Naujienų srautas

Nuomonės2020.03.18 16:30

Rimvydas Valatka. Černobylis 2020 – gydytojams

Rimvydas Valatka 2020.03.18 16:30

Koronaviruso šmėkla, sėdama paniką, guldo ant menčių Europą. Bet Lietuva ir čia sugebėjo išsiskirti. Tuo metu, kai patyręs gydytojas bet kurioje šalyje vertinamas labiau už auksą, Kauno apylinkės teismas pirmą karantino dieną pasižymėjo nuteisdamas chirurgą profesorių Ž. Saladžinską dvejiems metams lygtinai ir atimdamas jam teisę dvejus metus dirbti gydytoju.

Sveikatos ministras, premjeras ir ir Prezidentas šį gėdingą faktą nutylėjo. Seimas apskritai savaitę slapstėsi krūmuose, ir tai ko gero, yra grupinis Konstitucijos pažeidimas, kuriuo galbūt galima įtarti ir Vyriausybę, kuri, įvesdama karantiną, iš esmės įvedė nepaprastąją padėtį, o tokios teisė Konstitucija jai nedavė.

Abejingas valdžios požiūris į gydytojus net tada, kai jau visiems skambina varpai – simptomas.

Testų – kaip katės ašarų. Medikai apsaugines kaukes siuvasi patys. Vienkartines pirštines, taupytas ir iki tol, dabar priversti taupyti dar labiau. Respiratorius pagaliau gavę infektologai pamatė, kad dalies jų galiojimo laikas pasibaigęs.

Pandemijos metu gydytojai be respiratorių? Ką tai primena? Černobylį, 1986-ųjų balandis. Kai žmonės kaip stovi buvo pasiųsti į radiacijos židinį.

Bet taip elgėsi okupacinė valdžia, kuriai net ir savų žmonių niekada nebuvo gaila. O čia sava, lietuviška valdžia. Kurią net kai kurie garbūs žurnalistai jau šlovina. Pavadino premjerą tikru lyderiu.

O tuo metu Lietuva, sveikatos ministrui atkakliai nenorint perleisti testavimo gydymo įstaigoms, žengia Italijos keliu, atmesdama gerąją Pietų Korėjos patirtį. Korėjoje tik masinis testavimas, taigi siekis išsiaiškinti viruso nešiotojus, dažniausiai jaunus žmones, apsaugojo tūkstančius senjorų gyvybių.

Užvakar profesorius V. Kasiulevičius vos ne ant kelių atsiklaupęs maldavo A. Verygos, kad tas leistų visoms tai pajėgiančioms laboratorijoms atlikti PGR testą dėl COVID-19: “Nesvarbu, ar tai privati ar viešojo sektoriaus įstaiga. Leiskite susitarti pačioms ligoninėms su reagentų tiekėjais. Jau rytoj.”

Pasak gydytojo, krizės metu tenka decentralizuoti veiksmus, kad padidintų jų apimtis: “Taip ir sveikatos sistemoje. Centralizacija sukuria nepaslankius monstrus. Dėl žmonių, kuriuos reikia testuoti, turi spręsti medikai, o ne politikai.”

„Aurelijau, – galiausiai maldaujamai kreipiasi profesorius į sveikatos ministrą, – Kai viskas pasibaigs, pažadu grįžti dirbti savų darbų ir palikti SAM ramybėje. Tiesiog darykite.”

Ar gali būti vadinamas lyderiu tas, kuris jauniems gydytojams ką tik liepė varyti į londonus, o, kilus baisiai pandemijai, daktarams reikia žemintis prieš jo ministrą maldaujant teisės kovoti su virusu taip, kaip liepia mokslas ir medicinos praktika? Tas, kuris lieka šaltas, kaip belgas, kai pirmąją karantino dieną nuteisiamas daugybę gyvybių išgelbėjęs gydytojas?

Galima tik įsivaizduoti, kiek gydytojų bus nuteista po šitos pandemijos. Jei viskas eis taip, kaip Italijoje, dešimtys. Mieli gydytojai, mirtino viruso akivaizdoje – jūs vienintelė mūsų viltis. Bet gal nepersistenkit mus gydydami? Gerais norais Lietuvoj kelias į gydytojų kalėjimą grįstas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą