Nuomonės

2020.02.24 17:28

Jurga Tvaskienė. Mažos Verygos pergalės: kaip pilnėja farmacininkų kišenės

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė2020.02.24 17:28

Praėjusią savaitę, kol valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis toliau režisavo žvaigždžių karus (Epizodas V. Neliečiamieji), o premjeras Saulius Skvernelis ir vėl atliko pagrindinį vaidmenį serialo „Keliukas“ antrojoje dalyje, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga socialiniuose tinkluose kovėsi su savais demonais.

„Svarbi žinia pacientams – jie ir toliau galės vaistus įsigyti pigiau!“

„Tad šis tikslas ir toliau išlieka prioritetu!“

„Lieka tikėtis, kad ilgainiui tai supras!“ (čia apie sprendimo oponentus).

Šitaip euforiškai ministras (ar kas ten pildo jo feisbuko profilį) pristatė sprendimą/nurodymą pacientams ir toliau privaloma tvarka rinktis tik generinius vaistus. Taisyklė paprasta – nepatinka, pirk pats. Už pilną kainą, nes A. Verygos vadovaujama Sveikatos apsaugos ministerija geriau nei bet koks konkretus medikas žino, kuo gydyti pacientą.

Visi, kas gydymo ir vaistų skyrimo procesus mato kitaip, yra parsidavę farmacininkams. „Bando išsaugoti viršpelnius kai kuriems vaistų gamintojams“, užsimena ministras. „Farmacijos industrijos prieskonis“, antrina ministrui ištikima Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Farmacininkų interesai, sakote? Na, tai pažiūrėkime į sausus skaičius, kas ten ką duoda tiems farmacininkams.

Visi, kas gydymo ir vaistų skyrimo procesus mato kitaip, yra parsidavę farmacininkams. „Bando išsaugoti viršpelnius kai kuriems vaistų gamintojams“, užsimena ministras.

Ministras A. Veryga nuolat pabrėžia: viskas dėl pacientų. Tam, kad priemokos už vaistus būtų kuo mažesnės. Ir – antra – kas ne mažiau svarbu, kad sutaupytų pati valstybė, tų nedorėlių farmacininkų sąskaita.

Ir iš tiesų: palyginus praėjusius 2019 metus su 2018-aisiais, pacientai už kompensuojamuosius vaistus sumokėjo net 16 mln. eurų mažiau. Kas reiškia, kad kompensuojamieji vaistai vienam pacientui per metus kainavo vidutiniškai 14,5 euro mažiau. Valio ministrui A. Verygai!

Tuo pačiu metu valstybė priemokoms už kompensuojamuosius vaistus išleido 63,8 mln. eurų daugiau. Štai taip: 2018 m. tiems ministro ir kompanijos nelemtais vadinamiems farmacininkams valstybė už vaistus sumokėjo 177 milijonus, o pernai – jau 241 milijoną.

Jums leidus, prie to paties drįstu priminti, kad valstybė nėra pinigų spausdinimo mašina. Tie visi beveik 64 milijonai, kurie Sveikatos apsaugos ministerijos valia papildė farmacininkų kišenes, yra kiekvieno iš mūsų pinigai, sumokėti valstybei mokesčių pavidalu. Tai kaip čia išeina: per metus iš savo kišenės vaistams sutaupiau 14,5 euro, o per valstybės pirkimus išleidau 62 eurus (tiek vidutiniškai kiekvienam gyventojui kainavo valstybės priemokos už kompensuojamuosius vaistus).

Ministras A. Veryga tikina, kad primokėti daugiau reikėjo dėl to, kad valstybė, jo ministerijos sumanymu, pakėlė vaistų kompensavimo lygius ir pirko reikalingiausius, geriausius vaistus. Bet – prieš keliant kompensavimo lygius, tas pats ministras optimistiškai žadėjo, esą visos priemokos iš visų mūsų kišenių pareikalaus gal 10 milijonų, gal kiek daugiau. Tokia suma – papildomi 10 milijonų – buvo suplanuota ir tvirtinant praėjusių metų sveikatos biudžetą. O metų pabaigoje – bac, žinia: ne dešimt, bet 64 milijonai!

Ką jūs darote, kai jūsų išlaidos staiga ima ir viršija suplanuotas? Na, tarkime, kai paaiškėja, kad ministro privalomu padaryto „pirmo pasirinkimo“ vaistas jums visiškai netinka, o už tą, kuris tinka, reikia sumokėti visą kainą, tarkim, vietoje keturių eurų vaistinėje paprašo 40? Žinoma, keikiatės ir kišate ranką į stalčiuką, kur guli neliečiamos atsargos.

Oi, kaip ministrui A. Verygai nepatiko klausimas, kodėl rezervo pinigai skiriami generiniams, o ne inovatyviems, tai yra, naujausiems, gyvybes gelbstintiems vaistams!

Vat taip ir ministras – įkišo ranką į stalčiuką. Į sveikatos rezervo fondą, kuris jau darosi lyg koks privatus ministro bankelis: kam nori, iš to rezervo paskiria, kam nenori, neranda galimybių. Ir štai iš to rezervo ministras, pritariant pritariamiesiems organams, atseikėjo trūkstamą sumą už kompensuojamuosius vaistus – daugiau kaip 50 milijonų. O didžioji dalis iš šitos sumos – 42 milijonai – nukeliavo įsiskolinimams vaistinėms padengti. Į farmacininkų kišenę, jūsų žiniai. Už generinius vaistus, tai yra, tokius, kurie jau seniai sukasi rinkoje, ir turėtų tik pigti ir pigti, bet gi ne – jiems papildomai prireikė daugybės milijonų, o juos vartojančių pacientų ne tik, kad nepadaugėjo, bet net ir sumažėjo – 16 tūkstančių galvelių.

Oi, kaip ministrui A. Verygai nepatiko klausimas, kodėl rezervo pinigai skiriami generiniams, o ne inovatyviems, tai yra, naujausiems, gyvybes gelbstintiems vaistams!

„O ar yra skirtumas, kuriai eilutei vaistams yra skiriama? Ar būtent inovatyviems, ar kažkokiems kitiems? Vaistų eilutė, kaip jūs žinote, yra viena, bendra, ir jeigu ten auga išlaidos, na, jų ir yra paprašoma iš rezervo“, - purkštavo ministras.

Ir juk negalima sakyti, kad papildomi milijonai, kurie nukeliavo ministro taip rūgojamiems farmacininkams, susikaupė netikėtai, dėl nenumatytų aplinkybių. Ne, Specialiųjų tyrimų tarnyba dar praėjusiais metais įspėjo Sveikatos apsaugos ministeriją, kad dėl jų vykdomos „pirmo pasirinkimo“ politikos valstybės, tai yra, mūsų visų, išlaidos ne tik nesumažėjo, bet dar ir padidėjo, o nieko nekeičiant, augs ir toliau. Ir kad naujoji tvarka, o teisingiau, joje numatytos išimtys, kai kurių farmacininkų pelnus ne tai, kad mažino, bet, atvirkščiai, – augino. Ir augina – papildomai išleisti dešimtys milijonų tai tik patvirtina.

O žinote, kaip ministras A. Veryga ir jo komanda pernai reagavo į šitas išvadas? Net kelis mėnesius tylėjo, it vandens į burną prisiėmę. O kai kilo šaršalas, pareiškė, STT informaciją interpretavo neteisingai. Mat farmacijos sritis yra labai sudėtinga ir paini – ne kiekvienam suprasti.

Lygiai taip pat ministras A. Veryga garsiai nesiskelbė apie farmacininkams iš sveikatos rezervo nutekintus dešimtis milijonų. Nes dar ims kas nors ir painterpretuos neteisingai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.