Nuomonės

2020.02.10 12:07

Ramūnas Bogdanas. Jo vardas NCP

Ramūnas Bogdanas, apžvalgininkas2020.02.10 12:07

Penktadienį Uhano ligoninėje nuo koronaviruso mirė 34 metų gydytojas Li Wenliangas. Jis gruodžio 30 d. socialiniame tinkle „WeChat“ parašė apie septynis per dieną hospitalizuotus ligonius, sergančius plaučių uždegimu, ir iškėlė įtarimą, jog tai gali būti naujo, dar nežinomo viruso protrūkis.

Kinijoje socialiniai tinklai akylai stebimi valdžios. Gydytojas Li buvo iškviestas į policiją, kur jam įkrėtė proto nekelti panikos tarp žmonių, o ligoninėje jam įpaišė papeikimą. Kai virusas įsiplieskė, teismas panaikino papeikimą, o Li tapo didvyriu, drįstančiu pasakyti tiesą, kurią valdžia slepia.

Dirbdamas centrinėje miesto ligoninėje, jis nuolat kontaktavo su sergančiaisiais ir sausio viduryje užsikrėtė, o po trijų savaičių mirė. Šis įvykis sukėlė nuotaikas, kurių nepageidauja komunistų partija. Uhano gyventojai neša gėles prie ligoninės, žmonėms gydytojas Li tampa užgniaužtos žodžio laisvės simboliu. Žmonės, įbauginti viruso ir jau kelias savaites gyvenantys karantino sąlygomis, reaguoja aštriau, nei darytų įprastomis aplinkybėmis.

Partija tuoj atkreipė dėmesį. Į Uhaną išsiųsti du aukščiausio rango pareigūnai tvarkai prižiūrėti, o partijos antikorupcinis komitetas sudarė tyrėjų grupę, kad ji vietoje išnagrinėtų gydytojo Li mirties aplinkybes.

Iki praėjusio šeštadienio ryto naujasis virusas buvo nusinešęs 724 gyvybes. Užregistruota 34 889 sergantieji ir 2 152 pasveikusieji. Mirtingumas yra 2 proc. Bet tai – tik nuo užregistruotų atvejų. Niekas nežino, kiek yra sergančių nežinomųjų. Be to, kyla abejonių dėl viešumo.

Zi Yangas, analitikas iš Singapūro, teigia, kad informacija apie viruso plitimą akylai kontroliuojama ir galimai nepranešama apie visus susirgimus. Dar protrūkio pradžioje, kada buvo pranešama apie porą tūkstančių ligonių, Honkongo virusologai spėjo, kad užsikrėtę turėtų būti apie 40 000. Bet ši statistika rodo ne tik viruso plitimo greitį, bet ir jo pavojingumo lygį. Labai galimas dalykas, kad mirtingumas procentais yra daug kartų mažesnis, nei rodo oficialūs Kinijos pateikiami skaičiai.

Laurus susirinks valdovas

Prezidentas Xi Jinpingas ėmėsi labai griežtų priemonių. Iš pradžių į karantino zoną pateko 11 milijonų Uhano gyventojų, po to – 60 milijonų Hubėjaus provincijos gyventojų. Neseniai prezidentu iki gyvos galvos patvirtintas ir pačiam Mao prilygintas Xi pasinaudojo proga parodyti savo pavaldiniams, kaip jis suvaldo nelaimes. Paprastai tokie koronavirusų protrūkiai baigiasi per kelis mėnesius. Dar jis nėra pasiekęs epidemijos masto, nes epidemija susirgimas vadinamas tada, kai serga 1 proc. populiacijos. To nėra nei Hubėjaus provincijos, nei Uhano miesto mastu. Bet dėl įvestų griežtų priemonių Xi galės pasiskelbti viruso nugalėtoju. Jo valdoma tauta galės ramiai miegoti, globojama nepakeičiamo lyderio.

Naujam virusui penktadienį Kinijos Nacionalinė sveikatos komisija pagaliau pasiūlė vardą – NCP. Tai yra santrumpa iš „novel coronavirus pneumonia“.

Įdomu palyginti šį susirgimą su visiems pažįstamu gripo virusu. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje nuo jo miršta apie 650 000 žmonių. Vien JAV šią žiemą užregistruota 15 mln. susirgimų gripu, o 8 200 ligonių mirė. Kinijoje, Nacionalinės sveikatos komisijos duomenimis, sausio mėnesį užregistruota 600 000 sergančiųjų gripu ir 143 mirtys nuo jo. Kiniška statistika abejojama, nes jie ligoninėse gripo dažniausiai nenustatinėja. Bet niekas nekelia tokio triukšmo, kaip dėl NCP. Kodėl?

Svarbiausias dalykas, kad mes bijome nežinomo labiau negu žinomo. Dėl gripo visiškai aišku, kad su pavasariu jis išnyks. Spėjama, tačiau nėra žinoma, kad taip bus ir su NCP.

Dagtis pasaulinei krizei?

Hubėjaus provincija yra devintoje vietoje tarp Kinijos provincijų pagal BVP sukūrimą. Tačiau Uhanas yra didžiulė sankryža, per kurią vyksta prekių apyvarta tarp Kinijos šiaurės ir pietų bei tarp rytų ir vakarų. Sankryža nustojo veikti. Dalis to neveikimo teko kinų naujųjų metų šventimui. Laisvos dienos nuo savaitės pratęstos iki dešimties dienų, tačiau ir po švenčių daugybė gamyklų stovi. Kinija yra didžiausias pasaulyje naftos importuotojas. Pirkimus ji sumažino net 3 mln. barelių per dieną. Pasaulinės naftos kainos iškart smuko.

Kinija superka apie 50 proc. pagrindinių metalų pasaulyje. Varis yra laikomas geriausiu pramonės sveikatos indikatoriumi. Jo kainos krito 10 proc.

Ilgai netruks, kol baigsis Kinijoje gaminamų komplektuojamų dalių atsargos, ims trūkti prekių. Per SARS viruso protrūkį 2003 m. Kinijos dalis pasaulinėje prekyboje buvo 5,3 proc., o šiandien ji sudaro 12,8 proc. Rusijoje jau dabar į dangų šauna vaisių ir daržovių kainos, nes Rusija, uždraudusi įvežti maisto produktus iš ES, daug jų perka Kinijoje. Nors nepatvirtinta, kad galima užsikrėsti per siuntinius, importas iš Kinijos sustojo.

Dar svarbiau, kad stoja Kinijos vidaus rinka, kuri yra didesnė už JAV ir ES kartu sudėjus. Ne pats virusas, o reakcija į jį gali paspartinti ir taip vykstantį pasaulio ekonomikos lėtėjimą. Paskutinės trys pasaulinės krizės vyko 1986, 1997 ir 2008. Pagal cikliškumą, bręsta laikas naujai. Ar NCP virusas taps naujos pasaulinės krizės dagtimi, priklausys nuo to, kiek ilgai jis užsitęs.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi