Naujienų srautas

Nuomonės2020.02.23 11:07

Pasaulyje pripažinimo sulaukęs skulptorius Markas Antokolskis įkvėpimo sėmėsi Vilniuje

Garsus skulptorius Markas (Mordechajus) Antokolskis gimė 1840 m. Vilniuje, religingų žydų šeimoje. Nuo pat vaikystės jis mėgo piešti, aktyviai mokėsi prancūzų kalbos, domėjosi istorija bei literatūra.

Skulptoriaus pašaukimą veikiausiai pajautė tuomet, kai pradėjo mokytis drožybos. Penkeri metai mokantis šio amato paslapčių padėjo susiformuoti jo, kaip skulptoriaus, braižui, kartu buvo nutiestas kelias į karjeros aukštumas.

Dėl Vilniaus generalgubernatoriaus Vladimiro Nazimovo (1855–1863) ir jo žmonos Antokolskis 1862 m. įstojo į Sankt Peterburgo dailės akademiją. Čia jis sukūrė pirmąsias savo pripažinimo sulaukusias skulptūras. Apie jo kūrybą sužinosite Katedros aikštėje, kur stovėjo vienas garsiausių jo darbų – Jekaterinos II-osios skulptūra.

1871 m. Vilniuje Antokolskis sutiko Jeleną, turtingo Vilniaus pirklio Judelio Giršovičiaus Opatovo dukrą ir po metų susituokė. Jis nusipirko kitą pusę namo, kurio dalis tuo metu jau priklausė Antokolskio žmonai. 1876 m. skulptorius buvo eilinį kartą apsistojęs Vilniuje ir namą restauravo.

Pripažinimo sulaukęs skulptorius gyveno Sankt Peterburge, Vilniuje, Paryžiuje ir Italijoje. Jo dažnam kraustymuisi įtaką darė daugiausiai jo sveikatos ir politinės aplinkybės. Sunegalavęs jis kėlėsi iš Sankt Peterburgo į Italiją, vėliau dar kartą paliko Rusijos imperiją dėl antisemitinių atakų spaudoje ir tarp rusų menininkų elito.

Iki vėlyvo aštuntojo dešimtmečio Antokolskis dažnai grįždavo į Vilnių, tačiau vėliau dėl sveikatos ir užimtumo tapo retu svečiu savo gimtajame mieste.

Skulptorius mirė 1902 m. Bad Homburge, Vokietijoje. Pervežant jo palaikus į Sankt Peterburgą buvo sustota Vilniaus geležinkelio stotyje, kad visuomenė galėtų atsisveikinti su pasaulinio garso Vilniuje gimusiu skulptoriumi. Antokolskis palaidotas Sankt Peterburgo Preobreženskojes kapinėse.

Gatvė žydų kvartale buvo pavadinta Marko Antokolskio vardu dar 1940 m. Pirmoji memorialinė lenta skulptoriui buvo atidengta 1906 m. namo, esančio adresu Didžiojo g. 25, tarpuvartėje.

Minint šimtąsias skulptoriaus mirties metines dar viena atminimo lenta ant Antokolskių namo buvo pritvirtinta 2003 m. – tik šiuo atveju ant pastato iš M. Antokolskio gatvės pusės. Joje lietuvių ir rusų kalbomis rašoma, kad šiame name gimė ir gyveno skulptorius M. Antokolskis (1840–1902).

--

Žydų kultūros paveldo kelio asociacija

Tekstai publikuojami bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu ir Žydų kultūros paveldo kelio asociacija. Jie skirti paminėti 2020-uosius metus, kurie Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Daugiau istorijų apie Lietuvos žydų istoriją, kultūrą ir paveldą galima rasti programėlėje Discover Jewish Lithuania.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą