Nuomonės

2020.02.24 11:56

Ramūnas Bogdanas. Putinas atskleidė savo tikslą Ukrainoje

Ramūnas Bogdanas, apžvalgininkas2020.02.24 11:56

Naujienų agentūra TASS pergyveno Sovietų Sąjungą ir tuo pačiu pavadinimu dirba Rusijoje iki šiol. Paskutinis didelis jų projektas „ 20 klausimų Vladimirui Putinui“ apima net 3,5 valandos įrašų, todėl skelbiamas serijomis. Penktadienį, vasario 21 d. buvo paskelbta antroji dalis, kurioje Rusijos prezidentas išdėsto trumpą Ukrainos istorijos kursą su išvadomis bei vertinimais.

Oficialusis Kijevas kol kas niekaip nesureagavo, šeštaisiais nesibaigusios agresijos metais išgirdęs seną giesmę apie vieną bendrą rusų ir ukrainiečių tautą. Turbūt prezidentas Volodymyras Zelenskis įsitempė: jei Kremliuje ima kalbėti apie tautų brolybę – nieko gero nelauk. Geriausiu atveju iškrės Ukrainai eilinę šunybę, blogiausiu – pradės karinį puolimą. Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pakomentavo interviu savo feisbuko paskyroje žodžiais, kad V. Putinas kelia „daug didesnį pavojų negu koronavirusas“.

Kodėl V. Putino atsakymai ir paaiškinimai yra grėsmingi?

Pirmiausiai, jis primygtinai vadino ukrainiečius „ukrAincy“, ir net žurnalistui pataisius į „ukraIncy“, atitaisė atgal į savąjį variantą. Mat KraIna yra „kraštas“, o KrAi – „pakraštys“. Tokio kirčiavimo V. Putinui reikėjo tam, kad paaiškintų, jog ukrainiečiai yra tie patys rusai iš Moskovijos pakraščių, gyvenę ir prie Pskovo, ir prie Uralo, ir pietuose. Visi jie yra pakraštiečiai Maskvos atžvilgiu.

Iš tikrųjų Ukrainos pavadinimas pirmą kartą paminėtas 12 a. Perejaslavlio metraštyje, kai dar jokios Maskvos nebuvo. Šį terminas vėliau įsitvirtino Dviejų Tautų Respublikos laikais, kada dešiniajame Dnepro krante į rytus gyveno svetimos Europai tautos. Tos žemės buvo pakraštys lenkams ir lietuviams, bet ne maskoliams.

Putiniškos kocepcijos iliustracija Vilniuje

Toliau V. Putinas dėsto, kad 14–15 a. visi rytų slavai vadinosi rusais. Reiškia, per amžius liko viena tauta. Šitą pavojingą skiedalą, skirtą agresijai teisinti, iki šiol remia Vilniaus savivaldybė su meru Remigijumi Šimašiumi priešakyje. Senamiestyje dailiai išpaišytas Rusų gatvės pavadinimas, nors tame sostinės rajone gyveno ne rusai maskoliai – LDK priešai, o rusėnai – dabartinių baltarusių ir ukrainiečių protėviai – LDK gyventojai. Gatvė turėtų vadintis Rusėnų (arba Rusinų) gatvė. Prieš porą metų esu detaliau rašęs apie šią klaidą.

Dabartinis pavadinimas Rusų gatvė tėra iliustracija putiniškam istorijos iškraipymui ir kabo kaip viliojanti skarelė žaliesiems žmogeliukams, jei jie sugalvotų apginti Gimtąją Gatvę ir aplink esantį Vilnių, ir aplink esančią Lietuvą.

Neva istoriškai įrodęs, kad rusas ir ukrainietis yra tas pats, V. Putinas žengia į 19 a. Jis pasakoja apie neegzistuojančius Ukrainos „tėvus kūrėjus“, kurie neva skelbę apie būsimą federalinę Ukrainą, glaudžiai susietą su Rusija. Nei vardų, nei veikalų prezidentas nemini. Po pseudoistorine širma išdėstomas paties V. Putino supratimas, kokia turi būti Ukraina: išskaidyta ir pajungta.

Tikslas – visa Ukraina

Pabaigai V. Putinas pateikė dabartinės situacijos apibendrinimą: „Bet koks Rusijos ir Ukrainos susijungimas, jų galimybių ir konkurencinių privalumų sujungimas – tai konkurento, globalaus konkurento sukūrimas Europoje ir pasaulyje“.

Iš pradžių Kremlius turėjo sumanymą atsignybti dešiniakrantę Ukrainą, sukurti Novorosiją. Atsimušė dantis į savanorių batalionus. Čiupo Krymą ir du gabaliukus Donbase.

2015 vasarą V. Putinas tvirtino, kad rusams ir ukrainiečiams „lemta turėti bendrą ateitį“. Dabar atskleidžia šios minties nepamiršęs. Strateginis jo planas – įbrukti separatistinius rajonus atgal Ukrainai tokiomis sąlygomis, kad per juos Rusija užvaldytų visą šalį. Dabartinė padėtis – tik įžanga atkuriant neva istorinę teisybę, o apie Rusijos atsitraukimą pamirškite.

Penktadienio interviu išdėstyta, kaip bus aiškinama nauja senoji tvarka, kada Ukraina atsidurs po Rusija. Lygiai kaip apie Krymo aneksiją: sugrįžimas į gimtąjį užutekį.

Matyt, taikos šaukliu save įsivaizdavęs V. Zelenskis su komanda šitokio išpuolio nesitikėjo, todėl vis dar rengia atsikirtimą. Suminkštėjusi Vakarų laikysena agresyvios Rusijos atžvilgiu, kurią įkūnija Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas, pradeda duoti pirmuosius karčius vaisius, nes regimai padrąsino Kremlių garsiai skelbti savo užmačias. Kraupu, kad V. Putinas nesuvokia paprastos realybės: Ukraina, subrandinta dviejų Maidanų, kovos, užgrūdinta Donbaso fronte, ginsis ir kovos, bet nesiguls po Maskva.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt