Nuomonės

2015.10.29 14:40

Ramūnas Bogdanas. Ar netaps Sirija Kremliaus režimui tuo, kuo Afganistanas tapo sovietams?

2015.10.29 14:40

Šįkart pakomentuosiu ne tai, kas jau įvyko, o tai, kas įvyks. Kitą pirmadienį pasaulio lyderiams ir visuomenei ruošiamas pasirodymas. Veiksmo vieta – Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos salė Niujorke, monospektaklio atlikėjas – Vladimiras Putinas.

Rusijos vadovas vyksta į Generalinę Asamblėją po dešimties metų pertraukos ir ruošiasi kalbėti, kada jo valstybė dėl agresyvių veiksmų ir tarptautinės teisės pažeidimų yra sugriovusi buvusias draugystes, atsidūrusi politinėje izoliacijoje ir nubausta sankcijomis. V. Putinas vyksta į Niujorką rinkti sau sąjungininkų.

Bet akivaizdu, jog Ukrainos kampanija nėra toji korta, su kuria V. Putinas galėtų žaisti: nuomonė dėl jo veiksmų yra pakankamai aiški ir vieninga, o pati kampanija nevirto pergalingu žygiu iki Krymo, įklimpusi ties Donecku ir Luhansku. Nors Ukrainos likimas išlieka labai svarbus Europai, yra regionas, kurio istorija net neleidžia kelti klausimo apie jo strateginę svarbą. Tai – Artimieji Rytai.

Neseniai Sirijoje, Latakijos srityje, kuri yra Bashaor al-Assado atramos taškas, pasirodė rusų kariškiai ir karinė technika. Jų permetimas buvo atliktas taip, kad visas pasaulis sužinotų. Naujo plano pradžia pasiteisino: Vakarai kaipmat sureagavo. Sirijoje prieš „Islamo valstybę“ aviacijos antpuoliais kovoja JAV vadovaujama koalicija, į kurią įeina ES valstybės, Turkija, Saudo Arabija ir kitos šalys. Rusija tik dabar apsireiškia kaip ginkluota jėga, ir jau apsireiškusi siūlo kalbėtis apie savo vaidmenį, kurio net nebandė derinti iš anksto.

Manyčiau, kad Generalinėje Asamblėjoje V. Putinas išdėstys savo planą, kaip užbaigti karą Sirijoje. Šen ir ten jau paskelbtos šio plano detalės. Vakarai, ypač kilus pabėgėlių į Europą bangai, itin suinteresuoti konflikto pabaiga. Musulmonai sunitai irgi už tai, kad liautųsi jų tikėjimo brolių naikinimas Sirijoje. Bet V. Putino pirmas pasiūlymas nebūtų priimtinas nei arabų sunitų valstybėms, nei Vakarams: jis iš pradžių kalbėjo, kad reikia suvienyti jėgas su B. al-Assadu prieš „Islamo valstybę“. Šis planas neišdegs, ir jo reikia tik tam, kad praeitų tikrasis siūlymas nuimti B. al-Assadą palaipsniui ir išsaugant jo veidą, o drauge išsaugant nykstančią Rusijos svarbą. Tam, kad sulauktų didesnio musulmonų palaikymo, likus savaitei prieš V. Putino kalbą labai iškilmingai Maskvoje atidaryta didžiausia Europoje mečetė, dalyvaujant Turkijos ir Palestinos prezidentams.

Kartą V. Putinas jau apmovė visus, išgelbėdamas B. al-Assadą po to, kai šis cheminiu ginklu išnuodijo tūkstančius taikių sirų. B. Obama tada pamiršo savo nubrėžtą raudoną liniją, ES džiaugėsi cheminio ginklo sunaikinimo programa, o tuo tarpu tarptautinio nusikaltėlio B. al-Assado režimas nebaudžiamas toliau bombardavo ir žudė konvenciniais ginklais. Per pirmą šių metų pusmetį nuo B. al-Assado kariuomenės žuvo septyniskart daugiau sirų negu nuo „Islamo valstybės“ kovotojų.

Taigi, mūsų laukiantis spektaklis bus dar vienas bandymas apversti realybę aukštyn kojom, karo sukėlėją verčiant taikos balandžiu. Nauja super aktuali tema leis užmaskuoti Generalinėje Asamblėjoje galinčią išlįsti MH17 numušimo istoriją, kurios tarptautinį tyrimą rusai jau vetavo Saugumo Taryboje. V. Putinas negali suvokti, jog Vakarų strategija vadovaujasi principais. Turbūt jis nuoširdžiai tiki ir galimybe sudaryti sandėrį „taika Sirijoje mainais už mano Ukrainą, arba bent jau Krymą pirmai pradžiai“. Automatiškai sektų ir lėtai smaugiančių sankcijų atšaukimas.

Bet svarbiausias viso pasirengimo tikslas yra bandymas atsisėsti su B. Obama už vieno stalo ties pasaulio žemėlapiu ir nusispalvinti savo įtakos zonas, lygiai kaip darė didysis vadybininkas J. Stalinas. Tai yra didžioji V. Putino svajonė, kurią jis vėl bando įgyvendinti jau ne per Ukrainą, o per Siriją. Tačiau ar netaps Sirija Kremliaus režimui tuo, kuo Afganistanas tapo sovietams?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.