Nuomonės

2020.03.19 16:24

Ramūnas Terleckas. Nekompetencijai vietos nebėra

Ramūnas Terleckas 2020.03.19 16:24

Koronavirusas atakuoja, visas pasaulis bando jį sustabdyti. Virusas plinta ir mūsų galvose. Socialiniai tinklai ūžia: vieni dalijasi naujienomis, patarimais, ką veikti karantino metu, siūlo solidarizuotis ir padėti vieni kitiems, kiti – skleidžia sąmokslo teorijas ir liaudies receptus kaip gydytis. 

Savaitės pradžia parodė kelis dalykus. Kad nelaimės akivaizdoje moka susitelkti net politikai. Antradienį Seimas gan vieningai ir skubiai priėmė nemažai reikalingų įstatymų pataisų. Nudžiugino tai, kad tuščių kalbų beveik nebuvo (nors vienas kitas Šarknickas pasitaikė). Pastabos buvo dalykiškos, o jų svarstymas be amžino pozicijos ir opozicijos pasišpilkavimo.

Geriau ar blogiau tvarkomasi ir su tėvynainių pargabenimu iš užsienio. Tik susidaręs kamštis prie Vokietijos–Lenkijos sienos parodė, kad neturim lyderių, kurie būtų gerbiami tarptautiniu mastu. Visgi problema su dalies piliečių sugrįžimu sprendžiama. Klausimas, ar pakako tik pamatuoti grįžusiųjų temperatūrą ir nekarščiuojančiuosius paleisti namo?

Čia atsiranda ir daugiau klaustukų. Susidaro įspūdis, kad kai visi skuba imtis priemonių pristabdyti viruso plitimą, vienintelis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga stabdo procesus.

Kinai per savaitę ligoninę pastatė, lietuviai kelias savaites popierius tvarkė leisti gaminti dezinfekcinį skystį. Vėliau pasirodė, kad Lietuva neprisijungė prie pirmosios ES iniciatyvos bendrai pirkti medicinines priemones kovai su koronavirusu, greičiausiai jį tiesiog pramiegojo.

Gydytojai ir specialistai vienu balsu tikina, kad reikia didinti tikrinamųjų kiekius, Pasaulio sveikatos organizacija (kuri ministrui anksčiau buvo neabejotinas autoritetas) ragina atlikti kuo daugiau tyrimų, bet A. Veryga ir toliau aiškina, kad niekur nereikia skubėti.

Peršasi kelios dvejonės. Tiesiog gali būti, kad ministro kompetencijos neatitinka užimamų pareigų. Pasižiūrėjus, kaip ministras pastaruosius metus elgėsi su medikų bendruomene, pridėjus dar sunkiai suprantamą užsispyrimą – visiškai neatmestina prielaida. Tuomet premjerui derėtų rimtai pagalvoti, ar tikrai A. Veryga yra tinkamiausias asmuo vadovauti ministerijai tokiu metu.

Gali būti, kad reikalingų reagentų nupirkta per mažai, todėl ministras juos taupo taip iškreipdamas realią padėtį ir kiša galvą į smėlį.

Žurnalistei Ritai Miliūtei pabandžius išsiaiškinti, kiek ir kokių reagentų buvo nupirkta, iš Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos sulaukta atsakymo, kad „tokia informacija yra aktuali tik su tuo dirbantiems specialistams. Plačiajai visuomenei šie duomenys niekaip nėra naudingi“.

Ar tikrai? Manau, kad priešingai – plačiajai visuomenei visi duomenys yra svarbūs ir atsakingos institucijos privalo juos teikti, nes netrukus gyvensime netikrų naujienų chaose, o su koronavirusu kovosime garindami actą.

Po tokių Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atsakymų derėtų nuodugniai ištirti kiek, kada, kokių ir už kokią kainą reagentų buvo nupirkta. Jei to nepadarys premjeras, iniciatyvos turėtų imtis dar neišsivaikščiojęs Seimas. Padėtis pernelyg rimta, kad galėtume toleruoti net mažiausią nekompetenciją svarbiausiose kovos linijose. Dar blogiau būtų, jei jose atsirastų vietos manipuliatoriams.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.