Naujienų srautas

Nuomonės2020.03.14 08:44

Mykolas Drunga. Ar su Donaldu Trumpu susirungs Joe Bidenas?

Mykolas Drunga 2020.03.14 08:44

Kokia dabar rinkimų kovos Jungtinėse Amerikos Valstijose padėtis? Ją gal tiksliausiai apibūdino Vokietijos kairiųjų liberalų dienraštis „Frankfurter Rundschau“.

„Tarp JAV demokratų vykstančios dvikovos dėl kandidatūros prezidento rinkimuose Joe Biden`as dar nelaimėjo. Tačiau jo nedidelį, bet aiškų pirmavimą Bernie Sandersui bus labai sunku įveikti.

Todėl priešrinkiminė kova nebeturėtų ilgai dar tęstis, jeigu demokratai kuo greičiau susitelks į savo tikrąjį tikslą lapkritį laimėti rinkimus prieš prezidentą Donaldą Trumpą.

Bet lengva tai nebus. Net jei J. Bidenui pavyktų suburti apie save visus demokratus, jam teks išgyventi alinančią rinkimų kovą prieš D. Trumpą ir atlaikyti jo smūgius, kurių vienas kitas tikrai pataikys žemiau juostos“, – rašė Frankfurto kairiųjų laikraštis.

Pasak Berlyno nepriklausomų kairiųjų dienraščio „Tageszeitung“, „jeigu neįvyks dar vienas stebuklas, tai ne senatorius Bernie Sandersas iš Vermonto, bet buvęs viceprezidentas J. Bidenas kausis su D. Trumpu JAV prezidento rinkimuose.

Ypač kartus B. Sandersui buvo jo pralaimėjimas Mičigano valstijoje, kurioje 2016 m. pirminiuose rinkimuose jis buvo nurungęs Hillary Clinton.

Kiekvienu atveju, kas Jungtinėse Amerikos Valstijose prisistato kaip „demokratinis socialistas“, žino, kad jo laukia didžiuliai barjerai“, – rašė Berlyno laikraštis ir pridūrė, jog tam, kad šios kliūtys būtų įveiktos, reikia rinkėjas ir rinkėjus stipriai įtikinti.

„Bet B. Sandersui tai nepavyko, nors iš tiesų padėtis pasaulyje jam netgi labai palanki. Taip, kaip Amerikoje apsieita su koronavirusu, apnuogina visas Jungtinių Valstijų sveikatos apsaugos sistemos silpnybes, kurias B. Sandersas jau ilgą laiką garsiau kritikuoja negu visas kitas“, – priminė Vokietijos sostinės dienraštis.

Miunchene leidžiamas nacionalinis dienraštis „Suddeutsche“ pažymėjo, kad „didelė dauguma demokratų lapkritį turi tik vieną tikslą – iš prezidento kėdės išmesti D. Trumpą. Užtat baimė pastatyti prieš jį ne tą oponentą yra didžiulė.

Dėl to daugumai partijos šalininkų nelabai sunkus bus toks pasirinkimas: ar jiems mieliau prieš D. Trumpą išeiti su mažai jaudinančiu, bet užtat gerai žinomu ir prognozuojamu J. Baidenu priešaky, ar su išdidžiu socialistu B. Sandersu?

Vis dėlto J. Bidenas čia būtų greičiau pasirinkimas tik iš bėdos: jis taps nominuotu kandidatu tik tam, kad juo netaptų B. Sandersas“, – darė išvadą Pietų Vokietijos laikraštis.

Regioninis dienraštis „Aachener Zeitung“ klausė: „O ką daro Amy Klobuchar, Beto O`Rourke‘as ir Pete`as Buttigiegas? Vienas dalykas aiškus: jie procese atsirinkti demokratų partijos kandidatą į prezidentus ne(be)vaidina jokio vaidmens.

Tai centrinė problema partijos, kuri beatodairiškai, atžagareiviškai, poliarizuojančiai veikiantį ir agituojantį D. Trumpą siekia išvaryti iš Baltųjų Rūmų.

Su J. Bideno nominacija laimėjo įsitvirtinusi partijos vadovybė. Tačiau kokia daug žadanti ir perspektyvi būtų galėjusi tapti kampanija prieš barškantį, dardantį respublikoną D. Trumpą, jeigu visa demokratų partija būtų pakankamai anksti pasirinkusi jauną, dinamišką kandidatę ar kandidatą, kuris amerikiečiams būtų pateikęs į ateitį žvelgiančią alternatyvą?“, – atsiduso Acheno laikraštis.

Vardydamas iš lenktynių iškritusius kandidatus, šis laikraštis užmiršo paminėti Elizabethą Warren – galbūt dėl to, kad ji, panašiai kaip ir Bidenas, Sandersas ar Trumpas, taip pat nebejauna.

Tačiau ją prisiminė „New York Times“ žurnalistas Mike`as Ives`as. Jis pranešė, kad B. Sandersas „sakė tęsiantis savo prezidentinę kampaniją, bet pripažino, jog buvusio viceprezidento J. Bideno naudai jis pralaimi debatus dėl savo galimybės būti išrinktam.

O senatorė E. Warren, kuri daugeliu progresyvių klausimų sutinka su B. Sandersu, tikriausiai viešai jo neparems, iš dalies dėl to, jog ji nemano, kad jis gali laimėti“.

Kitas straipsnis dienraštyje „New York Times“ neslėpė savo simpatijų J. Bidenui: „kam nebūtų mieliau prezidentas su polinkiu į nesustabdomą plepėjimą negu toks, kuris įsitaiso ovaliniame kabinete tik tam, kad demokratijos sistemą griautų?“

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą