pareigas.

Svarbiausiu tikslu M. Saakašvilio komanda kelia didžiausio prekybos uosto Ukrainoje išvalymą nuo korupcijos. Skaičiuojama, kad dėl nusistovėjusių kontrabandos tinklų valstybė praranda nuo 500 mln. iki 1 mlrd. JAV dol. nesumokėtų mokesčių. Tačiau naujasis gubernatorius atkreipia dėmesį, jog problema yra ne kiek patys kontrabandininkai, kiek su jais sandorius sudarę Odesos saugumo ir teisėtvarkos pareigūnai: „Iki šiol daugiausiai kontrabanda yra vykdoma Ukrainos saugumo tarnybos, prokurorų, policijos žinioje. Pagrindinis narkotikų platinimas mieste yra kontroliuojamas policijos, todėl šiame etape teisėsaugos institucijos yra ne sprendimo būdas, o problema“, – interviu „Euronews“ teigė M. Saakašvilis. Todėl pirmaisiais žingsniais jis siekia iš esmės pertvarkyti tas struktūras, kurios šiandien neatlieka savo funkcijų.

Naujasis gubernatorius Odesoje naudoja tą pačią strategiją, kuri sėkmingai pasiteisino ir siekiant sukurti tvarias ir veikiančias institucijas Gruzijoje – darbui viešajame sektoriuje apmokomi nauji, progresyviai ir valstybiškai mąstantys žmonės, kuriais siekiama pakeisti senuosius kadrus.

Vis dėlto gubernatoriaus postas nesuteikia pakankamai įgaliojimų vykdyti plačiai apimančias reformas, todėl M. Saakašvilis yra priverstas aktyviai bendradarbiauti su Ukrainos vyriausybe, kur sueinantys visos šalies įtakingų veikėjų interesai žaidžia ne visada jo naudai. Dėl stringančių reformų antikorupcijos srityje nacionaliniu mastu bei tarnavimo oligarchams M. Saakašvilis atvirai kritikuoja ministrą pirmininką Arsenijų Jaceniuką bei dalį dabartinės vyriausybės kabineto narių. O su prezidentu P. Porošenka Odesos gubernatorius išlaiko šiltus santykius.  

Rugsėjo pradžioje po Ukrainą pasklido internetinė peticija dėl M. Saakašvilio paskyrimo šalies premjeru. Ją šiuo metu yra pasirašę daugiau nei 30 tūkst. piliečių, todėl peticija bus privalomai svarstoma šalies prezidento. Todėl ne be pagrindo vos per kelis mėnesius vienu populiariausių šalies politikų tapęs M. Saakašvilis užkulisiuose yra po truputį linksniuojamas kaip galimas būsimos naujosios vyriausybės vadovas. Juo labiau, kad dabartinis premjeras A. Jaceniukas yra praradęs visuomenės pasitikėjimą ir, tikėtina, kad jo vadovaujama partija patirs visišką fiasko artėjančiuose savivaldos rinkimuose.  Ar toks scenarijus realus, prognozuoti sunku, nes situaciją lemia daug veiksnių. Tačiau aišku viena – M. Saakašvilio kalibro politikui Odesa gali būti tik tarpinis sustojimas, o ne galutinė stotis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.