Nuomonės

2015.10.29 14:40

Rimvydas Valatka. Kaip išlikti dėmesio centre, kai pabėgėliai lenda iš ekrano?

2015.10.29 14:40

Sunku pasakyti, ką iš tikrųjų apie Ukrainą galvoja Europos Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio ir saugumo politikai F. Mogherini, bet, būdama Vilniuje, ji pareiškė, kad labai nenorėtų, jog pabėgėlių problema užtemdytų įvykius Rytų Ukrainoje. Dar prieš pusantrų metų tokio pareiškimo iš italės F. Mogherini lūpų turbūt niekas nebūtų ištraukęs net kankindamas ją viduramžių metodais.

Kad ir kaip ten būtų, Ukraina seniai dingo iš pasaulio didžiųjų ekranų ir laikraščių pirmųjų puslapių. Net Lietuvoje Ukraina minima vis rečiau. Pabėgėliai veržiasi per spygliuotų vielų, Europos policijų ir kariuomenių užtvaras, lenda iš visų ekrano kampų visoje erdvėje nuo Sevilijos iki Šalčininkų. Kaip išlikti dėmesio centre?

Vilniuje vykstantis pasaulinės pienininkystės kongresas – išties būtų neeilinis įvykis. Bent jau toks turėtų būti. Bent jau šalyje, kuri vis dar turi stiprių pieno ūkių ir didžiausią pieno supirkimo krizę nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą laikų.

Tik kam įdomus pienininkystės kongresas Lietuvoje, kai iš visų ekrano kampų lenda pabėgėliai? Niekam, tik nacionalinė televizija parodė privalomą reportažą, bet ar pajutome pieno ūkių dramatizmą? O juk kongrese dalyvauja net 1200 atstovų iš 49 šalių – koks dar renginys, be Europos krepšinio čempionato galėtų tiek žmonių prikviesti į Vilnių?

Bet ar ateina iki mūsų žinia, kad už bankų paskolas ir Europos pinigus ūkininkų darbštumo ir sumanumo dėka sueuropinti mūsų pieno ūkiai nyksta akyse ir gali visi išnykti, o juos atkurti bus misija neįmanoma, nes nebebus norinčių?

„Visiems sunku. Mano šalies – Naujosios Zelandijos – pienininkams nė kiek ne lengviau, nei europiečiams. Pieno produktų pasiūla ir paklausa turi būti darnoje visame pasaulyje. Bet lygsvara dar nėra atkurta“, – Vilniuje atsiduso Tarptautinės pienininkystės federacijos prezidentas J. Hillas.

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje liepą buvo tik 19,95 cento. Palyginti su praėjusių metų liepa kainos smuko ketvirtadaliu. Taip pat ir visoje Europoje. Tačiau kam tai įdomu, kai pabėgėliai lenda iš visų ekrano kampų?

Kam įdomus dabar Lietuvoje generalinio prokuroro skyrimas? Nebent Seimo pirmininkei L. Graužinienei, kuri paskelbė, kad ketvirtadienį ji balsuos už prezidentės pateiktą Kaišiadorių teisėjos E. Dambrauskienės kandidatūrą. O kaip prieš keletą mėnesių ūžė Seimas, kai prezidentė pasiūlė į generalinius prokurorus Kauno teisėją N. Meilutį.

Dabar Seimas ūžia tik dėl pabėgėlių – kasdien atranda po šešias priežastis, kiek, kokių ir kodėl pabėgėlių nepriimti. Kauno teisėjui N. Meilučiui nepasisekė – jo nepaskyrė, nes tuo metu pabėgėliai nelindo iš visų ekrano kampų.

Kaip tik tokiu metu, kai pabėgėliai lenda iš visų ekrano skylių, yra lengva išnykti iš dėmesio centro, pavyzdžiui, premjerui A. Butkevičiui su jo žento verslo istorija. Konservatorių ūkio ministrui Dainiui Kreiviui su savo ir motinos bizniu prieš puspenktų metų buvo kitaip – nebuvo nei pabėgėlių krizės, nei karo Ukrainoje, nei netgi pieno kainų krizės. Todėl D.Kreiviui teko ilgai ir nuobodžiai atsakinėti į pačius nemaloniausius klausimus ir galiausiai atsistatydinti.

Socialdemokratų premjeras neatsakė nė į vieną klausimą, apšaukė nosį kur nereikia kaišiojančius žurnalistus, pagrasino visko taip nepalikti, ir vis tiek niekam jo žento biznis dabar nerūpi. Kai pabėgėliai lenda iš visų ekrano kampų, lengva tapti juodąja politikos skyle.

Nėra teisybės gyvenime, tikriausiai galvoja dabar D. Kreivys, ir ne tik jis. Nėra, ir nereikia turėti iliuzijų. Gyvenimas yra neteisingas – ir milijonams pabėgėlių, ir pieno ūkiams, ir teisybės ieškotojams.

Problemų tiek daug, o žmonės tokie išsiblaškę, neatidūs. Gal tai ir turėjo galvoje F. Mogherini, Vilniuje dėl viso pikto padūsavusi dėl Ukrainos. O ką ji gali žinoti, gal tie lietuviai kartais ne tokie atbukę? Tokie pat, ponia Vyriausioji įgaliotine. Bent jau kuolo tašymo virš galvos prasme mes – jau tikri europiečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt