Nuomonės

2020.02.08 10:49

Mykolas Drunga. Drąsus vyras

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2020.02.08 10:49

Amerikos prezidento Donaldo Trumpo apkalta, kaip žinia, baigėsi jo išteisinimu. Jį pagal JAV Konstituciją teisė ir išteisino JAV Senatas, kuriame nedidelę, bet pakankamą daugumą turi respublikonai.  Jie visi balsavo už išteisinimą, išskyrus vieną, senatorių Mittą Romney, atstovaujantį Jutos valstijai. 

Štai ištrauka iš jo kalbos, kurią jis pasakė Senate balsavimo dėl apkaltos dieną:

„Kaip senatorius, dabar turintis atlikti teisėjo pareigas, aš prisiekiau Dievui, kad vykdysiu nešališką teisingumą. Esu giliai religingas. Man tikėjimas sudaro mano tapatybės širdį.

Sunkus klausimas, į kurį Konstitucija įpareigojo senatorius atsakyti, yra tas, ar prezidentas padarė tokį kraštutinį ir baisų veiksmą, kuris pakyla iki didelio nusižengimo lygio.

Taip, tokį nusikaltimą jis padarė.

Prezidentas paprašė užsienio vyriausybę, kad toji ištirtų prezidento politinį varžovą. Prezidentas sulaikė svarbius tai vyriausybei skirtus karinius resursus tam, kad paspaustų ją tokio tyrimo imtis. Prezidentas sulaikė paramą Amerikos sąjungininkei, kariaujančiai su įsibrovėliais iš Rusijos. Prezidento tikslas buvo asmeniškas ir politinis. Todėl prezidentas kaltas baisiu viešo pasitikėjimo piktnaudžiavimu.

Jo veiksmas buvo išpuolis prieš mūsų kaip rinkėjų teises, prieš mūsų nacionalinį saugumą ir prieš mūsų pamatines vertybes. Suteršti rinkimus tam, kad išsilaikytų valdžioje, tai turbūt pats nuožmiausias prezidento priesaikos pažeidimas, kurį galiu įsivaizduoti.

Jeigu ignoruočiau pateiktus įkalčius ir jei į tai, ką mano paties priesaika ir JAV Konstitucija iš manęs reikalauja, nekreipčiau dėmesio vien dėl partinių išskaičiavimų, tai, bijau, išstatyčiau savo charakterį istoriniam teismui ir pasmerkimui ir savo paties sąžinės priekaištams.

Žinau, jog kai kuriuose sluoksniuose aš būsiu smarkiai smerkiamas. Esu tikras, kad girdėsiu prakeikimų iš prezidento ir jo šalininkų pusės.

Savo balsu pasakysiu savo vaikams ir vaikų vaikams, kad atlikau kiek geriausiai įstengiau savo pareigą, tikėdamas, kad to iš manęs reikalavo mano šalis.

Aš būsiu tik vienas iš daugelio, į kuriuos žiūrės ateities amerikiečių kartos ir pastebės, jog buvau tarp tų senatorių, kurie nusprendė, kad prezidentas pasielgė blogai, labai blogai.

Mes visi geriausiu atveju esame tik išnašos istorijos analuose, tačiau galingiausioje Žemės valstybėje, kuri sumanyta laisvės ir teisingumo dvasia, tos garbės kiekvienam piliečiui užtenka“, - kalbėjo senatorius Mittas Romney‘is.

Dienraščio „Boston Globe“ apžvalgininkė Teresa Hanafin toliau rašė:

„Jo tikėjimas ir jo tėvas. Taip, M. Romney‘is, buvęs Masačusetso gubernatorius, rėmėsi savo tikėjimu ir savo meile bei pagarba tėvui, kai nusprendė balsuoti už tai, kad D. Trumpas būtų nuteistas – nors apskritai jis, M. Romney‘is, jo, D. Trumpo, politiką palaiko, balsuodamas už 80 procentų jo pasiūlymų.

M. Romney‘io tėvas George‘as, stiprus pilietinių teisių rėmėjas, buvo sėkmingas automobilių pramonės vadovas, tris kadencijas ištarnavęs kaip Mičigano gubernatorius, nesėkmingai kandidatavęs į JAV prezidentus ir tarnavęs kaip urbanistikos ministras prezidento Richardo Nixono vyriausybėje.

Tėvas G. Romney‘is bandė padidinti būstų pasiūlą nepasiturintiesiems ir mažinti rasinę segregaciją priemiesčiuose, tačiau tam pasipriešino R. Nixonas.

Kaip sūnus Mittas Romney‘is teigė žurnalui „Atlantic“, per visą D. Trumpo apkaltos teismą jis vadovavosi savo tėvo mėgstamiausiu Mormonų biblijos priesaku: „Stropiai ieškok, visada melskis, stipriai tikėk – ir viskas susidėlios tavo naudai“.

Mitto Romney‘io prognozė, kad iš jo tyčiosis D. Trumpas ir jo šunuodegiai, iš karto pasitvirtino. D. Trumpo sūnus Donas junjoras reikalavo M. Romney‘į išmesti iš respublikonų partijos ir po to paskelbė vulgarią instagramo žinutę, kurioje pavadino tikintį mormoną įžeidžiančiu žodžiu, kurį tėvas Trumpas dažnai mėgsta taikyti moterims.

Tuo pasekė ir D. Trumpą garbinantis televizijos kanalas „Fox News“. Jo apžvalgininkė Laura Ingraham išjuokė M. Romney‘į kaip „šventeivą“ ir „savanaudišką, pasipūtusį, į save įsistebeilijusį politiką“.

Anot „Fox Business News“ apžvalgininko Lou Dobbso, M. Romney‘is „amžiams asocijuosis su išdavikais Judu, Brutu ir Benedictu Arnoldu“.

O „Breitbart News“ jį pavadino „apkartusiu, fariziejišku landūnu“, smogusiu D. Trumpui į nugarą.

Pats D. Trumpas, trokštantis keršto, tviteryje užpuolė M. Romney‘į kaip „slaptą demokratų agentą“ ir vėl išsityčiojo iš jo pralaimėjimo 2012 m. prezidento rinkimuose.

O per nacionalinius maldos pusryčius D. Trumpas skundėsi, kad „labai nesąžiningi ir korumpuoti žmonės jam sukėlė baisias kančias ir kad jie darė viską įnanonmą, kad mus sunaikintų ir per tai labai skaudžiai pakenktų mūsų šaliai“.

Ir jis taip pat panaudojo savo mėgstamą taktiką – kaltinti savo oponentus tuo pačiu dalyku, kuriuo kaltinamas jis. Tie, kurie balsavo už D. Trumpo apkaltą ir nuteisimą, „žino, kad jie daro kažką blogo, tačiau jie save laiko daug didesniasis už mūsų didžią valstybę“.

O Mittą Romney ir Atstovų Rūmų pirmininkę Nancy Pelosi jis atakavo tokiais žodžiais:

„Aš nemėgstu žmonių, kurie savo tikėjimą naudoja tam, kad pateisintų tai, ką jie žino esant blogais darbais“, sakė D. Trumpas turėdanmas omeny M. Romney.

„Nemėgstu ir tokių, kurie sako „Aš už jus meldžiuosi“, kada jie žino, kad taip nėra“. Nancy Pelosi keliskart sakė, kad ji už Amerikos prezidentą medžiasi, - teigė dienraščio „Boston Globe“ žurnalistė Teresa Hanafin.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt