Nuomonės

2020.03.08 18:16

Marius Čepulis. Bijai erkės – neik į mišką

Marius Čepulis 2020.03.08 18:16

Kaip būdavo gerai tais tarybiniais laikais – visi turėjo darbus, gaudavo butus, visi turėjo šiferio, už kelias kapeikas iš vienos stiklinės pusė miesto gerdavo gazirovkę (įsivaizduojat tokį reiškinį dabar, koronos akivaizdoje?). O svarbiausia – nebūdavo erkių, nes pagal komunistų partijos dvidešimt aštunto suvažiavimo nutarimą erkėms, kaip ir seksui, vietos po tarybine saule nebuvo.

Todėl ir dabar dar bobulkos ir diedukai išsiilgę anų laikų pasakoja pasakas, kaip kompartija rūpinosi paprastu tarybiniu žmogumi: nupurkšdami miškus ir klonius nuo erkių ir leisdami paprastam žmogui nieko nebijant lakstyti basomis po gamtą.

Ir jiems jokie specialistai nepaaiškins, kad niekas niekad nuo erkių masiškai miškų nepurkšdavo (purkšdavo daug visokio brudo įskaitant DDT, norėdami naikinti visokius augalų parazitus, bet erkėms nuo to buvo nei šilta nei šalta).

Tačiau diedukai ir bobulkos žino geriau, nes tada erkių nebuvo, o dabar yra – faktas kaip blynas. Ir šiuo metu vėl pasigirsta reikalavimai ir raginimai purkšti miškus su preparatais, kurie yra tik tų ragintojų vaizduotėje, kad paprastas žmogus galėtų miškan patekti ir be erkės sugrįžti, o po tokios šiltos žiemos, kai daug daugiau erkių išgyveno, tų raginimų vis daugiau girdėsis.

O dabar neišsidirbinėjant – purkšti nuo erkių net savo kiemus yra neefektyvu, nes sunaikinama tik dalis erkių, dalies preparatai nepasiekia, erkių nuolat vėl iš naujo užneša graužikai ir paukščiai. Tai paprasčiausiai yra pinigų taškymas ir kova su vėjo malūnais. Apie miškų purškimą net nešneku.

Preparatas net paklotės nepasiektų, nes jis nusėda medžiuose, kur tų erkių nėra (todėl nuo erkių ir nepurkšdavo miškų). Blogiausia, kad tie preparatai sunaikina ne tik erkes, bet ir kitus voragyvius, vabzdžius, nuo jų gali nukentėti ir paukščiai. T.y. purkšdami erkes mes sunaikinam ir jų natūralius priešus. Visi specialistai sutaria, kad žolės pjovimas yra efektyvesnė apsauga, nei purškimas.

Erkės turi daugybę natūralių priešų, pradedant savo giminaitėmis plėšriomis erkėmis, žemėje lakstančiais vorais, nematodais (tokios apvalios kirmėlės), skruzdėmis, parazitėmis vapsvomis ir baigiant varliagyviais, driežais ar paukščiais.

Geriausios erkių naikintojos yra vištos ir pakaškės (taip mano močiutė vadino patarškas). Taip pat erkių kiekį puikiai reguliuoja šernai, lapės bei pelėdos su suopiais. Ne, jie nerenka erkių nuo smilgų. Jie medžioja peles, o peliniai graužikai yra vieni pagrindinių erkių viešojo transporto priemonių, kuriomis jos keliauja vis į naujas vietas.

Tačiau rudoji juk yra didžiulis plėšrūnas, ryjantis kiškučius irgi paukščiukus, todėl jas naikinam. Šernus išgalabijo maras ir kulkos, o šios kiaulės surydavo daugybė peliukų. Senus, pelėdoms ir kitiems plėšriesiems tinkamus perėti medžius mes kertam, nes, tipo, jaunas medis daugiau CO2 sugeria, o senas tik ant galvos krenta.

Kaip matot, mes patys tas erkes veisiam kirsdami miškus ir naikindami jų priešus. Na ir, žinoma, ne be mūsų kaltės šiltėjančios žiemos yra rojus šitoms aštuonkojoms. Būtent švelnėjančios žiemos yra viena pagrindinių priežasčių leidusių erkėms išplisti, o ne kažkokie sustabdyti mistiniai miškų purškimai.

Po šio šešis mėnesius trukusio rudens, erkių tikrai bus daugiau. Ir jau dabar jos labai aktyviai ieško, ką čia nusiurbus. Tačiau apsaugoti save ir savo augintinius šiais laikais nėra labai sudėtinga ir tam yra daugybė priemonių.

Rinkoje gausu repelentų, tiek cheminių, tiek natūralių. Nuo encefalito ne galima, o reiktų pasiskiepyti, jei mėgstat po pievas ir miškus laigyti (žinoma, laikantis gydytojų rekomendacijų). Nuo Laimo ligos skiepų nėra, bet jau yra pakankamai efektyvūs vaistai, svarbu laiku pastebėti ligos požymius.

Jei bijot erkių – nebraidykit po aukštą žolę. Jei labai labai bijot išvis ant žolės nelipkit. Miškan eikit su ilgais guminiais batais, o grįžę gerai apsižiūrėkit, ar neturit kokio įsisiurbusio voragyvio. Būtent mane jau daugybę metų nuo erkių apsaugo ilgi batai ir miško apranga, kurią aš vos įsėdęs mašinon pasikeičiu.

Erkė gali pridaryti nemalonumų, bet tai tikrai nėra kažkoks superbaubas, kad reiktų viską nupurkšti ar sudeginti. Ir norim to, ar nenorim, su jomis teks sugyventi.

Gražaus savaitgalio ir saugokit save.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.