Naujienų srautas

Nuomonės2020.03.04 13:46

Rimvydas Valatka. Keistas viršūnių susitikimas (pasakos „Gandras ir gervė” motyvais)

Prezidentas ilgai nesusitiko su premjeru. Daugiau kaip mėnesį. Premjeras atostogavo, o darbo metu su Karbauskiu šaipėsi iš Prezidento ir ypač iš jo patarėjų. Savo ruožtu Prezidentas visaip kaip rodė premjerui šaltį. O pirmadienį ėmė ir susitiko. Aptarti situacijos valdant koronavirusą.

Keistas tai buvo susitikimas. Dar keistesnis aptarimas. Prezidentas pakartojo pasitikėjimą Ekstremalių situacijų valdymo centru. Čia turbūt tam, jei Skvernelis kartais Prezidento pirmą kartą būtų neišgirdęs.

Paskui G. Nausėda pasiūlė premjerui Prezidentūros specialistų pagalbą. Skvernelis tikriausiai turėjo valdytis, kad neimtų prunkšti. Arba neatšautų kaip D. Grybauskaitei, kai ta kažkada jį ėmė mokyti, kaip pasieniečiams šaudyti į kontrabandininkus.

Tada šalies vadovas pranešė premjerui karštą naujieną, kurios tas, matyt, dėl kažkokių tai priežasčių nežinojo, kad koronavirusas daro poveikį pasaulio ekonomikai, todėl premjerui verta pradėti galvoti apie tai, kaip bus paveikta Lietuvos ekonomika.

Čia premjeras turėjo visišką teisę pradėti nevaldomai žvengti ir rėžti atgal kažką panašaus į „kiaušinis vištą moko”. Bet, matyt, susivaldė. O jei susivaldė, tai tik todėl, kad premjerui vienodai rodė, kokius vėjus jam šneka Prezidentas.

Priešingu atveju premjeras tikrai būtų atšovęs, kad Prezidento siūlymas sujungti tris ministerijas – Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos ir Aplinkos – yra politinis šarlatanizmas. Na, bent jau vaikiškas bandymas išvengti klausimo, kodėl premjeras nesiūlo kito kandidato ekonomikos ir inovacijų ministro postui užimti.

Premjeras yra pareiškęs, kad antro kandidato nebeteiks. Trumpai kalbant, naujų ekonomikos ratų nebus. Bet Prezidentas ta proga nusprendė, kad bus mieliau su premjeru pakalbėti apie batus.

Kuris iš jų pasirodė panašesnis į valstybininką? Kad ir koks nesimpatiškas dėl savo arogancijos („ką norim, tą ir darom”) beatrodytų premjeras, Prezidento pasažas apie Aplinkos ministerijos jungimą prie dviejų ūkinių ministerijų yra mažų mažiausiai keistas.

Jau ir taip Aplinkos ministerija yra labiau Statybų ministerija, o Prezidentas dar ir tą liūdną vaizdelį siūlo atskiesti energetika ir ekonomika. Kaip toks pasiūlymas skamba po stumbro medžioklės ir išlindusių vamzdžių su srutomis į Lietuvos vandenis, spręskite patys.

Lygiai taip pat sėkmingai, matyt, Jo Ekscelencija galėjo pasiūlyti premjerui svarstyti prie tų trijų ministerijų prijungti dar ir UAB „Grigeo” vamzdį į Kuršių marias.

Susitikime su premjeru G. Nausėda norėjo pavaizduoti moralinį autoritetą. Jam nepavyko.

Premjeras, panašu, nieko vaizduoti nenorėjo. Valdančioji dauguma senokai atvirai ignoruoja Prezidentą. O Prezidentas, be katino Leopoldo pasiūlymo politinėms pelėms gyventi draugiškai, antro politinių šachmatų ėjimo iki šiol taip ir nesugalvojo.

O mums kas? Mes galim iš naujo skaityti graudžią lietuvių liaudies pasaką apie gandrą ir gervę.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą