Naujienų srautas

Nuomonės2020.02.19 16:23

Rimvydas Valatka. Nacionaliniai pinigų ir medžioklių ypatumai

Sakoma, kad pinigas mėgsta vartytis. Štai kodėl pinigai nemėgsta kojinių. Bet jei pasidomėtume vis dar dažnai apverkiamo lito likimu, akivaizdžiai pamatytume, kad pinigai kojinėse yra vienas iš mūsų nacionalinių finansų ypatumų.

Nuo euro įvedimo praėjus penkeriems metams kojinėse vis dar saugoma 447 mln. litų. Kas dvyliktas apyvartoje sukęsis litas. Per 10 tonų banknotų ir 1 500 tonų monetų. Ar bent įsivaizduojat, kiek kojinių su litais vis dar čeža kaimo trobose, miesto blokuose ir šiaip kur po balkiu?

Už tuos pinigus būtų galima pastatyti antrus Valdovų rūmus. Arba padidinti algas mokytojams tiek, kiek jie prašo. O dar geriau – dešimt metų garantuoti moderniausių vaistų skyrimą retiems ir ypač piktiems vėžiams gydyti. Ir dar liktų Eurolygai ar kokiai „Eurovizijai“ laimėti.

Tačiau tai – ne vienintelis nacionalinis pinigų ypatumas. Pinigai Lietuvoje yra kažkaip ypatingai susiję su laukiniais gyvūnais.

Kuo Lietuva pirmiausia pakeitė rublius su leninais? Žvėriukais. Daug žvėrelių – gervė, kiaunė, lūšis, vilkas, briedis, stumbras. Regis, tie žvėreliai turi daug gilesnę prasmę, nei manyta iki šiol.

Antai prieš kelias dienas kukliam Zoologijos sodo darbuotojui teismas skyrė net 9 tūkst. eurų baudą. Už tai, kad bandė įbrukti 8 tūkst. eurų kyšį aplinkos ministro patarėjai.

Iš kur tokie pinigai gali voliotis beždžionių narve ar žirafų aptvare? Kitas mokytojas tiek per metus neuždirba, o čia bičas iš zoologijos sodo ministerijos eilinei tiek mosteli.

Jei stebitės, tai be reikalo. Pamatysite – sumokės tas užguitų liūtų šėrikas 9 tūkstančius ir nė nemirktelės. Netikite?

O ar ne taip buvo su tuo kukliu Utenos rajono valdininku? Šovė į šerną, nušovė stumbrę? Na, ir kas. Suplojo 12 tūkst. baudą, ir kad bent aimaną kokią būtų išspaudęs. Lieps jam sumokėti ir už nugaišusį stumbriuką? Didelio čia daikto – padės ant stalo visus 36 tūkstančius.

Bet tai kiek tūkstančių reikia turėti minty, sorry, kojinėje, jei ramiu veidu gali tėkšti 12 tūkst. tik už vieną šūvį? Kitas klausimas – kodėl šitaip atsainiai pinigais taškosi kažkokie medžioklės eiliniai, bet niekada tūzai?

O juk stumbrės medžioklėje dalyvavo tokie vyrai, kaip Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, ekseuroparlamentaras, „Grigeo“, „Biovelos“, „Dojus Agro“ bei kitų bendrovių savininkai ir didžiausios šalies advokatų kontoros bosas.

Turim net 30 tūkst. medžiotojų. Gal medžioklės didikai tėra tik širma kukliems stumbrių pyškintojams, kuriems artumas gyvūnų pasauliui kažkokiu tai būdu prikemša kojines? Gal pas tuos eilinius medžioklius ir nusėdo tie 447 mln. litų, kuriuos jie tiesiog pamiršo kojinėse?

O kas, jei nacionaliniai medžioklės ypatumai yra tiesiog proporcingi nacionaliniams finansų ypatumams?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą