Nuomonės

2020.03.19 09:45

Jurga Tvaskienė. Optimistų valdžia krizės akivaizdoje: kai virusas dar buvo toli (Šiauliuose)

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė2020.03.19 09:45

Prieš kelias dienas, dar prieš tai, kai Lietuvoje buvo nustatytas pirmasis neįvežtinio koronaviruso atvejis, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pagaliau pripažino: norėtų, kad šalyje reagentų tyrimams būtų daugiau. Bet vos prieš dvi savaites, kai virusas dar buvo toli nuo Vilniaus, tai yra fiksuotas kažkur ten, Šiauliuose, ministro ministerija tryško optimizmu.

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“, – kovo 9-ąją džiūgavo išvakarėse Skirmantą Malinauską įveikęs ir vienvaldžiu ekstremalios, bet dar ne krizinės situacijos reguliuotoju likęs A. Veryga.

„Panašu, kad mūsų priemonės pasiteisino“, – sakė jis. Tuo metu Lietuvoje oficialiai vis dar buvo fiksuojamas vienintelis viruso pasireiškimas.

Ir tuo optimizmu, akivaizdu, tikėjo, bent jau ministrui pavaldi ministerija. Ir skelbė viešuosius pirkimus, kuriais siekė įsigyti – ne, ne reagentų, ne plaučių ventiliavimo aparatų. Ne respiratorių ar dezinfekcinių skysčių. Mokymų.

Kaip elgtis krizinėje situacijoje? Ne. Kovo 5-ąją Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė ketinanti pirkti gydytojų ir slaugytojų atsparumo ir nepakantumo korupcijai mokymus. O keliomis dienomis vėliau, kovo 7 d., pranešė norinti įsigyti metodinių dokumentų paketų parengimo bei sveikatos priežiūros specialistų mokymo paslaugas.

Ir ko gi nepirkti, nepaisant dar vasario pabaigoje paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir to vienintelio ligos atvejo tolimuose Šiauliuose. Kai ir visuomenei A. Veryga siuntė aiškią žinią: valstybė gyvena savo gyvenimą, todėl reikia eiti į darbą, eiti į mokyklą – daryti viską, ką darėme iki šiol. „Taip, kaip nepanikuojame kilus gripo epidemijai“, – vasario 29 d. dėstė ministras.

Kaip esant gripo epidemijai – tokia buvo žinia iš A. Verygos lūpų. Na, to gripo, nuo kurio kasmet miršta keli ar keliolika, dažniausiai nenorėjusių ar negalėjusių susidraugauti su skiepais. Ir su naujuoju koronavirusu – tas pat, tikino A. Veryga. Ateityje susirgusiems net į ligoninę gultis nereikės, galės gydytis namuose, tik izoliuotai. „Nes nebūtina visų suvežti į ligoninę. Lygiai kaip ir gripo metu ne visi susirgę keliauja į ligonines“, – tokia buvo ištarmė.

Vos prieš dvi savaites sveikatos apsaugos ministras žadėjo, kad ir dezinfekcinio skysčio Lietuvoje nepritrūks. Ir bėgti į vaistines jo pirkti nereikia, užteks muilo. O panikuotojams siūlė rankas teplioti briliantine žaluma. „Ten irgi daug spirito, galima terliotis, visi tikrai žinos, kad rankas dezinfekavote. Bet nereikia to daryti. Lygiai taip pat, kaip nereikėjo ir kaukių pirkti“, – dar juokavo.

O netrukus paragino gydymo įstaigas pačioms siūtis medicinines kaukes, nes jas kažkodėl žmonės išgraibstė. „Nežinau, ką su jomis veikia“, – stebėjosi.

Vos prieš dvi savaites sveikatos apsaugos ministras žadėjo, kad ir dezinfekcinio skysčio Lietuvoje nepritrūks. Ir bėgti į vaistines jo pirkti nereikia, užteks muilo. O panikuotojams siūlė rankas teplioti briliantine žaluma.

Optimistinės ministro nuotaikos, akivaizdu, užkrečiamos. Ar ne dėl to dabar krizės epicentre atsidūrusi Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija nuo krizės pradžios vos du kartus papildė savo atsargas – bent taip rodo oficialaus viešųjų pirkimų portalo duomenys. Lemtingą vasario 28 dieną pasirašė sutartį su bendrove „Grida“ – įsigijo 8 koronaviruso nustatymo rinkinius už kiek daugiau nei 10 tūkst. eurų. O kovo 6-ąją sudaryta dar viena sutartis, šį kartą su įmone „Diamedica“, už beveik 18 tūkst. eurų – įsigyta dar maksimaliai 10 rinkinių. Viskas.

Panašiu metu šiek tiek paišlaidauta – nes gi grėsmės nebuvo – ir per Ekstremalių sveikatai situacijų centrą. Iš bendrovės „Jugrita“ vasario pradžioje nupirkta du tūkstančiai respiratorių FFP2 už 11,3 tūkst., o po mėnesio iš tos pačios įmonės – 4 tūkst. didelių dydžių (XL) vienkartinių chalatų.

Maždaug 10,5 tūkst. apsauginių respiratorių, tik šįkart FFP3, už 64 tūkst. eurų kovo pradžioje įsigyta iš bendrovės „Vilimekso sistemos“. Panašiu metu iš „Real estate sale service“ už 12 tūkst. užpirkta vienkartinių kombinezonų, iš kitų pirkta pirštinių, akinių. Naujausi pirkimai – kovo 10-ąją sudaryta sutartis su bendrove „Skirgesa“. Ji už 5 tūkst. eurų iki balandžio pradžios turi pristatyti 13 tūkst. vienetų vienkartinių kaukių. O „Vitameda“ pagal kovo 16 d. sutartį turėtų atvežti beveik 15 tūkst. vienkartinių chalatų už 17 tūkst. eurų.

O ministerija su visu ministru, nors ir pagaliau pripažinusiu, kad apsirūpinimo grėsmės akivaizdoje norėtųsi geresnio, šiuo metu turi svarbesnių darbų. Kautis. Ir ne tiek su virusu, bet su tais, kurie bando atimti buvimo dėmesio centre garbę.

Tai šiomis dienomis Sveikatos apsaugos ministerija suskubo skelbti, kad jau deramasi dėl galimybės apsaugos priemonių gauti iš Kinijos, reagentų atsivežti dešimtimis tūkstančių, o plaučių ventiliavimo aparatų nusipirkti bent 400.

Bet faktas lieka faktu: kol kas, kaip skelbė LRT Tyrimų skyrius, reagentų virusui nustatyti teturime vos daugiau kaip 1,5 tūkstančio, plaučių ventiliavimo aparatų per įvairias gydymo įstaigas priskaičiuojama gal 900 šimtai, ir nėra garantijų, kad jie visi veikia, o įrangos tiekėjai tvirtina, kad naujos siuntos keliaus, geriausiu atveju, kelis mėnesius. Žinoma, jeigu dėl jų įsigijimo bus kreiptasi – bent jau savaitės pradžioje oficialių užklausų iš Sveikatos apsaugos ministerijos jie tikino neturintys.

O ministerija su visu ministru, nors ir pagaliau pripažinusiu, kad apsirūpinimo grėsmės akivaizdoje norėtųsi geresnio, šiuo metu turi svarbesnių darbų. Kautis. Ir ne tiek su virusu, bet su tais, kurie bando atimti buvimo dėmesio centre garbę. Su gydymo įstaigomis, neslepiančiomis pas juos atsidūrusių koronos aukų skaičių. Su rajonų merais, viešai teikiančiais informaciją. Su specialistais, stovinčiais pirmosiose linijose be kaukių, be įrangos, ligos grėsmės akivaizdoje.

Ir kaip nepagalvosi, kad ne veltui, matyt, valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis dar sumaiščiai teprasidedant kvietė partijas raštu susitarti ir nesinaudoti situacija politiniais tikslais.