Nuomonės

2015.10.29 14:40

Vytautas Dumbliauskas. Ar pavyks V. Putinui?

2015.10.29 14:40

Šiandien, rugsėjo 28 d. Rusijos prezidentas V. Putinas sakys kalbą Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje. Šiaip tai šis įvykis nebūtų kuo nors ypatingas, net ir turint galvoje, kad V. Putinas paskutinį kartą Generalinėje Asamblėjoje kalbėjo prieš 10 metų. Susidomėjimą kelia ne pats kalbos faktas, bet tos kalbos turinys. Visi Kremliaus judesiai liudija, kad ši kalba Rusijai ir jos prezidentui yra labai svarbi.  

Nėra sunku nuspėti, kad šia kalba V. Putinas bandys grįžti į tuos laikus, kai jis buvo didžiųjų demokratinių pasaulio valstybių lyderių partneris. Po Krymo užgrobimo ir sukelto karo rytų Ukrainoje V. Putinas tapo atstumtuoju, kuriam nesinori paspausti rankos, o pati avantiūra Ukrainoje tikėtosios sėkmės neatnešė, priešingai – ji jau duoda daugiau žalos nei naudos.

Kaip būtų galima vėl tapti ne atstumtuoju, o partneriu? Ogi pasiūlant Vakarų lyderiams tai, ko jie negalėtų atsisakyti. Jau nuo birželio mėnesio Maskva bando prastumti vadinamąjį V. Putino planą dėl konflikto Artimuosiuose Rytuose sureguliavimo, pagal kurį Rusija siūlosi dalyvauti plačioje kovos prieš „Islamo valstybę“ koalicijoje. Nei Vakarų, nei arabų sunitų šalys šiam planui nepritarė, nes nenori turėti reikalų su B. Assadu, kaltinamu šimtų tūkstančių Sirijos sunitų išžudymu.

 Tada Kremliaus strategai padarė netikėtą ėjimą. Rugsėjo pradžioje Rusija visai nesislapstydama, o, kaip dabar aiškėja, sąmoningai demonstruodama pradėjo gabenti savo kareivius ir ginkluotę į Siriją. Pasaulis buvo pastatytas prieš faktą, kad Rusija nori dalyvauti Artimųjų Rytų konflikte ir tą norą rodo praktiniais darbais – gabena kariuomenę.

Įvesdamas kariuomenę į Siriją, V. Putinas įstūmė Vakarų lyderius į savotiškus spąstus. Viena vertus, kaip ir neišeina atstumti Rusijos, siūlančios savo pagalbą kovoje su „Islamo valstybe“. Kita vertus, Rusija kelia šios pagalbos sąlygą – B. Assado režimo išsaugojimą, nors šis režimas išžudė šimtus tūkstančių savo piliečių ir todėl Vakarams yra nepriimtinas.

Kaip pasielgs Vakarų lyderiai? Šiuo metu apžvalgininkai piešia du scenarijus – tamsųjį ir šviesųjį. Tamsųjį scenarijų ryškiausiai nupiešė buvęs V. Putino patarėjas Andrejus Ilarionovas. Pirma, Amerikos ir Rusijos kooperavimasis Sirijos klausimu panaikina tam tikrą dabartinę Rusijos politinę izoliaciją ir nuima nuo V. Putino atstumtojo etiketę. Antra, Rusijai paliekama viskas, ką ji užgrobė Ukrainoje. Trečia, nuo Rusijos kaip naujojo sąjungininko nuimamos visos sankcijos. Ketvirta, Rusijos elitų drausmė ir mobilizuotumas pakyla – elitai įsitikina, koks puikus žaidėjas yra jų lyderis ir dar labiau susitelkia aplink jį. Penkta, Kremlius įveda į Artimuosius Rytus savo kariuomenę – ne tik legaliai ir bet kokį kiekį, bet ir pritariant Amerikai. Šešta, Rusijos palaikomas šiitų blokas, sudarytas Sirijos, Irano ir Hezbola judėjimo tampa galinga jėga, todėl kyla plataus masto karas tarp šiitų ir sunitų. Septinta, prasidėjus tokiam karui, naftos kainos šauna aukštyn.

Pagal šviesųjį scenarijų „išdurti“ Vakarų lyderių V. Putinui nepavyks. Esą šie lyderiai jau puikiai perprato V. Putino žaidimus ir tuo labiau žino realias Rusijos karines galimybes dalyvauti kruviname Sirijos vidaus konflikte. Norint išgelbėti B. Assado režimą ir įveikti „Islamo valstybę“, Rusijai reikia siųsti į Siriją ne keliasdešimt, bet šimtus lėktuvų, ne kelis tūkstančius, bet dešimtis tūkstančių kareivių. Karo ekspertų nuomone, Rusija tokiai avantiūrai yra tiesiog nepajėgi.

Pagal šį scenarijų žaidimas Sirijoje pirmiausia skiriamas savo vidaus auditorijai. Kremlius sukūrė naują reginį prie televizorių sėdintiems rusams, nes kasdien rodomi įvykiai Ukrainoje ėmė prarasti įdomumą – jie tapo rutina, jau nelabai padedančia kvailinti eilinius rusus. Ukrainos tema iš rusiškų televizijų praktiškai išnyko, užtat ją pakeitė kalbos apie reikšmingą Rusijos indėlį, kovojant su „Islamo valstybe“. Rusijos didybės besiilgintiems rusams per televizorių kasdien pateikiami tos didybės įrodymai.

O kaip seksis V. Putinui įsisiūlyti Vakarams sužinosime neužilgo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.