Nuomonės

2020.03.20 11:33

Ramūnas Grumbinas. Olimpiniai principai pažeidžiami – žaidynės turi būti atidėtos

Ramūnas Grumbinas, LRT.lt2020.03.20 11:33

Situacija pasaulyje yra tokia, kad nėra įmanoma užtikrinti vienodų pasirengimo sąlygų visiems būsimiems jų dalyviams. Konkrečių pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Lietuvos sportininkai nutraukia treniruočių stovyklas, dalis jų privalo porą savaičių būti namuose karantino sąlygomis. Kitiems kartu su atšaukiamomis varžybomis dingsta galimybės įvykdyti kvalifikacinius normatyvus.

Tokia situacija visame pasaulyje. Teisė sportuoti atimta didelei daliai sportininkų. Kada padėtis pasikeis – nežinoma.

Kadangi pats esu buvęs plaukikas, tai pateiksiu keletą pavyzdžių iš plaukimo pasaulio.

Lietuvos plaukikai nežinioje

Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis portalui LRT.lt sako, kad plaukikų planai žlunga. Lietuvoje baseinai uždaromi. Danas Rapšys, Andrius Šidlauskas, Kotryna Teterevkova ir kiti nežino, kur galės plaukti.

Turkijoje treniravęsis Simonas Bilis trečiadienį grįžo į Panevėžį, nes „Energy Standard“ klubas nutraukė treniruotes Turkijos Beleko treniruočių bazėje. Kartu su S. Biliu namo buvo priversta išvykti didelė grupė jo kolegų, tarp kurių ir olimpiniai čempionai Chad Le Closas iš Pietų Afrikos ir prancūzas Florentas Manaudou.

Kitą savaitę Lietuvos plaukimo rinktinės nariai turėjo išvykti į Ispanijos aukštikalnes Siera Nevadoje. E. Vaitkaitis sako, kad viskas yra atšaukta. Kaip ir daugelis artimiausių varžybų.

Tik laiko klausimas, kada bus atšauktas gegužės mėnesį Budapešte turėjęs vykti Europos plaukimo čempionatas. Jame daugelis plaukikų ketino vykdyti Tokijo olimpinių žaidynių normatyvus.

Žaidynės Tokijuje numatytos po keturių mėnesių. Bet ruoštis joms reikia ilgus metus. Be pertraukų. O šiandien to daryti neįmanoma.

„Ketverių metų pasirengimo olimpinėms žaidynėms planas žlunga. Treniruotis reikia čia ir dabar, o neturime kur. Plaukikams vanduo būtinas. Gera sportinė forma be vandens gali būti prarasta per dvi savaites. Šioje situacijoje Lietuvoje pasigendu institucijos bei žmogaus, kurie rūpintųsi sportininkais. Ką daryti? Sprendimų neieškoma. Šioje situacijoje aiškiai matyti, kurie gyvena sportu, o kurie į jį žiūri tik kaip į darbą.“

„Šioje situacijoje logiškiausia būtų, kad Tokijo olimpinės žaidynės būtų nukeltos. Viena iš olimpinių idėjų yra lygios galimybės visiems sportininkams. O čia lygių galimybių aš nematau“, – priduria E. Vaitkaitis.

Neturi kur treniruotis ir JAV žvaigždės

Keliolika JAV rinktinės plaukikų buvo priversti nutraukti treniruotes olimpiniame treniruočių centre Kolorado Springse. Šis centras uždaromas dėl COVID-19 pandemijos, skelbia swimswam.com.

Tarp tų, kurie turi išvykti iš Kolorado Springso, yra olimpinių žaidynių ir pasaulio čempionatų nugalėtojai ir prizininkai: Mattas Greversas, Kevinas Cordesas, Chase`as Kaliszas, Nicas Finkas, Zane`as Grothe`as, Leah Smith, Haley Anderson.

Nemažai plaukikų planavo į šį centrą atvykti artimiausiomis dienomis.

Olimpinė čempionė Lilly King „USA today“ sako, kad ji ir jos komandos draugės iš Indianos universiteto neranda, kur treniruotis. Baseinai uždaryti.

Amerikiečių viltys – privatūs baseinai, nes viešieji nebeveikia.

JAV plaukimo federacija informavo plaukikus, kad bendros treniruotės stabdomos.

Kitas pavyzdys – JAV tinklinio rinktinės treniruotės nevyksta, nes susirgusiems draudimo bendrovės gali nekompensuoti gydymo išlaidų.

O ką sako Olimpinė chartija? Štai ką randu joje.

Pagrindiniai olimpizmo principai

4 punktas. Žmogus TURI TEISĘ SPORTUOTI. Kiekvienas asmuo turi turėti galimybę sportuoti nepatirdamas jokios diskriminacijos ir jausdamas olimpinę dvasią, tam reikia savitarpio draugystės, solidarumo ir kilnaus elgesio supratimo.

Tarptautinio olimpinio komiteto misija ir vaidmuo

6 punktas. Kovoti su bet kokia olimpinį judėjimą veikiančia diskriminacija.

Klausiu – kokią teisę sportuoti dabar turi karantine uždaryti sportininkai? Tie, kuriems užvertos baseinų, maniežų, stadionų, šaudyklų ir t. t. durys?

Žaidynės Tokijuje numatytos po keturių mėnesių. Bet ruoštis joms reikia ilgus metus. Be pertraukų. O šiandien to daryti neįmanoma.

Todėl olimpinės žaidynės turi būti atidėtos. Nes dalies sportininkų teisė sportuoti šiuo metu nėra užtikrinama.

Taip pat skaitykite